Bývalý šéf brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák pracoval až do svého zatčení u policie. V Toflově gangu působil jako "řadový člen".

Bývalý šéf brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák pracoval až do svého zatčení u policie. V Toflově gangu působil jako "řadový člen". | foto: MF DNES

Žalobce viní policejní mafii z Brna z vydírání, úplatkářství i loupeže

  • 38
Vydírání, úplatkářství, zneužití moci úřední osoby, loupež i násilí proti úřední osobě. Z takových trestných činů obžaloval tento týden státní zástupce třináct členů takzvaného Toflova gangu, který tvořili převážně bývalí i současní policisté. Podrobnosti zveřejnilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Za dlouholeté vydírání podnikatelů na jižní Moravě hrozí členům skupiny až šestnáct let za mřížemi.

"To, že se případ dostal za dvanáct měsíců od prvního zatýkání až k soudu, vnímám jako ukázkově odvedenou práci celého týmu. Je za tím rok tvrdé práce těch nejlepších lidí z policejní inspekce, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i státního zastupitelství," zhodnotil náměstek ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

V obžalobě popisuje státní zástupce 27 případů, kdy členové skupiny někoho vydírali nebo mu vyhrožovali. Skutků je přitom o několik méně, než bylo ve spisu původně.

"Stále se ovšem prověřují další podněty, u kterých ještě nebyla případná souvislost s gangem vyloučena," upřesnil dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý.

"Role se proměňovaly, jak bylo potřeba"

A jak gang podle obžaloby fungoval? V čele organizované skupiny vyděračů údajně stál zavražděný expolicista Michal Tofl a jeho bývalý kolega z brněnské hospodářské kriminálky Miloš Almásy.

"Nedá se říct, že by měli úkoly rozdělené jak na fotbale, kdy je hráč brankářem, útočníkem či obráncem. Role se proměňovaly podle toho, jak bylo potřeba," upozornil státní zástupce.

Někteří členové gangu například zjišťovali podrobnosti o trestné činnosti vytipovaných obětí. Další lidé se zase starali, aby se na trestnou činnost policistů nepřišlo. Mnozí obvinění obětem gangu střídavě vyhrožovali a brali od nich úplatky.

Obhájci obviněných se zatím k obžalobě nechtějí vyjadřovat, většina z nich ji ještě nestihla prostudovat. "Má více než sto stran," upozornil obhájce Eduarda Slaniny Pavel Novák.

Toflův gang - kdo je kdo

Obžalobu na členy takzvaného Toflova gangu podal žalobce na poslední chvíli. Po roce od prvního zatýkání totiž hrozilo, že se poslední dva vazebně stíhaní členové gangu dostanou podle zákona na svobodu a budou moci ovlivňovat svědky. Na svobodě je i tak osm členů skupiny. Tři lidé jsou ve vězení za jinou trestnou činnost.

ŠÉF - Michal Tofl, bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky
Podnikatel a bývalý policista byl jednou ze dvou hlavních postav gangu. Předloni v červnu ho zastřelil nájemný vrah, smrt objasnila policie až letos v květnu. Podnikatel, který si prý vraždu objednal, se několik týdnů poté oběsil ve vazební cele. Stíháni jsou nyní už jen dva údajní najatí vrazi.

ŠÉF - Miloš Almásy, bývalý policista, poté advokátní koncipient
Doktor práv Almásy pracoval u policie v letech 1993 až 2010, pak se stal advokátním koncipientem. Policisté ho zatkli loni v srpnu, dosud je ve vazbě kvůli obavám z ovlivňování svědků.
I kvůli tomu podával státní zástupce obžalobu nyní - podle zákona tak není nutné, aby byl Almásy propuštěn.

ŘADOVÝ ČLEN - Eduard Slanina, bývalý policista
Bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky pracoval v době svého zatčení na finančním úřadě v Brně. Díky tomu mohl svým komplicům dávat tipy na podnikatele, které pak gang vydíral. Zatčen byl loni v srpnu, z vazby se dostal na začátku letošního roku.

ŘADOVÝ ČLEN - Petr Křipský, bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky
Bývalý policista je spolu s Milošem Almásym už od loňského srpna ve vazbě. Svým komplicům podával podle obžaloby informace ze spisů, které policie vedla o vytipovaných podnikatelích. Podílel se i na jejich vydírání.
Jeho skutky popisuje státní zástupce jako velmi závažné.

ŘADOVÝ ČLEN - Eduard Polák, civilista a recidivista
Při vyšetřování nájemné vraždy z roku 2009, kde hrál Polák hlavní roli, přišli vyšetřovatelé na stopu celému gangu. Byl v první skupině zatčených, nyní je ve vězení za svoji předchozí trestnou činnost. Poláka využívala skupina k vydírání a zastrašování, vytipovaným podnikatelům vyhrožoval násilím.

ŘADOVÝ ČLEN - Rudolf Setvák, bývalý šéf brněnské policejní inspekce
Až do svého loňského zatčení pracoval u policie. Vyhozen byl vzápětí. V letech 2004 až 2006 šéfoval brněnské policejní inspekci, díky tomu tak mohl krýt činnost svých kompliců. Obžalován je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ve vazbě byl od loňského srpna do listopadu.

ŘADOVÝ ČLEN - Milan Vítek, bývalý policista
Bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky pracoval v době svého zatčení v advokátní kanceláři brněnského advokáta Oldřicha Ševčíka. Ten byl původně také mezi obviněnými, později ale Nejvyšší státní zastupitelství jeho stíhání zrušilo. Vítek je obžalován z vydírání a nepřímého úplatkářství.

ŘADOVÝ ČLEN - Lubomír Mokrý, bývalý šéf brněnské policejní inspekce
Mokrý šéfoval inspekci před Rudolfem Setvákem. Podobně jako on tedy zřejmě kryl činnost policejní mafie. Mokrého policisté obvinili loni v říjnu, ve vazbě byl do letošního ledna. Před soudem se bude zpovídat ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a násilí proti úřední osobě.

ŘADOVÝ ČLEN - Radoslav Petr, podnikatel, civilista
Podnikatel Petr byl zatčen při třetí vlně zatýkání loni v prosinci. Následně putoval do vězení za svoji předchozí trestnou činnost. Tentokrát se bude před soudem zpovídat z několika případů vydírání. Spolu s Milošem Almásym je navíc obžalován z trestného činu loupeže.

ŘADOVÝ ČLEN - Roman Velecký, bývalý policista
Byl obviněn loni v prosinci. Před soudem však už spolu s Milošem Almásym stanul loni v létě, kdy se zpovídali z vydírání podnikatelky Věry Koudelkové. Velecký tehdy dostal trest 15 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky. Je na svobodě.

ŘADOVÝ ČLEN - Roman Procházka, řadový policista
Vyšetřovatel hospodářské kriminálky byl obviněn loni v prosinci při třetí vlně zatýkání. Po celou dobu byl stíhán na svobodě. Podle žalobce má Procházka na svědomí vydírání, zneužití pravomoci veřejné osoby a přijetí úplatku.

ŘADOVÝ ČLEN - Stanislav Dobrovolný, bývalý policista
Nevlastní syn dalšího obžalovaného Milana Vítka odešel od policie loni. Vyšetřovatelé se o něj v souvislosti s gangem začali zajímat už v srpnu, obviněn byl v prosinci. Je na svobodě. Obžalován je z podplácení a zneužití pravomoci veřejného činitele.

POMOCNÍK - Zdeněk Oláh, civilista
Je stíhaný jen za přečin takzvaného nadržování. Někomu tedy pomohl uniknout trestnímu stíhání. Podle obžaloby nebyl členem gangu, k jeho činnosti se jen příležitostně připletl. I tak mu ale hrozí další čtyři roky za mřížemi. Ve vězení je už nyní.

POMOCNÍK - Jaromír Šálek, podnikatel, civilista
Ani Šálek nebyl podle obžaloby dlouhodobým členem gangu. Před čtyřmi lety se zřejmě se skupinou spojil jen kvůli vydírání jednoho ze členů jihomoravské ODS, kterému dříve dělal asistenta. Šálka policie obvinila jako zatím posledního.