Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrady a zámky na jihu Moravy lákají na šermíře i mučicí nástroje

  16:03aktualizováno  16:03
Jihomoravské hrady a zámky otevřou brány v sobotu 30. března. Nová sezona na hradech a zámcích přináší prohlídky v kostýmech, piknik v zámecké zahradě, mobilní aplikace i mučicí nástroje.

Kastelánka zámku v Lysicích Martina Medková Rudolfová ukazuje helmici, která se stane součástí letos zpřístupněné zbrojnice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1Hrad Veveří bude slavit s šermíři, draky a drakobijci

Veveří čekají tento rok velké oslavy k příležitosti 800 let od první písemné zmínky o hradě. K tomuto výročí se chystá i výstava, publikace a speciální edice vín. Od 1. května bude otevřena výstava Draci a drakobijci a v průběhu května se návštěvníci mohou těšit i na Skotské hry. V červnu je připraven Řecký den a v srpnu festival Moravské hrady.

2V Miloticích provedou zámkem v kostýmech

Zámek Milotice pořádá atraktivní kostýmované prohlídky, kde si mohou návštěvníci zapůjčit historické kostýmy a zámek si projít v nich. V současné době čítá milotická sbírka 70 kostýmů pro děti a 30 pro dospělé z období od baroka až po konec 19. století. V červnu bude otevřeno nové zámecké zásobní zahradnictví.

3V Kunštátě otevřou hraběcí salon

Zámek Kunštát chystá znovuotevření hraběcího salonu, který byl kompletně zrestaurován. U příležitosti oslav 555. výročí korunovace Jiřího z Kunštátu a Poděbrad českým králem se tu v červnu uskuteční VI. ročník Svátků řemesel, tentokrát na téma sklo.

4Do Lysic se lidé vydají na piknik v zámecké zahradě

Zámek Lysice připravuje znovu instalovanou zbrojnici, výstavu o lesnictví v minulosti nebo tematické prohlídky. Od července si budou moci návštěvníci dokonce užít piknik v zámecké zahradě, který se v Lysicích chystá.

5V lednickém parku chtějí obnovit akvadukt

Zámek Lednice otevře tři nové místnosti vybavené dobovým nábytkem, tyto pokoje obývaly vychovatelky a guvernantky. Podle kastelánky Ivany Holáskové by letos rádi zprovoznili i akvadukt, ve kterém by opět měla téct voda.

Léto bude v Lednici patřit hudbě – návštěvníci si budou moci v červnu poslechnout Koncert Hudby Hradní stráže, v červenci Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers a v srpnu operu La Traviata pod otevřeným nebem. Na červenec jsou naplánovány i noční prohlídky zámku.

6Hrad Bítov zve na Mučeníčko, mučení

Hrad Bítov otevře v květnu ve sloupovém sále výstavu dětských pokojíčků a 20.–21. se zde bude konat akce Mučeníčko, mučení v hradní mučírně, kde kat návštěvníkům předvede dobové mučicí nástroje.

7Uherčice otevírají až v létě, zpřístupní věž s vyhlídkou

Nebude jako jeden z mála zahajovat sezonu o Velikonocích, ale až v letních měsících. Chystá se zpřístupnění nových prostor – věže s vyhlídkou a část starého zámku. Tradičně zde proběhne i Hudební festival Znojmo.

Zámek byl nominován na zařazení mezi nejohroženější evropské památky a na jeho záchranu se 11. 7. odehraje i dobročinný koncert, jehož součástí bude i dražba vín, jejíž výtěžek bude věnován na obnovu oken banketního sálu.

8Valtice vystaví vzácný obraz za miliony

Zámek Valtice bude vystavovat jedinečný obraz v hodnotě několika milionů Alegorie války, který je kopií slavného Rubensova díla a vznikl ve stejné době a pravděpodobně i ve stejné dílně jako originál. Na zámku budou k vidění i vzácné gobelíny, které zapůjčilo muzeum ve Vídni. V červenci a srpnu bude k dispozici i dětský koutek.

9Do Bučovic za pohádkami i květinami

Zámek v Bučovicích má připraveny květinové výstavy, bohatý program pro děti s názvem Pojďte s námi do pohádky či zámecký košt vín a v červenci divadelní představení Hrbáč na nádvoří. Pracuje se na rekonstrukci zámecké fontány.

10Zámek ve Slavkově láká do nové konírny

Zámek Slavkov již zahájil sezonu a má připraveno mnoho novinek. Bude otevřena nová expozice Napoleon – Austerlitz a nově zrekonstruovaná konírna a vozárna.

Novinkou je i mobilní aplikace pro iPhone nebo telefony s androidem, která je zdarma ke stažení na internetu nebo v informačním centru a provede uživatele po všech zajímavých místech města.

Další technologickou novinkou ve Slavkově je dotyková LCD obrazovka v informačním centru, kde turisté najdou všechny důležité informace o zámku a také si mohou prohlédnout jeho interiéry ve 3D animacích.

11Pernštejn připravil trasu speciálně pro děti

Hrad Pernštejn na léto chystá výstavu dětských kočárků na sýpce, oblíbené rytířské turnaje a nově bude zavedena prohlídková trasa přizpůsobená speciálně pro děti.

12Ve Vranově přiblíží čínské lidové umění

Zámek Vranov nad Dyjí plánuje výstavu čínského lidového umění složenou z exponátů zapůjčených ze soukromých sbírek. Návštěvníci se mohou těšit i na tradiční květinovou výstavu Vranovská lilie nebo venkovní expozici fotografií přírody.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Volně pobíhající rotvajler v Brně zaútočil na pudla, zranil i jeho pána

(ilustrační foto)

Zranění pudlovi i jeho pánovi přivodil bezprizorní rotvajler, který se v neděli proháněl po brněnském Komárově. Jeho...

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Ve sběrně kovů prorazil někdo obsluze lebku tyčí, obžalovaný vinu odmítá

Ilustrační snímek

Vážná poranění hlavy, obličeje a horních končetin způsobil útočník pracovníkovi sběrny kovů v Brně. Před Krajským...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz