Přenašeči západonilské horečky se mohou líhnout i v nečištěných bazénech

  14:00aktualizováno  14:00
To, že se v Česku objevila západonilská horečka, není pro vědce překvapivé. Netypické je, že se projevila zrovna v suchém roce s minimálním výskytem komárů. Pokud přijdou vlhčí roky, pacientů zřejmě bude víc. A komáři, kteří nemoc přenášejí, se mohou líhnout i v umělých nádržích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Západonilská horečka mohla být v Česku už dříve, jen se lékařům pacienta nakaženého přímo v tuzemsku nemuselo podařit odhalit,“ řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená.

„Že to přišlo letos, je velké překvapení, protože výskyt komárů byl velice nízký. A platí, že čím více komárů, tím vyšší pravděpodobnost nákazy,“ doplnil ji Oldřich Šebesta z jihomoravské hygienické stanice, který komáry léta monitoruje.

V jeho poznámkách od letošního jara figurují hlavně záznamy o vyschlých tůních, takže komáři se ve volné přírodě takřka nelíhli. Scénářů, kde se vzali a jak se mohli dostat k nakažené krvi, je tak celá řada.

Podle Šebesty nelze vyloučit ani to, že se líhnou v barelech na zahradách nebo v nečištěných bazénech, které ještě jejich majitelé nestihli vypustit. Stačí, aby se k takovému zdroji vody přiletěl napít nakažený pták. A přenašeč je na světě.

Jisté podle vědců je, že subsaharskou linii nemoci sem přinesli právě tažní ptáci. Nakazit se mohli nejen v Africe, ale i v Evropě, kde se nemoc objevila v řadě zemí.

„Z mnoha desítek druhů komárů, kteří u nás žijí, přenáší západonilskou horečku jen dva. Nejběžnější komár pisklavý, což je ten, který nám létá v noci kolem uší. A pak komár Culex modestus, který se vyskytuje v pobřežní vegetaci u rybníků,“ vysvětlil Šebesta.

Pomoci mohou repelenty a sítě proti hmyzu

Pozitivní však je, že riziko nákazy se stále snižuje s tím, jak se ochlazuje a klesá i aktivita komárů. Venku už se téměř neobjevují, lidé se potýkají hlavně s těmi, kteří se usadili v bytech.

Prevence podle hygieniků neexistuje. „Prevencí je, aby člověk nebyl komáry poštípán,“ podotkla Renata Ciupek, vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice. Doporučila používat repelenty a v oknech sítě proti hmyzu, aby se zabránilo zalétávání komárů do obydlí.

Lidé na Břeclavsku zatím debatují o tom, proč se nepřistoupilo k postřikům, když se o riziku nákazy vědělo. Podle Šebesty ale postřik proti dospělým komárům neexistuje.

„Používat insekticidy proti nim nelze. Zničili bychom kromě komárů i všechny další druhy hmyzu. Měli bychom mrtvou krajinu,“ uvedl. Postřiky se dají aplikovat pouze proti larvám komárů. Stříkají se přímo do líhnišť především v době záplav. Ovšem ani ty komáry úplně nevyhubí, pouze sníží jejich množství.

Že jsou komáři přenašeči nemocí, není nic nového. Na jihu Moravy běžně žijí druhy, které jsou schopny přenášet malárii nebo třeba valtickou horečku. Musí se ovšem napít krve od nakaženého člověka.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Rektor Bek drtivě vyhrál nad exšéfem rozhlasu, který odešel kvůli volbám

Rektor Masarykovy univerzity a kandidát do Senátu Mikuláš Bek oslavuje se svým...

Na jižní Moravě poslali voliči do Senátu v Brně rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a v břeclavském obvodu...

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Najdete na iDNES.cz