Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástupci ambulance oslovují pacienty na chodníku

  12:31aktualizováno  12:31
Jen za dva týdny získala společnost Moje ambulance v jihomoravské metropoli pět set klientů. A to na brněnský "lékařský trh" vtrhla začátkem dubna. Lidem zde nabízí soukromou ambulanci praktických lékařů, kteří svým pacientům nabízejí nadstandardní služby.

Stránky soukromé ambulance | foto: www.mojeambulance.cz

Do konce roku přitom Moje ambulance počítá, že v Brně získá až deset tisíc nových klientů. Podařilo se jí navíc zaskočit zdejší praktické lékaře, kterým z ordinací mizí lidé.

Podobný nástup firma zaznamenala i v Ostravě, kde již tento zdravotnický projekt funguje déle.

Lékařská komora: Je to neetické
Zaskočena je i Česká lékařská komora (ČLK), která už případ řeší. Té se nelíbí metody, jakými společnost klienty získává. Její dealeři totiž vytipované pacienty s novou registrací oslovují přímo na ulici.

"Pracovníci najaté agentury, která přetahuje pacienty, jednají neeticky. Přemlouvají je například v nákupních střediscích, říkají nepravdy o praktických lékařích," řekl ostravský šéf komory Dalibor Svrčina. O způsob nabírání klientů se už zajímalo i ministerstvo vnitra.

V Brně se lékařská komora bude novým jevem zabývat příští týden na zasedání představenstva. "Do té doby k tomu nic neřeknu. Jen to, že metody získávání pacientů Mojí ambulance jsou poněkud svérázné," uvedl brněnský šéf komory Jiří Mach.

Jenže zatímco se lékaři dohadují, pacienti v Brně se do Mojí ambulance jen hrnou. Denně se zaregistruje až sto nových lidí. A ordinují do večera. "Oslovujeme je hlavně řadou výhod. Nabízíme pracovní dobu lékařů až do večera, příjemné a moderní prostředí nebo komunikaci prostřednictvím e-mailu a krátkých textových zpráv," sdělila ředitelka společnosti Lenka Laníková.

V červenci podle ní hodlá společnost otevřít v Brně druhou ambulanci. Zatím zde probíhá rozsáhlá informační kampaň. Jenže právě reklama České lékařské komoře vadí. Letákovou kampaň, kterou Moje ambulance rozjela, dokonce ČLK lékařům zakazuje. Porušili by tak etický kodex. Jenže zdravotnická společnost si najala externí firmu, a to už napadnutelné není.

Zvyšuje konkurence kvalitu služeb?
"Může se stát, že skončí svobodná volba lékaře a konkurenceschopnost malých praktických ordinací. Bude jeden velký monopol," uvedl obavy komory její mluvčí Michal Sojka.

Moje ambulance však argumentuje opačně. "Konkurence na trhu se zvyšuje. A tím pádem i kvalita služeb," myslí si Simona Součková, mluvčí společnosti.

Podle ní se klienti nenechají jen tak ošálit nějakou nabídkou, kterou vidí na ulici. "Když mají dobrého lékaře, neodejdou od něj. Ale pokud jsou nespokojeni, nabídneme jim alternativu," uvedla mluvčí. Podle jejich průzkumu je se svým lékařem spokojeno jen 17 procent pacientů.

Registrace na ulici
Nezvyklým zdravotnickým projektem se už zabývalo také ministerstvo vnitra, lépe řečeno jeho zdravotní pojišťovna. "Žádné pochybení jsme neprokázali. Ani naši pacienti si nestěžovali," sdělila mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková. Dodala však, že pokud pracovníci najaté agentury rozdávají registrační list do ambulance, je to v rozporu se zákonem.

"Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že jen praktický lékař může při převzetí pojištěnce vyplnit registrační list," dodala Kadečková. Pojišťovna to bude nyní zkoumat.

Moje ambulance má i na tento argument vysvětlení. "Registrační lístek už obsahuje razítko a podpis lékaře společnosti," uvedla Součková. Jestli firma porušuje zákony nebo jedná neeticky, bude jasné příští týden, kdy komora zveřejní právní stanovisko.

"Zkoumáme, jestli jejich postupy nejsou v rozporu například se zákonem o pojišťovnách," podotkl Sojka.

Žena přišla o svého lékaře
Minulý týden přeregistraci na ulici napadl jeden lékař z Olomouce. Poté, co mu volala jeho vyděšená pacientka, že aniž by to tušila, vyměnila jej za neznámého doktora. U jejich dveří totiž zazvonil dealer Mojí ambulance a při přátelském rozhovoru vyzvěděl její zdravotní pojišťovnu, rodné číslo a další důležité údaje.

"O registraci či přeregistraci k jinému lékaři však nepadlo ani slovo. Nakonec ji nechal podepsat potvrzení k podpisu pro případ, kdyby chtěla změnit lékaře. Moje pacientka měla za to, že jen podepisuje své zdravotní údaje. S podobným případem jsem se ve své praxi dosud nesetkal," popsal lékař Petr Němeček. Moje ambulance případ řešila, nechce jej však rozebírat.

Za projektem – zatím čtyř ambulancí na Moravě – stojí Marek Potysz z Třince. Lékař a podnikatel dlouhá léta řídil síť soukromých nemocnic Agel. Ke kritice Mojí ambulance pouze vzkázal: "Reakce dotčené konkurence nás mrzí, ale počítali jsme s tím. Rozhodnou pacienti."

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz