Zakladatel první české polární stanice v Antarktidě Pavel Prošek

Zakladatel první české polární stanice v Antarktidě Pavel Prošek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zakladatel české polární stanice na Antarktidě má knihu

  • 1
O životních osudech předního českého klimatologa, polárníka a zakladatele první české polární stanice v Antarktidě Pavla Proška vypráví kniha Jaroslava Čuříka Profesor v Antarktidě. V pořadí čtvrtý svazek edice Osobnost vydalo nakladatelství Akropolis.

Kniha psaná netradičně formou rozhovoru nabízí čtenáři pohled na místa, kam se i dnes podívá jen málokdo. "Je to ucelená biografie profesora Proška, kniha pojednává o celém jeho životě," řekl autor knižního rozhovoru Jaroslav Čuřík.

Publikace popisuje vědcův život od útlého mládí přes léta studií i profesního růstu. "Odhadem asi polovina rozsahu se týká jeho antarktické činnosti," uvedl Čuřík.

Díky Proškovi se Česká republika může řadit mezi hrstku států, které se mohou pochlubit vědeckou polární stanicí v Antarktidě. - čtěte Češi na Antarktidě

Informace ze života profesora Proška jsou v knize doplněny bohatým obrazovým materiálem. Jsou to jak jeho vlastní barevné fotografie, tak černobílé fotografie z "rodinného" archivu.

Na konci publikace najdou čtenáři faktografickou část s informacemi o Mendlově polární stanici, Antarktidě samotné i Češích, kteří se na ni dostali.

Součástí jsou také mapky Antarktidy, Roosova ostrova, na kterém se stanice nalézá, a plánek samotné stanice. "Takový přehled je poměrně unikátní. Nejsem si jist, jestli ho v ucelené formě někde jinde najdete," vysvětlil výjimečnost knihy její autor.

Stanice Johanna Gregora Mendla, jak se sídlo polárníků jmenuje, byla slavnostně otevřena na jaře roku 2007. V majetku ji má Masarykova univerzita v Brně a její výstavba přišla na 60 milionů korun.

Geologové, geografové a botanici, kteří zkoumají odledněnou krajinu v okolí stanice, se do Antarktidy vydávají v období polárního léta. V té době se teplota pohybuje kolem deseti stupňů Celsia.