Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámek v Rájci nad Svitavou zve na renesanční slavnosti

  12:38aktualizováno  12:38
Zámek v Rájci nad Svitavou zve všechny milovníky historie na návštěvu. Příchozí totiž čeká velké renesanční překvapení. Dívky, které komnatami provázejí, představí dobové kostýmy. V komnatách se bude tančit a před zámkem šermovat a střílet. Rájecké renesanční slavnosti potrvají celý víkend.

Dobové kostýmy v zámku Rájec nad Svitavou | foto: Archiv zámkuMF DNES

Na nedostatek návštěvníků si kastelánka v zámku nemůže stěžovat. "Návštěvnost je teď výborná, přijíždějí hlavně rodiny s dětmi a lidé na dovolené. V Létě sem přijde každý měsíc asi pět až šest tisíc lidí," uvedla kastelánka Jana Kopecká.

Uprostřed sezóny si proto "zámečtí" připravili pro své návštěvníky renesanční překvapení. "Prohlídka zámku, kde se tančilo šermovalo a historii vyprávěly dívky v krásných šatech měla takový úspěch, že jsme to museli zopakovat," dodává Kopecká.

Výstava jiřin v zámku Rájec nad Svitavou

Oživlý zámek se podle ní líbil především rodinám s malými dětmi, pro které tak byla historie zajímavější. Proto se kastelánka rozhodla akci zopakovat.

"Příchozí uvítá historie už před zámkem, do děje je uvedou šermíři. Komnatami pak návštěvníky provedou dívky v dobových kostýmech a v některých pokojích je čeká překvapení," slíbila kastelánka. Po prohlídce si pak mohou lidé vyzkoušet střelbu z historických zbraní.

Na zámku si lidé mohou projít také několik výstav. V zámecké kapli najdou obdivovatelé umění dřevěné sochy, plastiky a reliéfy Jiřího a Martiny Netíkových. Jaroslava Fišerová vystavuje v Rájci obrazy a výtvarné návrhy k pohádkám. Josef Filip zase zahradní sochy.

"Výstava pískovcových soch od amatérského sochaře Josefa Filipa z Potštejna je umístěna v zámecké kuchyni. Spolu se sochami je možné shlédnout sbírku původních litinových kamen z 19. století," uzavřela Kopecká.

Zámek v Rájci nad Svitavou má o víkendu otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin. Za vstup na renesanční slavnosti lidé zaplatí 70 nebo 50 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz