Proti vzhledu a vybavení plovárny protestuje řada obyvatel Kyjova. Pro...

Proti vzhledu a vybavení plovárny protestuje řada obyvatel Kyjova. Pro neznalého to může být milé retro, ale všude se drolící beton či zapáchající WC moc úsměvné nejsou | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Filmaři byli z retro koupaliště nadšení, lidé z Kyjova ale volají po opravě

  • 2
V některých městech jižní Moravy místní už dlouho volají po rekonstrukci venkovních bazénů. Třeba v Kyjově se lidé moc rádi koupat nechodí. Vypadá to tam, jako kdyby se před deseti lety zastavil čas. V Rosicích či Černé Hoře zase léta čekají na znovuotevření.

Kde natočit scénu dokumentu o komunistickém funkcionáři a přední osobnosti pražského jara Alexandru Dubčekovi, v níž skáče do bazénu? Slovenským filmařům jako ideální místo, které prostředím nejlépe odpovídá dochované fotografii, přišlo koupaliště v Kyjově. Jinde ten pravý skokánek už nenašli.

Ne všichni však sdílí jejich nadšení z retro vzhledu. Místní si stěžují, že areál začíná připomínat spíše muzeum socialismu než místo vhodné k relaxaci a odreagování. A jsou i obce, kde se kvůli žalostnému stavu plovárny nesmočí ve vodě vůbec.

„Je to prostě tak, že na koupaliště chodí velmi málo lidí i v horkých dnech,“ konstatoval nedávno v kyjovském městském zpravodaji Oldřich Talaš (ČSSD), zastupitel a ředitel příspěvkové organizace Technické služby Kyjov, která koupaliště provozuje.

Od začátku 60. let minulého století, kdy plovárnu vybudovali, bazény nikdo pořádně nerekonstruoval. Lidé z Kyjova si tak raději jedou zaplavat do nedalekého Vracova, Dubňan či biotopu v Bohuslavicích.

„Koupaliště se nemodernizuje ani neudržuje. Jsou tam rezavé žebříky, nátěr bazénu se loupe, takže hrozí, že se někdo odře o holý beton. U skluzavky je nebezpečné zábradlí a škaredé betonové schody,“ popsal Roman Kouřil z Kyjova. N

a svém facebookovém profilu zveřejnil fotogalerii s názvem „Chceme lepší koupák (v Kyjově)“ a mezi místními se kolem ní strhla velká debata. Vadí jim třeba, že se tam kromě nátěru kabinek a modernizace brouzdaliště před 10 lety nic nezměnilo.

„S dětmi to taky není žádná hitparáda. Brouzdák sice opravený, ale ten vjezd pro kočárek je fakt krkolomný. Odstranit to nesmyslné zábradlí u vchodu, koupit tři houpačky a slunečník k brouzdališti by zase tak velké náklady nebyly,“ přisadila si na Facebooku další obyvatelka Kyjova.

Vedení města přitom generální rekonstrukci slibuje už několik let. Starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) nyní přislíbil, že koncem léta uspořádá debatu s občany. Na ní předloží dva návrhy. Jeden počítá čistě s rekonstrukcí stávajících bazénů. Druhý s přistavěním krytého bazénu v místě stávajícího neplaveckého.

„Musíme se také domluvit, jestli zahájení oprav směřovat na jaro 2018, nebo až na podzim. Každopádně jedna koupací sezona bude ztracená,“ sdělil Lukl, přičemž zdůraznil, že rozhodně neplánují stavět žádný akvapark.

Na druhou stranu provozovatelé si žádají za vstup do areálu pouhých 35 korun na den. „Cena je odpovídající stavu koupaliště,“ podotkl Vladimír Šimeček z organizace Technické služby Kyjov.

Biotop ve městě

Město v okrese Hodonín není zdaleka jediným, v němž lidé volají po rekonstrukci koupaliště. V Rosicích ho kvůli nedostačující technologii na čištění vody zavřeli už před lety. Jeho znovuotevření si přejí především školáci.

„Snažíme se jej obnovit. Vypsali jsme architektonickou soutěž na návrh celého areálu,“ uvedla místostarostka Rosic Andrea Trojanová (Rosice našima očima).

Nové koupaliště by se tam mohlo začít stavět příští rok. Mezi zastupiteli však nebyla úplná shoda na tom, zda bazény čistit chemicky, nebo přírodně. Nakonec se jich víc přiklonilo k druhé variantě, a v Rosicích tak vznikne biotop.

Zavřené je taktéž koupaliště v Černé Hoře. „Není zdroj vody, a to už třetí rok,“ vysvětlil černohorský starosta Ondřej Měšťan (SNK).

Obnovení provozu navíc podle něj nebude možné, dokud neopraví nedaleký most. Ten museli nedávno kvůli havarijnímu stavu uzavřít. „Na opravy koupaliště tedy má městys dostatek času,“ dodal starosta.

Velké rekonstrukce se dočká také brněnská Riviéra. Radní včera schválili, že ji provede firma Metrostav za 210 milionů korun. Začne na podzim. Brňané se na něm mimo jiné dočkají nerezových bazénů, skluzavek a toboganu.