Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zaměstnanci Úrazovky: Do Bohunic nikdo z nás nechce

  6:00aktualizováno  6:00
Jsou špičkoví profesionálové, když kouzlí na operačním sále. A jsou bezmocní, když si po operaci povídají o práci. Lékaři i zdravotní sestry z brněnské Úrazové nemocnice totiž pracují už rok a půl v nejistotě. Loni na jaře ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nemocnici zruší. Doteď ale zaměstnanci nevědí, co s nimi bude.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

"Nikdo z nás nedostal žádnou konkrétní nabídku pracovat v Bohunicích. A nikdo tam ani nechce," říká jeden z lékařů. Jméno si nepřál zveřejnit. Zaměstnanci podle něj sice pracují naplno, zároveň ale řeší, co je čeká. "Představte si, jak se ráno deset doktorů naštvaně baví a pak mají jít na operační sál," popisuje lékař.

"Jsme naštvaní, ale nenaděláme nic"

Atmosféra v nemocnici je podle něj napjatá čím dál tím víc. "Jsme přesvědčení, že rozhodnutí ministra je absurdní. Ale nenaděláme s tím nic. To je strašná bezmoc. Jsme naštvaní, protože on vůbec nevidí provoz tady. Jen za minulý víkend jsme měli 30 příjmů," líčí.

I další zaměstnanci mluví stejně. "Pokaždé, když jdu do práce, mě napadne, že můžu v ordinaci najít dělníky, jak mi rozebírají nábytek," říká s nadsázkou další z týmu doktorů. A není možná daleko od pravdy. Ve čtvrtek totiž ministr zdravotnictví otevře traumacentrum v bohunické nemocnici.

Zaměstnanci se sice upínají na návrh zákona, který by měl nemocnici převést na město Brno, jenže ten musí ještě projít Senátem. A dokud neplatí, rozhoduje o nemocnici a její budoucnosti nebo zavření pořád ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
 
Zaměstnanci ale nemají dobré vztahy ani se svým šéfem, ředitelem nemocnice Petrem Svobodou. "Byl sem dosazený ministrem, aby nemocnici zlikvidoval. Nechodí mezi nás a nekomunikuje s námi. A my s ním také ne. Fakticky ředitele vlastně nemáme," říká lékař.

"Kdyby nám odtud demontovali jakýkoliv přístroj, může za to některý z pacientů zaplatit životem," myslí si zaměstnanec a rozhodnutí o zrušení nemocnice označuje jako "zločin na lidech". "Traumacentrum v Úrazovce funguje 75 let, bylo první a je největší v republice. Pověst má vynikající. Tak ať nám laskavě někdo od stolu v Praze nevykládá, co máme dělat," dodává lékař.

Šéfka odborů Lenka Doležalová povídání zaměstnanců potvrzuje: "To je jasné, že jsou lidé naštvaní, když normálně fungujeme a pan ministr vykládá, že nás přestěhuje."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz