Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Zastřelil jsem posledního vlka na jihu Moravy“

  6:52aktualizováno  6:52
Pár kilometrů od Radějova v Bílých Karpatech se v poslední době objevily stopy, které by mohly být vlčí. Myslivci se teď dohadují, jestli by se vlk mohl zatoulat i na jižní Moravu. Pádné důkazy o tom zatím nemají, ale je pravda, že vlk zde dříve žil. A není to zase tak dávno: v červenci 1975 zatím posledního vlka v kraji zastřelil František Knotek z Veselí nad Moravou.

Poslední jihomoravský vlk | foto: František Knotek

Tehdy se sem vlk zatoulal ze Slovenska a i tenkrát na sebe šelma upozornila nejprve stopami. "Zpozoroval je polesný na Vápenkách. Objevovaly se v okolí několik týdnů, dokonce je i odléval, jistotu ale neměl. Mezi stopami vlka a psa nejsou tak velké rozdíly," popisuje František Knotek.

Tvrdí, že vlka ulovil vlastně náhodou. "Šel jsem s přítelem na divočáky do lesa nedaleko Filipova údolí. Byli jsme tam už od půl páté ráno a po šesté jsme se už vraceli k autu. A najednou jsem uslyšel v mladém porostu šelest. Nejprve jsem uviděl hlavu a říkal si, hergot, není to vlk? Spíš jsem si ale myslel, že to bude nějaký zatoulaný pes," vypráví.

Zamířil a zasáhl ho asi ze vzdálenosti osmdesáti metrů. Vlk zůstal "v ohni", jak myslivci říkají tomu, když zvěř padne na místě. "Jistotu, že je to vlk, jsem ale pořád neměl. Do té doby jsem ho viděl jen v zoologické zahradě. Vyvrhli jsme ho u nás na dvoře a v jeho žaludku jsme našli kopýtka mladého srnčího," říká František Knotek a tak trochu tím omlouvá, že vlka zastřelil.

"Tenkrát jsme to brali tak, že by lovil zvěř. Vlků navíc bylo nedaleko na Slovensku tolik, že se za ně vyplácela odměna dva tisíce korun," dodává.

Františku Knotkovi je již osmdesát, myslivosti se věnuje dvaašedesát let a přiznává, že vlk byl jeho nejsilnější lovecký zážitek. Dokonce si kvůli němu založil zvláštní složku a schoval všechny články, které v té době o vlkovi vyšly. Díky tomu se ví, že vlk měl dvaačtyřicet kilogramů a byl to zhruba pětiletý samec-samotář.

Vlk lovce proslavil na dlouhou dobu. "Ještě asi po deseti letech od této události jsem přijel do Velké nad Veličkou na jarmark, zaparkoval auto a najednou se k mně žene mladý muž a říká: Vy jste ten, kdo střelil toho vlka?"

"Tenkrát mě za to myslivci chválili, ale když se později vydal zákaz lovit u nás vlky a ochránci je začali bránit, měl jsem trochu strach. Říkal jsem si, ježišimarja, oni mě kvůli němu ještě zavřou," přiznal.

Připustil, že velké piety se poslednímu vlku na jižní Moravě zrovna nedostalo. "Je zakopaný na zahradě, už ani nevím přesně kde. Kůži jsme přivezli preparátorovi a vlkova hlava nyní visí na chatě nad krbem," říká myslivec.

Vlkova lebka dopadla trochu lépe. Vzalo si ji brněnské muzeum. František Knotek má ve své kronice dokonce nalepenou složenku, že mu za ni muzeum poslalo čtyři sta korun.

Vlk však nebyl jediným zajímavým návštěvníkem Filipova údolí. Asi o rok dříve se tam zatoulal medvěd. A dělal neplechu, rozbíjel včelařům úly. Zdržoval se tam asi půl roku a pak ho zastřelil myslivec u Staré Turé na Slovensku. "Ten si to ale schytal, přišel i o lovecký lístek. Medvěd byl už v té době hájený," vzpomíná Knotek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Najdete na iDNES.cz