Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámky potřebují k záchraně stovky milionů, nezastavitelně chátrají

  7:15aktualizováno  7:15
Psala se tu historie, ale teď zámecké skvosty kraje chátrají. Jejich oprava by si vyžádala stovky milionů korun, daří se tak jen dílčí úpravy. Nelichotivé prvenství na seznamu ohrožených památek vedeném Národním památkovým ústavem, drží za jižní Moravu Znojemsko. Dvě třetiny zámků jsou tu v žalostném stavu.

Kvůli opravám v současnosti uzavřený zámek v Moravském Krumlově. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Teď svitla naděje, že jedna položka na seznamu ubude. Zchátralý zámek v Uherčicích na Znojemsku se má dočkat vůbec nejrozsáhlejších oprav. Památkáři žádají 120 milionů korun z evropských fondů na úpravy nádvoří, koníren či banketního sálu. Jestli peníze získají, bude jasné na konci roku.

I přes svůj stav zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. Loni tady opravili návštěvnické zázemí a obnovili zámecký park. A návštěvnost se už zvyšuje. Zatímco v minulých letech tudy prošlo asi 2,5 tisíce návštěvníků, letos to byly už čtyři tisíce. „Ale spíš si to vysvětluji tím, že letos obecně jezdili lidé méně do zahraničí,“ míní kastelánka zámku Eva Štěpánová.

K úplné modernizaci je potřeba půl miliardy

Od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 1996 bylo v Uherčicích proinvestováno bezmála 70 milionů korun. „Ale abychom dotáhli obnovu zámku do finále se vším všudy, bylo by potřeba tak půl miliardy. A to není přehnaná částka,“ dodala Štěpánová.

Na jižní Moravě je podobně zdevastovaných zámků víc než desítka. Kolik by si jejich opravy vyžádaly peněz, se podle šéfa Národního památkového ústavu v Brně Zdeňka Váchy nedá vyčíslit. „Odhad neexistuje. Dokud není projekt, tak se o penězích nedá hovořit. Mohu jen říct, že jsou potřeba řádově stovky milionů,“ uvedl.

Ohrožené památky

Znojemsko

 • zámeček Dyje
 • zámek Hrušovany nad Jevišovkou
 • Nový zámek Jevišovice
 • zámek Moravský Krumlov
 • zámeček Pravice
 • zámeček Přímětice
 • zámek Rešice
 • zámek Uherčice
 • zámek Jaroslavice

Břeclavsko

 • zámek Břeclav
 • zámek Pouzdřany

Vyškovsko

 • zámek a park Habrovany
 • zámek Ivanovice na Hané

Zdroj: Národní památkový ústav

Mezi nejhůř zdevastované památky kraje patří zámek v Jaroslavicích. Tady záchraně brání vleklý restituční spor. Monumentální budova potřebuje generální opravu, protože se začíná rozpadat – zřítila se klenba chodby mezi kostelem a zámkem. „Dvanáct let všechno stojí u soudu. Původně byl zámek náš, ale k objektu je šest hektarů lesa, zámek má přes 250 místností, nemá žádné sítě. Starat se o takový objekt není jen tak. Tak jsme jej prodali, přihlásil se ovšem původní vlastník. Jsme na konci slepé ulice,“ povzdechl si starosta Petr Zálešák. Trnem v patě je zámek i městu Hrušovany nad Jevišovkou. Budova je staticky narušená a interiéry jsou zcela zdevastované. „Vloni jsme tam dělali kanalizaci, abychom stáhli dešťovou vodu, letos máme v plánu statiku levého křídla,“ jmenuje starosta Miroslav Miloš. Město většinu oprav platí samo s přispěním kraje. Má i zpracovanou studii, co se zámkem dál, ale zastupitelé ještě nerozhodli. „Jisté je, že 160 až 180 milionů na opravy, které by byly třeba, nemáme,“ dodal Miloš.

Opravy plánují také v Moravském Krumlově

V havarijním stavu je i zámek v Břeclavi. Před dvěma lety byla zpřístupněna jedna z věží. Ta nyní slouží jako rozhledna. V části sklepa provozuje soukromý nájemce vinotéku. „Na další opravy má město vyčleněno na rok 2017 pět milionů korun, na rok 2018 dvojnásobnou částku. Nicméně celková rekonstrukce je odhadována na částku 150 až 200 milionů korun,“ podotkl mluvčí radnice Jiří Holobrádek.

Jsou však i případy, kdy se město dokázalo s tak velkým závazkem, jakým zámek je, vypořádat. V Miroslavi zámek opravili a už tu vystavují. Smysluplné využití pro zámecký kolos hledala radnice od 90. let. Stejně tak peníze. „Přes všechnu snahu se dařilo získat finanční prostředky pouze na dílčí projekty. Až před dvěma lety jsme dostali 21 milionů korun na první fázi rekonstrukce,“ popisuje místostarosta Roman Volf.

Na velké opravy se chystají i v Moravském Krumlově. Tady zámek koupila radnice, aby dosáhla na dotace. „Během podzimu se přihlásíme do dotačních programů. Chceme usilovat o částku kolem tří milionů eur,“ nastínil starosta Tomáš Třetina. Rekonstrukcí by se otevřela cesta pro možný návrat pláten Muchovy Slovanské epopeje.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Najdete na iDNES.cz