Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


A zase tlačenice a fronty. Rodiče obsypali při zápisech školky v Brně

  17:25aktualizováno  17:25
Více než dva a půl tisíce rodičů přišlo první den zápisů přihlásit svoje děti do jedné z brněnských školek. Často museli v pondělí stát ve frontách, neodradil je ani silný dopolední liják.

Rodiče při zápisech v Mateřské škole v Údolní ulici vytvořili frontu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Lidé tu stáli celé dopoledne, fronta byla až ven,“ popsala pondělní situaci Hana Ondráčková, ředitelka Mateřské školy Kamechy v městské části Bystrc.

Ve dvoutřídním zařízení je pro celé velké sídliště k dispozici pouze patnáct míst. Hned první den ale o ni mělo zájem přes devadesát rodičů. „To je minimálně o dvacet víc než loni,“ dodala ředitelka.

Fotogalerie

Zápisy pokračovaly i následující den v úterý.

Fronty před školkami byly už v pondělí i kvůli tomu, že rodiče si můžou podat libovolný počet přihlášek. „Dala jsem čtyři na školky v okolí. Snad nějaká vyjde,“ doufá Veronika Skálová, matka tříleté Terezky, která bydlí v městské části Brno-sever.

„Měli jsme tu i maminku rekordmanku, která hlásí dítě na dvacet školek. Říkala, že musí nastoupit do práce a nemá jinou možnost,“ dodala ředitelka Ondráčková.

Ačkoliv oproti loňskému roku přibylo podle záznamů v elektronicky podporovaném zápisu víc než 600 míst ve školkách, změna je to jenom kosmetická. Letos poprvé se totiž celoměstského zápisu účastní největší městská část Brno-střed.

Se tříletými se ve školkách většinou nepočítá

Na tři tisíce volných míst po celém městě si rodiče v systému vyplnili přihlášky pro více než pět tisíc dvě stě dětí. Loni to bylo o tisíc méně, ale vedoucí magistrátního odboru školství Martin Jelínek to přičítá právě tomu, že ještě nebyla v zápisu zapojená část Brno-střed.

Zápisy do školek v Brně

2015
Počet přihlášených dětí: 5 245
Počet míst v MŠ: 2 921
Stav v pondělí

2014
Počet přihlášených dětí: 4 495
Počet míst v MŠ: 2 361

Zdroj: zapisdoms.brno.cz

„Uvidíme, kolik lidí nakonec přinese přihlášku. Konečné číslo bude jasné až za několik dnů poté, co ředitelky všechny žádosti zadají do systému,“ vysvětlil Jelínek.

Podle něj ale nejméně tisícovku přihlášek podali rodiče dětí mladších tří let, se kterými se ve školkách nepočítá. I když podle zákona mohou nastoupit i dvouleté děti, ředitelé by pro ně museli mít kvůli předpisům víc personálu. Na to ale nemají prostředky. Je to třeba problém čtvrtí, kde už je míst ve školkách dostatek.

„Bereme i dvouleté děti, ale pouze omezený počet, protože provoz školky se pak prodražuje a městská část na to nemá peníze,“ řekl starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD). V posledních dvou letech přibylo v Líšni asi dvě stě nových míst a letos radnice opravila všechny školní zahrady.

Míst je málo, poptávka převyšuje několikanásobně kapacity

Jak potvrzují oslovení starostové, v každé čtvrti je jinak těžké dostat dítě do školky. „Často ale až do září není jasné, jestli dítě nastoupí. Loni se u nás nedostalo do mateřinek deset tříletých dětí,“ uvedla Monika Doležalová (KDU-ČSL), místostarostka Židenic. Dodala, že radnice proto nepočítá s navyšováním kapacit školek.

Podobné je to v Řečkovicích. „Letos máme k dispozici 108 míst. Očekáváme oproti loňsku pokles zájmu, ale spíš v jednotkách procent. Už na podzim jsme diskutovali s magistrátním odborem školství, jestli máme navyšovat kapacity, ale nakonec se ukázalo, že v naší čtvrti se dostaly všechny tříleté děti,“ popsal Marek Viskot (ČSSD), starosta Řečkovic a Mokré Hory.

Zřejmě nejhorší situace tak zůstává v Brně-středu a v Bystrci. „Fronta tu byla celý den, už nemůžu ani mluvit,“ řekla v pondělí Pavlína Stará, ředitelka Mateřské školy Pod Špilberkem, o kterou je tradičně velký zájem. První den přišlo 130 rodičů. Volných míst je 24.

„Zájem rodičů odpovídá loňsku,“ zhodnotila Renata Opršalová, ředitelka školky v Údolní ulici 68. Po prvním dnu se na 14 volných míst hlásilo více než sto dětí.

V Bystrci se ale situace zlepší už napřesrok. „Letos bude opět nedostatek míst. Ale město už nám dalo milion a půl na projektovou dokumentaci, na podzim budeme vybírat stavební firmu, a pokud vše půjde podle našich předpokladů, v září 2016 otevřeme novou školku,“ vysvětlil starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD). Nová budova pro skoro 150 dětí přijde na bezmála šedesát milionů korun.

Jak rodiče s přihláškou do státní školky uspěli, se dozvědí nejdříve za týden.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz