Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Strach z povodní brzdí Lednici v rozvoji, kraj ani Povodí nechtějí ustoupit

  • 18
Jako by nestačilo, že jsou léta svazováni zákazy památkářů. Lednice, perla UNESCO, leží z poloviny svého území i v aktivní záplavové zóně. Nejpřísnější režim protipovodňové ochrany tady přitom podle vedení obce vůbec není potřeba. Usilovně se o tom snaží přesvědčit i kraj a Povodí Moravy.

Když v roce 2006 do poldru u Lednice vodohospodáři vypustili vodu, aby při povodních ulevili přeplněným novomlýnským nádržím, bylo to poprvé a zatím i naposledy v historii. Voda se rozlila do luk za Lednicí. Že k tomu dojde, místní lidé věděli dopředu. A voda za pár dní z luk za obcí zase odtekla, aniž napáchala větší škody.

„Jsem přesvědčený, že aktivní záplavová zóna je tady vyhlášena v rozporu s platnou legislativou,“ míní starosta obce Libor Kabát. Aktivní zóna by podle něj měla být vyhlašována v místech, která jsou zastavěná nebo zastavitelná. A kde hrozí přírodní povodeň, která bezprostředně ohrožuje zdraví, životy nebo majetek lidí. Ani jedno ovšem v Lednici neplatí.

Záplavová zóna zabírá polovinu katastru obce

„Toto území bylo budováno jako poldr. Ten je využíván jako součást řízené povodně. Nikoliv té přírodní, u níž hrozí bezprostřední ohrožení. Tady se situace sleduje několik dní a v případě potřeby jsme dopředu informováni, že se začne odpouštět voda,“ vysvětluje.

V Lednici nemají nic proti tomu, že se území využívá k řízené záplavě, při níž se toku Dyje odlehčí, aby byla uchráněna území níže po toku. Omezení jsou tady ale příliš přísná. „Brání v rozvoji našich záměrů na tomto území,“ říká starosta.

Aktivní záplavová zóna zabírá téměř polovinu katastru obce. Přitom právě tady by v Lednici chtěli uskutečnit některé projekty, které by však nezhoršily retenční schopnosti poldru ani případný průtok vody.

„Rádi bychom tu například rozšířili počet parkovacích ploch, abychom ulevili centru obce. A mohli bychom přemýšlet o celé řadě drobných projektů v cestovním ruchu. Například o plochách pro kempování,“ vysvětluje. Především však jde o to, aby Ledničtí vůbec mohli na území něco plánovat. A s vodohospodáři pak dojednat, co skutečně realizovat jde. Bez striktního zákazu úplně všeho.

Hledání jiné cesty

Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové byla záplavová území a aktivní zóna Dyje v Lednici určena už v roce 2009. „V současné době probíhá aktualizace záplavového území a aktivní zóny, rozsah se zpřesňuje podle aktuálních podkladů,“ vysvětluje.

Že by se ovšem Lednice dočkala zmírnění, to vylučuje. „Zmenšení rozsahu aktivní zóny a záplavového území není možné,“ potvrzuje. Zdejší poldr se podle ní využívá při povodňových průtocích, přibližně desetiletých, kdy se voda odpouští nad jezem v Bulharech.

Ledničtí to vzdát nechtějí. „Bohužel je problematické napadnout toto rozhodnutí soudem. Mnoho let jsem se domníval, že se k cíli dostaneme trpělivým vyjednáváním s krajem a Povodím. Zatím se to nepodařilo. Nezbývá nám než do budoucna hledat jakoukoli jinou cestu,“ uvedl Kabát.