Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zákon vyhání drony z památek i národních parků. Výjimkou je pátrání

  15:26aktualizováno  15:26
Památkáři i ochránci přírody na Znojemsku vystavují stopku dronům. Do národního parku Podyjí nesmí vůbec. A památkáři zase budou striktně požadovat, aby se malé letící stroje nepřibližovaly k budovám.

Ilustrační snímek. | foto: UpVision

Záběry z výšky pomocí dronů jsou patrně v nejmenším národním parku u nás minulostí. Bezpilotní letadla od června úplně zakazuje novela zákona o národních parcích. Podle ochránců přírody totiž bzučení, které drony vydávají, může rušit hlavně ptáky při hnízdění.

„Drony jsou velice hlučné a ptáky plaší zvukem i svou přítomností. Ptáci dron navíc považují za velkého dravce a cítí se jím ohroženi. Problém je to například i pro dravce, které může odradit od hnízdění. Pěvci se zase bojí, že se stanou jeho ‚kořistí‘. Ptáci mohou na vetřelce reagovat kontaktně a může dojít k jejich zranění, popřípadě k havárii bezpilotního prostředku,“ upozorňuje šéf národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Právě Podyjí a jeho příroda je pro majitele dronů vyhledávaným místem. Úplně volný přístup ale do parku nemají už nyní. Ti, kteří se pořizováním obrazových materiálů živí, si musí pokaždé zažádat o výjimku. Ke vzletům a přistáním v národním parku je nutný souhlas správy národního parku. Novela zákona nyní zákaz upřesňuje a zpřísňuje.

Jak létat s dronem

  • zákaz dronů v národních parcích platí od června - lidé, kteří chtějí natáčet pomocí dronu v národním parku Podyjí, ale musí již nyní žádat o výjimku
  • nově se dron dostane do Podyjí jen při pátrání po pohřešovaných nebo při vědeckých projektech
  • ve městech se mohou používat jen sto padesát metrů od obydlí a do viditelné výšky sto až dvě stě metrů; pro malé drony (do 7 kg) platí, že vzdálenost od osob a staveb musí být bezpečná
  • zákaz dronů platí i na zámcích, a to plošně; výjimku může schválit jen kastelán

Profesionálové, kteří drony využívají ke své práci, by byli raději, kdyby pravidla zůstala, jak jsou. „Požádat o výjimku není v současné době nic složitého. A věřím, že Podyjí nezůstane zapovězené úplně. Já si zpřísnění pravidel vysvětluji tak, že má cílit hlavně na amatéry, kteří se s drony teprve učí a je běžné, že jim třeba zalétnou do stromu, protože je neumějí ovládat,“ míní kameraman Josef Doufa.

Najdou se i tací, podle kterých má zákaz dronů svou logiku. „Létání dronů v malých výškách je rušivá činnost. Ve vyspělém zahraničí jsou taková opatření běžná. Na druhou stranu ale poněkud rozpačitě působí tvrzení zástupců ministerstva životního prostředí, podle nichž si na provozovatele dronů stěžují turisté – tolik bezpilotních prostředků tu zatím pořád ještě není,“ míní publicista a fotograf Jan A. Novák.

I podle Rothröckla má být ale v národních parcích zkrátka klid. „Dron neruší jen živočichy. Může být nepříjemný i pro návštěvníky parku, kteří si do něj přišli poslechnout zvuky přírody nebo vychutnat klid mimo civilizaci,“ vysvětluje.

Zákon vyhání drony, výjimkou je pátrání

Zákaz přivítala i Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel. „To, že profesionálové mohou dostávat výjimky, trochu vyvolává dojem, že při přípravě novely zdaleka nešlo jen o ochranu živáčků, ale i majitelů licencí. To by bylo v pořádku, kdyby cesta k licenci nebyla nastavena tak, že řidičský průkaz je proti tomu procházka růžovým sadem,“ rýpnul si Novák.

Podyjský národní park ale s výjimkami tohoto rázu nepočítá. „Určitě nebudeme bránit použití dronu při nějaké záchranné akci. Například pokud by se v nepřístupném terénu ztratilo dítě. Ve výjimečných případech, kde nebude jiné dostupné řešení, i pro vědecké účely. Například při mapování škod po povodních,“ upřesňuje Rothröckl.

Zákaz dronů na zámcích platí už plošně

Již před nějakou dobou vyhnali správci drony z nádvoří hradů a zámků. Z ojedinělého příkazu se stala plošná stopka. „Z návštěvního řádu památkových objektů v naší správě vyplývá, že v celém areálu památkového objektu je zakázáno létání bezpilotních letadel, dronů i multikoptér a leteckých modelů bez předchozího písemného souhlasu kastelána,“ potvrdila mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Drony jsou na trhu v různých hmotnostních kategoriích. Pro všechny platí, že je lidé mohou používat ve vzdálenosti sto padesáti metrů od obydlí. Dron může vyletět díky své konstrukci až do několika kilometrů, zákon povoluje pouze do té výše, do jaké jej majitel kontroluje očima. Obvykle je to nějakých sto až dvě stě metrů.

Profesionálních licencí na provoz dronů je v současné době asi 250 a Úřad pro civilní letectví předpokládá, že se v následujícím roce jejich počet zdvojnásobí. Rekreačních pilotů je ale mnohem víc. Ti licenci mít nemusí, pokud videa neprodávají – pravidla daná zákonem jsou ale závazná pro všechny. Za létání bez povolení hrozí pokuta až pět milionů korun.
Co se týče Podyjí, nemusejí se majitelé dronů, zejména laici, zákazem příliš trápit. „Moje doporučení pro ty, kteří dron dostali třeba jako dárek a nevědí, kde ho vyzkoušet, je jednoduché – najít si nějaký lom nebo louku, rozhodně netrénovat na sídlišti,“ doporučil kameraman Doufa.

Někdy ale drony jednoznačně pomáhají:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Najdete na iDNES.cz