Věstonická venuše

Věstonická venuše | foto: Monika Tomášková, MF DNES

„Zájezd z ciziny? Vemte si prosím vlastního tlumočníka“

Správci jihomoravských památek se chystají na hlavní turistickou sezónu. Ta na řadě z nich začne už za několik dní. Mnohde přitom jen s obtížemi sháněli dostatek jazykově vybavených průvodců. Třeba hrady Pernštejn a Špilberk mají málo průvodců s ruštinou, ve Slavkově by zase rádi přivítali víc němčinářů.

Cizinci přitom na většině památek tvoří zhruba třetinu celkového počtu návštěvníků. "Uvítali bychom zájemce s ruštinou a italštinou," informovala Jana Krabičková z Muzea města Brna, pod které spadá hrad Špilberk. Podobné je to na Pernštejně: "Byli bychom za ruštináře rádi," řekl tamní kastelán Jakub Zdeněk Škrabal.

V jazycích, jimiž průvodci na Pernštejně nevládnou, dostávají zahraniční turisté tištěné průvodce. "To je u méně častých jazyků běžné i v zahraničí. Přesto je dobré, když naši průvodci dokáží v těchto jazycích podat nějakou doplňující informaci, případně umí málo ukázněné návštěvníky upozornit na porušování řádu," doplnil Škrabal. Památníku bitvy u Slavkova zase chybějí němčináři.

Mikulčice: "Z ciziny? Vemte si prosím tlumočníka"
Ještě o poznání hůř je na tom Regionální muzeum v Mikulově, pod které spadá například archeologická expozice "Věk lovců a mamutů" v Dolních Věstonicích. "Sehnat dostatek jazykově vybavených lidí je problém. Mimo sezónu se já i kolegyně domluvíme německy, v létě pak chceme aspoň jednu studentku s angličtinou. Když potřebujeme francouzštinu, pomáhá nám tlumočení mimořádně zajistit turistické informační centrum," popsala vedoucí průvodců muzea Svatava Mertenová.

Slovanské hradiště v Mikulčicích ani průvodce nezaměstnává, čeká totiž na vyšší návštěvnost, při které by se přibrání dalších pracovníků vyplatilo. "Máme připravené texty v angličtině a němčině, které rozdáváme menším skupinám. Zájezdy rovnou informujeme, aby s sebou vzali tlumočníka, který je dovede provést,"  vysvětlil ředitel hradiště František Synek.

Správci památek: Nemůžeme lidi dobře zaplatit
To zámek Lednice patří k těm šťastnějším památkám. Svou krásou přitahuje nejen zahraniční turisty, ale i zájemce o průvodcovskou práci. "Můžeme si vybírat a dokonce velké spousty zájemců musíme odmítat," uvedla lednická kastelánka Ivana Holásková.

S penězi je to ale horší. "Tabulky nám umožňují jít v průměru na 49 korun za hodinu, což je na to, jaké požadavky máme na jejich znalosti a vystupování, skutečně velmi málo," přiznává Holásková.

Nadbytek zájemců potvrdila i Martina Medková Rudolfová ze státního zámku v Lysicích. Podle ní platí zámek průvodcům s jedním cizím jazykem 53 korun hrubého za hodinu práce. "Odpovídající by bylo aspoň sedmdesát, osmdesát korun," míní Rudolfová.