Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aby lidé neumírali na ulici. Brno zřídí ojedinělé útočiště pro bezdomovce

  11:15aktualizováno  11:15
Jsou to lidé, před kterými na ulici ostatní často raději odvracejí zrak. Bezdomovci v nejzoufalejší situaci. Duševně či fyzicky nemocní nebo těžce závislí. Brno jim plánuje zřídit útočiště.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sami nejsou schopní vyhledat pomoc, kterou jinak bezdomovcům státní i neziskové organizace nabízejí. Proto bývají v tom nejzuboženějším stavu.

V Brně je takových případů několik desítek a vedení města by jich alespoň část rádo dostalo z ulice. Za více než čtyřicet milionů korun z peněz Evropské unie proto plánuje zrekonstruovat zchátralý dům v Mostecké ulici v Husovicích a vybudovat v něm zařízení s patnácti lůžky.

Čtyřiadvacet hodin denně tam budou zdravotníci a sociální pracovníci o nesoběstačné bezdomovce pečovat. V Brně i v celém Česku taková zařízení dosud chybějí.

„Je to pro lidi s duální poruchou, například se závislostí na alkoholu, duševními nemocemi nebo tělesným postižením, kteří nemohou zvládat normální bydlení a nemohou být ani v léčebně dlouhodobě nemocných nebo v domovech pro seniory,“ uvedl náměstek brněnského primátora pro sociální oblast Matěj Hollan (Žít Brno).

„Máme na výběr mezi tím, aby umřeli na ulici, nebo byli v zařízení, které je zvládne,“ dodal.

Typickým příkladem je agresivní alkoholik s demencí

Projekt v červnu jednomyslně odsouhlasili brněnští zastupitelé ze všech stran. Podle Jana Poláka ze sociálního odboru magistrátu, který ho má na starosti, půjde o zařízení pro krátkodobý i dlouhodobý pobyt. „I těch patnáct lůžek je nedostatečných. Určitě bychom bez problémů zaplnili kapacitu 50 až 60 míst,“ řekl Polák.

V Brně žije na ulici podle posledního sčítání nejméně 550 lidí bez střechy nad hlavou, asi desetina z nich patří mezi ty, kteří kvůli nesoběstačnosti propadnou sociální sítí a nedostane se jim pomoci u již fungujících institucí, jako je město, Armáda spásy, Charita ČR či různé azylové domy a ubytovny.

Počet lidí bez domova přitom každoročně stoupá. „Jde o ty, kteří žijí na ulici velkou část života, jsou bez prostředků, bez práce a na hranici důchodového věku,“ doplnil Polák.

Podle něj nové zařízení, které začne fungovat nejdříve za dva až tři roky, pomůže potřebným lidem v resocializaci či zlepšení zdravotního stavu.

„Typickým příkladem budoucího klienta zařízení v Mostecké je agresivní alkoholik s demencí, který živoří na ulici či po ubytovnách, často putuje mezi různými zařízeními a propadá sociální sítí,“ přibližuje Polák.

„S podobnými lidmi je potřeba pracovat individuálně, aby žili trochu důstojným životem. Není ale možné je dávat mezi klienty běžných domovů pro seniory,“ vysvětluje Polák.

Dům by se mohl otevřít za dva až tři roky

Podle Štěpána Ripky z Platformy pro sociální bydlení, který je zároveň asistentem na Ostravské univerzitě, je ale na podobnou skupinu bezdomovců zacílený i projekt Housing First, který se také v Brně před několika měsíci rozběhl (psali jsme o tom zde).

Vychází z předpokladu, že pokud lidé mají kde bydlet, jsou schopní následně řešit i další svoje životní problémy. Vybraní lidé z ulice dostanou do pronájmu městský byt, v němž mohou bez předběžných podmínek bydlet, avšak musí platit nájem z dávek a spolupracovat se sociálními pracovníky.

Zatím se testuje jeho část vhodná pro rodiny s dětmi. „Dokážu si ale představit, že se bude nové zařízení s projektem Housing First dobře doplňovat,“ řekl Ripka.

Žádost o evropské peníze bude dávat magistrát letos, dva roky bude trvat rekonstrukce domu. Mohl by se tak otevřít v roce 2018 nebo 2019. „Dopad projektu s ohledem na zvýšení bezpečnosti v ulicích města v konečném důsledku pocítí i sami občané,“ píše se v materiálu pro zastupitele.

Roční provoz bude stát šest a půl milionu

Ti už také mohli nahlédnout do architektonické studie. Podle ní bude ve dvoupatrovém domově se zvláštním režimem mimo jiné lůžkový výtah, jídelna, rehabilitační místnost či obytné podkroví pro zaměstnance.

Necelými čtyřiceti miliony korun by měla přispět EU, další 4,3 milionu dá město ze svého rozpočtu. Roční provozní náklady budou kolem šesti a půl milionu korun.

Zařízení přitom nespadá mezi další podobné projekty Strategie sociálního začleňování, kterou na jaře schválilo město a která má v příštích třech letech v rámci asi osmdesáti sociálních projektů přinést do Brna zhruba 800 milionů korun z Unie.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz