Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátor Duchoň byl pro odsun brněnského nádraží, po zklamání opustil ODS

  19:01aktualizováno  19:01
Byl výrazným primátorem Brna. Ale poté, co Petr Duchoň odešel do Bruselu jako europoslanec, o něm už nebylo slyšet. Z veřejného života i politiky se stáhnul, předloni vystoupil z ODS. Duchoň je další postavou seriálu Zapomenuté osudy.

Bývalý primátor Brna Petr Duchoň | foto: Archiv MAFRA

Charismatický technokrat, kterého i jeho političtí odpůrci oceňovali za to, že si zakládal na dodržení daného slova i věcnosti jednání. Tak se dá označit Petr Duchoň, který působil jako primátor Brna od roku 1998, ve zlaté éře ODS. Do povědomí Brňanů se zapsal především prosazováním odsunu nádraží a bojem proti referendu o něm.

Poté, co v roce 2004 jako europoslanec odešel do Bruselu, už ale o něm bylo slyšet málo. Několik let pak pracoval jako euroúředník, zkoušel se živit poradenstvím, momentálně je bez zaměstnání. Do Brna se ale vrátil, věnuje se rodině, hlavně vnoučatům.

„Ještě se necítím na důchod, ale jsem frustrovaný z toho, co se děje na politické scéně. Máme se velice dobře, ale po duchovní, morální a ekonomické stránce se Evropa nevyvíjí zdravě. Moje obava a nespokojenost pramení z toho, co nás čeká v budoucnosti,“ upozorňuje letos šedesátiletý Duchoň, nadšený basketbalista a lyžař.

Ať o přesunu nádraží rozhodnou odborníci, prosazoval

Hlavním tématem nástupce populární primátorky za ODS Dagmar Lastovecké byl přesun nádraží asi kilometr na jih od centra města. Prosazoval, aby o něm rozhodli odborníci.

A neúspěch referenda, ke kterému v roce 2004 přišlo málo lidí, považoval za důkaz, že také voliči chtějí nádraží přesunout. Sám si ale cení i jiných věcí, které se za jeho vlády podařilo prosadit.

Petr Duchoň

  • Narodil se 6. září 1956 v Brně.
  • Vystudoval fyziku na Masarykově univerzitě a postgraduálně vakuovou techniku na ČVUT v Praze.
  • Pracoval jako výzkumný pracovník například v Tesle Brno.
  • Od roku 1997 byl technickým náměstkem primátorky.
  • V letech 1998–2004 působil jako primátor Brna.
  • Mezi lety 2004 a 2009 byl europoslancem, po návratu do Brna se živil poradenstvím.
  • Před více než rokem vystoupil z ODS, kde byl od roku 1993.
  • Je ženatý, má dvě dospělé děti a několik vnoučat.

„Pro toho, kdo našel práci na Černovické terase, může být významné, že jsme průmyslovou zónu založili. Kdo investuje u bohunického kampusu, ocení přínos tohoto našeho rozhodnutí. Půl století se v Česku nepostavilo divadlo, my jsme vybudovali Hudební scénu Městského divadla. A pro někoho může být nejdůležitější, že jsme dali do pořádku čistírnu odpadních vod. V opačném případě by to zbrzdilo řadu dalších investic,“ vypočítává Duchoň.

Právě on podepisoval smlouvu s německou firmou Messe Düsseldorf o privatizaci výstaviště, které letos Brno kupuje zpět. „Nikde nebylo psáno, že privatizace povede ze sta procent k úspěchu,“ říká.

Cení si také toho, že se městu podařilo udržet Technologický park. „Brno bylo vždy hrdé na to, že jeho obyvatelé dovedou něco ve strojírenství, vědě a výzkumu. Technologický park měl za sebou sedm hubených let a zastupitelstvo vážně jednalo o tom, že z něj odstoupí, protože kvůli dluhům hrozil bankrot. Zatnuli jsme zuby a řekli, že to zkusíme. A dnes je to bezvadné,“ tvrdí.

Duchoňova kariéra úspěšného primátora se měla završit v europarlamentu. Jak se ale ukázalo, nebylo jej tam prakticky vidět. Jedna z mála zpráv, které se objevily, hlásala, že si do Bruselu vzal manželku jako asistentku. Spíše než o přilepšení rodinnému rozpočtu šlo ale podle lidí z jeho okolí spíš o to, že se nechtěl vzdát rodiny, na kterou je fixovaný.

Konec ve straně po 22 letech

„Práce primátora přináší daleko víc konkrétních výsledků než europoslance,“ říká dnes Duchoň, který byl mimo jiné místopředsedou výboru pro rozpočtovou kontrolu a ve výboru pro dopravu.

„Absolvoval jsem mnoho konferencí a jednání na téma, jak správně rozdělit stovky miliard eur, které si dopravní infrastruktura zaslouží. Z řady nápadů je přehršel konceptů, ale nemůžeme říct, že bychom měli nějaké konkrétní dopravní projekty,“ popisuje práci europoslance.

Naposledy se jeho jméno objevilo v titulcích po komunálních volbách v roce 2014, kdy vyšlo najevo, že po 22 letech vystoupil z ODS. To bylo velké překvapení i pro znalce, protože Duchoň byl tváří občanských demokratů a podporoval je ještě několik týdnů předtím v kampani.

Jak se ukázalo, nevadily mu ani tak vize, směr či volební výsledky, ale konkrétní lidé a jejich jednání.

„I když se v mnoha otázkách rozcházím s oficiální politikou ODS, považuji třeba místopředsedy strany za lidi, kteří dělají skvělou práci. Ale jižní Morava a Brno? Tady se kladně vyjádřit nemohu,“ má jasno Duchoň, který už dříve tvrdě kritizoval šéfa jihomoravské organizace Pavla Blažka a brněnského předsedu Libora Šťástku.

Jak říká, ODS je mu stále nejbližší, ale momentálně nevidí způsob, jak se do politiky opět zapojit. „Nabídky jsem dostal, ale zatím jsem nenašel politickou stranu, která by mě svým programem přesvědčila, že bych do ní měl vstoupit,“ uzavírá.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz