Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Zastřelil jsem posledního vlka na jihu Moravy“

  6:52aktualizováno  6:52
Pár kilometrů od Radějova v Bílých Karpatech se v poslední době objevily stopy, které by mohly být vlčí. Myslivci se teď dohadují, jestli by se vlk mohl zatoulat i na jižní Moravu. Pádné důkazy o tom zatím nemají, ale je pravda, že vlk zde dříve žil. A není to zase tak dávno: v červenci 1975 zatím posledního vlka v kraji zastřelil František Knotek z Veselí nad Moravou.

Poslední jihomoravský vlk | foto: František Knotek

Tehdy se sem vlk zatoulal ze Slovenska a i tenkrát na sebe šelma upozornila nejprve stopami. "Zpozoroval je polesný na Vápenkách. Objevovaly se v okolí několik týdnů, dokonce je i odléval, jistotu ale neměl. Mezi stopami vlka a psa nejsou tak velké rozdíly," popisuje František Knotek.

Tvrdí, že vlka ulovil vlastně náhodou. "Šel jsem s přítelem na divočáky do lesa nedaleko Filipova údolí. Byli jsme tam už od půl páté ráno a po šesté jsme se už vraceli k autu. A najednou jsem uslyšel v mladém porostu šelest. Nejprve jsem uviděl hlavu a říkal si, hergot, není to vlk? Spíš jsem si ale myslel, že to bude nějaký zatoulaný pes," vypráví.

Zamířil a zasáhl ho asi ze vzdálenosti osmdesáti metrů. Vlk zůstal "v ohni", jak myslivci říkají tomu, když zvěř padne na místě. "Jistotu, že je to vlk, jsem ale pořád neměl. Do té doby jsem ho viděl jen v zoologické zahradě. Vyvrhli jsme ho u nás na dvoře a v jeho žaludku jsme našli kopýtka mladého srnčího," říká František Knotek a tak trochu tím omlouvá, že vlka zastřelil.

"Tenkrát jsme to brali tak, že by lovil zvěř. Vlků navíc bylo nedaleko na Slovensku tolik, že se za ně vyplácela odměna dva tisíce korun," dodává.

Františku Knotkovi je již osmdesát, myslivosti se věnuje dvaašedesát let a přiznává, že vlk byl jeho nejsilnější lovecký zážitek. Dokonce si kvůli němu založil zvláštní složku a schoval všechny články, které v té době o vlkovi vyšly. Díky tomu se ví, že vlk měl dvaačtyřicet kilogramů a byl to zhruba pětiletý samec-samotář.

Vlk lovce proslavil na dlouhou dobu. "Ještě asi po deseti letech od této události jsem přijel do Velké nad Veličkou na jarmark, zaparkoval auto a najednou se k mně žene mladý muž a říká: Vy jste ten, kdo střelil toho vlka?"

"Tenkrát mě za to myslivci chválili, ale když se později vydal zákaz lovit u nás vlky a ochránci je začali bránit, měl jsem trochu strach. Říkal jsem si, ježišimarja, oni mě kvůli němu ještě zavřou," přiznal.

Připustil, že velké piety se poslednímu vlku na jižní Moravě zrovna nedostalo. "Je zakopaný na zahradě, už ani nevím přesně kde. Kůži jsme přivezli preparátorovi a vlkova hlava nyní visí na chatě nad krbem," říká myslivec.

Vlkova lebka dopadla trochu lépe. Vzalo si ji brněnské muzeum. František Knotek má ve své kronice dokonce nalepenou složenku, že mu za ni muzeum poslalo čtyři sta korun.

Vlk však nebyl jediným zajímavým návštěvníkem Filipova údolí. Asi o rok dříve se tam zatoulal medvěd. A dělal neplechu, rozbíjel včelařům úly. Zdržoval se tam asi půl roku a pak ho zastřelil myslivec u Staré Turé na Slovensku. "Ten si to ale schytal, přišel i o lovecký lístek. Medvěd byl už v té době hájený," vzpomíná Knotek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz