Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žalobce: Při dokazování své neviny porušil šéf brněnských strážníků zákon

  12:12aktualizováno  16:57
Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl se kvůli zneužití pravomoci úřední osoby dostal do ještě větších potíží než dosud. Vyšetřovatelé případu totiž zjistili, že při shánění důkazů na svoji obhajobu Přikryl znovu zneužíval své pravomoci. V úterý proto státní zástupce podal návrh na jeho potrestání ve zkráceném řízení.

Stíhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl se k nejnovějšímu rozhodnutí žalobců nevyjádřil. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl je od prosince stíhán kvůli machinacím s pokutami za parkování. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ho však z funkce neodvolal, strážníkům tak Přikryl stále šéfuje (více o manipulacích s pokutami čtěte zde).

A právě toho podle žalobců zneužil, když sháněl důkazy na svoji obhajobu. "Dnešního dne byl podán návrh na jeho potrestání pro přečiny neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl pro MF DNES v úterý dopoledne mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

Popsal také způsob, jak Přikryl tyto činy spáchal. "K soudu zaslal listiny obsahující osobní údaje osob, vůči kterým v minulosti Městská policie Brno vykonávala svoji pravomoc při prošetřování přestupků v dopravě. Tyto údaje získal neoprávněnou lustrací informačního systému Městské policie Brno a učinil tak nikoli v rámci zákonem stanovených práv a povinností obecní policie, ale pouze za účelem své obhajoby v jiném trestním řízení, tedy v soukromé věci," přiblížil Petrásek.

K těmto důkazům by se přitom správně měla dostat pouze policie, nikoliv stíhaný Přikryl, který si navíc mohl mezi listinami vybírat podle svého uvážení. Podle zákona mu za to hrozí až pět let vězení.

Žalobci v tomto případě podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Teoreticky se tak může stát, že bude Přikryl za tento čin odsouzen ještě dříve, než bude odsouzen za machinace s pokutami za parkování. Rozhodnutí, jak postupovat dál, je nyní na straně soudu.

Celé trestní stíhání Jaroslava Přikryla kromě toho provází řada dalších nezvyklých okolností. V době, kdy bylo toto stíhání zahájeno, si například městská policie začala narychlo za právní poradenství platit právničce, která soukromě zastupuje právě Přikryla a mohla se tak dostat do střetu zájmů. (o tom, kolik jí městská policie platí ze svého rozpočtu, čtěte více zce).

Přikrylova partnerka navíc musela opustit své místo na městském státním zastupitelství. Existovalo totiž podezření, že vynášela informace ze spisů ve prospěch Přikryla. I proto si případ manipulace s pokutami převzali jiní žalobci.

I přes to všechno Přikryl stále zůstává ve funkci. A to i podle zákona o obecní policii. O tento status může přijít až tehdy, kdyby ho soud pravomocně odsoudil za úmyslně spáchaný trestný čin. A dokud nepřijde o status strážníka, může ho primátor na základě svého politického rozhodnutí ponechat i ve funkci ředitele městské policie.

Právě na pravomocný verdikt hodlá primátor Onderka čekat. "Jsem překvapen, že první kauzu pana Přikryla řeší policie už rok a stále není ukončena. A následně je zde nová kauza, která je řešena dokonce ve zkráceném řízení. Připomíná mi to případ bývalého policejního prezidenta, který byl ve zkráceném řízení do měsíce odsouzen a následně za dalších šest měsíců osvobozen. Zajímavé, normální nebo účelové? Nechť si každý udělá obrázek sám," podotkl k aktuálnímu dění Onderka.

Stíhaný Jaroslav Přikryl se k nejnovějšímu rozhodnutí žalobců nevyjádřil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz