Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zajíci v okolí Brna trpí nebezpečnými nákazami

Víme první   22:40aktualizováno  22:40
Mimořádná opatření vyhlásila Krajská veterinární správa pro okresy Brno a Brno-venkov. Pobíhají tam totiž zajíci nakažení nebezpečnými nemocemi tularémií a brucelózou. "Odchyt zajíců v ohniscích tularémie a brucelózy je zakázán," uvádí ředitel krajské veterinární správy Jaroslav Salava.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ohniska tularémie jsou v okolí obcí Blučina, Bratřice, Dolní Kounice, Hrušovany u Brna, Ivančice, Mělčany, Měnín, Modřice, Moravany u Brna, Moravské Bránice, Moutnice, Nesvačilka, Nosislav, Opatovice u Rajhradu, Přísnotice, Rajhrad, Rajhradice, Syrovice, Těšany, Žabčice, Želešice, Židlochovice. V okrese Brno-město se zákaz týká jen Brněnských Ivanovic.

Ohniska brucelózy jsou přitom jen v některých zmíněných městech Brna-venkova.

Tularémie neboli zaječí nemoc je akutní nebo chronické bakteriální onemocnění zajíců a hlodavců, ale i dalších volně žijících zvířat. "K nakažení lidí dochází nejčastěji při přímém styku s infikovanými zajíci, ale například i vdechnutím při manipulaci se slámou, kterou mohli potřísnit výkaly nakažených zvířat," uvádí Salava. Nakazit se je možné i po snědení infikovaného masa.

Jaké jsou příznaky nakažení

Onemocnění se vyskytuje v několika formách. Společným znakem všech je horečka a celková slabost. Při poranění kůže se bakterie množí a vzniká vřed a zánět. Postupně dochází k zánětu lymfatických uzlin a lymfatických cév. To se projeví zvětšením a bolestivostí uzlin, které mohou hnisat.

Forma plicní vzniká po inhalaci kontaminovaného prachu a projevuje se zánětem plic, kašlem, dušností a bolestí na hrudi. Po požití kontaminované potravy či vody se rozvíjí ústní nebo střevní forma. Při ústní formě dochází k zánětu podčelistních mízních uzlin (podobné těžké angíně). Při střevní formě jsou časté bolesti břicha, průjem, zvětšení sleziny.

Tularémií onemocní v Česku ročně zhruba 100 lidí. U nakažení člověka brucelózou v pěti procentech dochází k úmrtí, nemoc může postihnout všechny orgány.

Nakazit se kromě hlodavců mohou například i prasata. "Zdrojem infekce pro ně je především infikovaná píce," doplnil Salava.  Nemocná zvířata se totiž stahují do stohů, ke stájím a také k vodním zdrojům.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz