Zákon vyhání drony z památek i národních parků. Výjimkou je pátrání

  15:26aktualizováno  15:26
Památkáři i ochránci přírody na Znojemsku vystavují stopku dronům. Do národního parku Podyjí nesmí vůbec. A památkáři zase budou striktně požadovat, aby se malé letící stroje nepřibližovaly k budovám.

Ilustrační snímek. | foto: UpVision

Záběry z výšky pomocí dronů jsou patrně v nejmenším národním parku u nás minulostí. Bezpilotní letadla od června úplně zakazuje novela zákona o národních parcích. Podle ochránců přírody totiž bzučení, které drony vydávají, může rušit hlavně ptáky při hnízdění.

„Drony jsou velice hlučné a ptáky plaší zvukem i svou přítomností. Ptáci dron navíc považují za velkého dravce a cítí se jím ohroženi. Problém je to například i pro dravce, které může odradit od hnízdění. Pěvci se zase bojí, že se stanou jeho ‚kořistí‘. Ptáci mohou na vetřelce reagovat kontaktně a může dojít k jejich zranění, popřípadě k havárii bezpilotního prostředku,“ upozorňuje šéf národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Právě Podyjí a jeho příroda je pro majitele dronů vyhledávaným místem. Úplně volný přístup ale do parku nemají už nyní. Ti, kteří se pořizováním obrazových materiálů živí, si musí pokaždé zažádat o výjimku. Ke vzletům a přistáním v národním parku je nutný souhlas správy národního parku. Novela zákona nyní zákaz upřesňuje a zpřísňuje.

Jak létat s dronem

  • zákaz dronů v národních parcích platí od června - lidé, kteří chtějí natáčet pomocí dronu v národním parku Podyjí, ale musí již nyní žádat o výjimku
  • nově se dron dostane do Podyjí jen při pátrání po pohřešovaných nebo při vědeckých projektech
  • ve městech se mohou používat jen sto padesát metrů od obydlí a do viditelné výšky sto až dvě stě metrů; pro malé drony (do 7 kg) platí, že vzdálenost od osob a staveb musí být bezpečná
  • zákaz dronů platí i na zámcích, a to plošně; výjimku může schválit jen kastelán

Profesionálové, kteří drony využívají ke své práci, by byli raději, kdyby pravidla zůstala, jak jsou. „Požádat o výjimku není v současné době nic složitého. A věřím, že Podyjí nezůstane zapovězené úplně. Já si zpřísnění pravidel vysvětluji tak, že má cílit hlavně na amatéry, kteří se s drony teprve učí a je běžné, že jim třeba zalétnou do stromu, protože je neumějí ovládat,“ míní kameraman Josef Doufa.

Najdou se i tací, podle kterých má zákaz dronů svou logiku. „Létání dronů v malých výškách je rušivá činnost. Ve vyspělém zahraničí jsou taková opatření běžná. Na druhou stranu ale poněkud rozpačitě působí tvrzení zástupců ministerstva životního prostředí, podle nichž si na provozovatele dronů stěžují turisté – tolik bezpilotních prostředků tu zatím pořád ještě není,“ míní publicista a fotograf Jan A. Novák.

I podle Rothröckla má být ale v národních parcích zkrátka klid. „Dron neruší jen živočichy. Může být nepříjemný i pro návštěvníky parku, kteří si do něj přišli poslechnout zvuky přírody nebo vychutnat klid mimo civilizaci,“ vysvětluje.

Zákon vyhání drony, výjimkou je pátrání

Zákaz přivítala i Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel. „To, že profesionálové mohou dostávat výjimky, trochu vyvolává dojem, že při přípravě novely zdaleka nešlo jen o ochranu živáčků, ale i majitelů licencí. To by bylo v pořádku, kdyby cesta k licenci nebyla nastavena tak, že řidičský průkaz je proti tomu procházka růžovým sadem,“ rýpnul si Novák.

Podyjský národní park ale s výjimkami tohoto rázu nepočítá. „Určitě nebudeme bránit použití dronu při nějaké záchranné akci. Například pokud by se v nepřístupném terénu ztratilo dítě. Ve výjimečných případech, kde nebude jiné dostupné řešení, i pro vědecké účely. Například při mapování škod po povodních,“ upřesňuje Rothröckl.

Zákaz dronů na zámcích platí už plošně

Již před nějakou dobou vyhnali správci drony z nádvoří hradů a zámků. Z ojedinělého příkazu se stala plošná stopka. „Z návštěvního řádu památkových objektů v naší správě vyplývá, že v celém areálu památkového objektu je zakázáno létání bezpilotních letadel, dronů i multikoptér a leteckých modelů bez předchozího písemného souhlasu kastelána,“ potvrdila mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Drony jsou na trhu v různých hmotnostních kategoriích. Pro všechny platí, že je lidé mohou používat ve vzdálenosti sto padesáti metrů od obydlí. Dron může vyletět díky své konstrukci až do několika kilometrů, zákon povoluje pouze do té výše, do jaké jej majitel kontroluje očima. Obvykle je to nějakých sto až dvě stě metrů.

Profesionálních licencí na provoz dronů je v současné době asi 250 a Úřad pro civilní letectví předpokládá, že se v následujícím roce jejich počet zdvojnásobí. Rekreačních pilotů je ale mnohem víc. Ti licenci mít nemusí, pokud videa neprodávají – pravidla daná zákonem jsou ale závazná pro všechny. Za létání bez povolení hrozí pokuta až pět milionů korun.
Co se týče Podyjí, nemusejí se majitelé dronů, zejména laici, zákazem příliš trápit. „Moje doporučení pro ty, kteří dron dostali třeba jako dárek a nevědí, kde ho vyzkoušet, je jednoduché – najít si nějaký lom nebo louku, rozhodně netrénovat na sídlišti,“ doporučil kameraman Doufa.

Někdy ale drony jednoznačně pomáhají:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Za uložení jaderného odpadu může mít vesnice miliony, část lidí je proti

U jihomoravského Drahonína se v sousedství bývalého uranového dolu nachází...

Přes osm let čekají lidé z Drahonína na Brněnsku na verdikt, zda jim několik kilometrů od domova vznikne úložiště...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz