Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zákon zná trestný čin lichvy, nestanovuje však její hranici, napsala obránkyně spotřebitelů on-line

  10:00aktualizováno  12:19
Jaký úrok je ještě normální a co už je lichva? I to zajímalo čtenáře v on-line rozhovoru s hostem iDNES.cz, šéfkou brněnské pobočky Sdružení obrany spotřebitelů Gertou Mazalovou. "Trestný čin lichvy sice upravuje trestní zákoník, ale nestanovuje přesnou hranici. Také je velice těžké prokázat úmysl," vysvětlila Mazalová.

Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů v on-line rozhovoru iDNES.cz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnská pobočka SOS nemá o práci nouzi. Na adrese Mečová 5 zájemcům ochotně poradí, jak nenaletět na záludné půjčky, zákeřné smlouvy, nabídky služeb, které hraničí s okrádáním, a neseriózní chování ve vztahu k zákazníkovi. Nejvíc dotazů on-line přitom padlo na reklamace.

Čtenáři iDNES.cz se Gerty Mazalové ptali také na podezřelé poplatky za bankovní služby. Uživatel XY se například zeptal, u jakého druhu zboží a u jakých výrobců jsou největší problémy se zárukami.

. GERTa MAZALOVá odpovídala zde

"Nejčastější problémy se zárukami se objevují u dětského zboží, například kočárků, které zatáčejí na stranu, mají problémy s brzdami. Také u výrobků z předváděcích akcí jsou časté reklamace. Další skupinou jsou smlouvy o dílo u stavebních prací, u nákupů nábytku - jedná se ale jen o některé prodejce," vyjmenovala Mazalová.

Neexistuje prohřešek proti právům spotřebitele, s nímž by si ve Sdružení obrany spotřebitelů nevěděli rady. "Naše poradna je bezplatná a lidé si zvykli chodit. Někdy i s kuriózními požadavky - abychom jim například doporučili, který sporák je nejlepší," uvedla šéfka jihomoravské pobočky sdružení Gerta Mazalová.

Tomáš Šimoník zase zjišťoval, zda někdo chrání obchodníka před spotřebitelem. "Mám obchod a setkávám se s arogantním jednáním zákazníků, kteří jsou schopni reklamovat po dvou letech i nadměrné opotřebení zubního kartáčku, nebo ochozenou podrážku boty týden před vypršením zákonné lhůty na záruku. V mnoha těchto případech se odvolávají i na vaši instituci," napsal obchodník.

"Stejně jako spotřebitelé i prodejci, podnikatelé by měli znát svá práva a povinnosti. Pak by věděli, že na obvyklé opotřebení věci se nevztahuje záruka. Prodejce je podle zákona povinen věc do reklamačního řízení přijmout, ale jak ji vyřídí, to už je na jeho rozhodnutí. Stejně tak se může spotřebitel bránit v případě neoprávněného zamítnutí například znaleckým posudkem," odpověděla Mazalová.

Co když se účes nepodobá fotce?
Čtenářka Julie se chtěla od Gerty Mazalové dozvědět, jak řešit nespokojenost v restauraci nebo u kadeřníka, například když se nepovede trvalá nebo když se večerní účes na zákazníkově hlavě neblíží vzoru, který přinesl na fotce.

"Julie, když jste nespokojená, využijte svých práv zákazníka-spotřebitele. Podle Občanského zákoníku je podnikatel povinen obstarat objednané zboží v dohodnuté lhůtě a není-li lhůta dohodnuta, tak ve lhůtě přiměřené okolnostem. Nestane-li se tak, máte právo od smlouvy odstoupit," vysvětlila vedoucí brněnské pobočky SOS.

Půjčky na zaplacení půjček
Kromě poradny však SOS pořádá i přednášky či semináře. Lidí, kteří si v Brně kvůli úvěrům zkomplikovali život, výrazně přibývá. I oni tedy patří mezi klienty brněnské pobočky SOS. "Denně do poradny přijde několik lidí, kteří v tísni vyhledali pomoc nějaké úvěrové firmy a začali pomalu roztáčet spirálu dluhů a splátek," popsala Mazalová.

Většina takových příběhů má podobný scénář. Často si nejdřív půjčili od banky. "Často se jim nějakou dobu dařilo úvěr i řádně splácet. Jenže pak se z nějakého důvěru s placením opozdili nebo třeba splátku vynechali a rychle se dostali do registru dlužníků. Žádná další banka jim tedy peníze nepůjčí. Oni ale chtějí své dluhy rychle zaplatit a jako nejjednodušší řešení se jim jeví další půjčka. Půjčka na splacení půjčky," tvrdí pracovnice SOS.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz