Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámecký park v Mikulově se za pomoci skic vrátí do baroka

  14:20aktualizováno  14:20
Zámeckou zahradu v Mikulově zničil za druhé světové války obrovský požár. Její původní tvář se městu možná již do tří let vrátí. Obnova parku i zámeckých teras bude stát čtyřicet milionů. Zatímco práce na opravě budovy začaly okamžitě, zámecká zahrada zůstala stranou až do 80. let minulého století.

Mikulov v podvečer | foto: iDNES.cz

Do původního stavu má zahradu přivést projekt za zhruba čtyřicet milionů korun. V následujících třech letech čeká zámecký park rozsáhlá výsadba, ale také stavební úpravy teras.

zámecká zahrada v mikulově

Jeden z největších zahradních areálů hradního typu České republiky tvoří četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce v Mikulově.

Od svého založení na přelomu 16. a 17. století do konce druhé světové války patřila zahrada mezi významná díla zahradní architektury. Dlouhá poválečná desetiletí však nebyla udržována a téměř zanikla.

Nyní jsou jednotlivé zámecké terasy postupně obnovovány. Nová kompozice se svým charakterem navrací k původní etapě svého vývoje - italské barokové zahradě na terasách.

Autorem projektu je Ivar Otruba, emeritní profesor zahradnické fakulty v Lednici a architekt ceněný u nás i jinde ve světě.

"Projekt započal před mnoha lety. První fází bylo zřízení botanické růžové zahrady," vysvětluje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které zámek i park spravuje.

Po vytvoření botanické zahrady si však zahradníci dali na dlouhou dobu pauzu. Teď se znovu pustí do práce podle pozdně renesančních a raně barokních plánů zámecké zahrady.

"Jsou to sice jen skici, ale budeme vycházet i z pozdějších podrobnějších dokumentací," naznačuje Kubín.

Nové prvky

Přesná kopie barokního parku v Mikulově nevznikne. "Půjde o reminiscenci raně barokní zahrady. Nejde o důslednou a pečlivou obnovu toho, co tady bylo, ale pouze o evokaci takového stavu, objeví se v ní řada nových prvků, které se v baroku nepoužívaly," vysvětluje ředitel muzea.

Hlavní část prací se bude týkat rozsáhlého parku ihned za vstupní Försterovou bránou. "Architektonicky se však bude měnit třeba i Oslí dvůr, tedy zahrada mezi proboštstvím a čestným nádvořím," podotýká Petr Kubín.

Podle něho je plánována i obnova všech teras na jižní straně zámku nad Husovou ulicí. Statické zajištění rozpadajících se teras je nutnou podmínkou k tomu, aby se mohlo začít se zahradnickými pracemi.

Unikátní schodiště

Perličkou úprav bude obnova schodiště, které na počátku osmnáctého století vedlo ze zahrady do saly terreny. Ve své době bylo unikátním stavebním prvkem.

"Propojit zámek postavený na holé skále vysoko nad městem s geometrickou zahradou pod ním se zdálo neřešitelné. Nakonec však vzniklo technicky i umělecky pozoruhodné dílo. Kníže Walter propojil salu terrenu se zahradou velkým lomeným schodištěm na zděné rampě, na níž se vstupovalo přes bastion v jihozápadním rohu," popsal v muzejní ročence RegioM Horst Wächter, majitel nedalekého zámku Hagenberg.

V sedmdesátých letech však bylo schodiště nešetrně strženo. Jeho pozůstatkem je jen obrys na zámecké zdi.

"Peníze bychom mohli sehnat ze dvou zdrojů. Prvním z nich je operační program zaměřený na sanaci různých skalních sesuvů, statické zajištění a podobně. Druhou část bychom chtěli hradit ze zdrojů regionálního operačního programu. Dohromady jde o částku vyšší než čtyřicet milionů korun," vypočítává Petr Kubín.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz