Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástupci ambulance oslovují pacienty na chodníku

  12:31aktualizováno  12:31
Jen za dva týdny získala společnost Moje ambulance v jihomoravské metropoli pět set klientů. A to na brněnský "lékařský trh" vtrhla začátkem dubna. Lidem zde nabízí soukromou ambulanci praktických lékařů, kteří svým pacientům nabízejí nadstandardní služby.

Stránky soukromé ambulance | foto: www.mojeambulance.cz

Do konce roku přitom Moje ambulance počítá, že v Brně získá až deset tisíc nových klientů. Podařilo se jí navíc zaskočit zdejší praktické lékaře, kterým z ordinací mizí lidé.

Podobný nástup firma zaznamenala i v Ostravě, kde již tento zdravotnický projekt funguje déle.

Lékařská komora: Je to neetické
Zaskočena je i Česká lékařská komora (ČLK), která už případ řeší. Té se nelíbí metody, jakými společnost klienty získává. Její dealeři totiž vytipované pacienty s novou registrací oslovují přímo na ulici.

"Pracovníci najaté agentury, která přetahuje pacienty, jednají neeticky. Přemlouvají je například v nákupních střediscích, říkají nepravdy o praktických lékařích," řekl ostravský šéf komory Dalibor Svrčina. O způsob nabírání klientů se už zajímalo i ministerstvo vnitra.

V Brně se lékařská komora bude novým jevem zabývat příští týden na zasedání představenstva. "Do té doby k tomu nic neřeknu. Jen to, že metody získávání pacientů Mojí ambulance jsou poněkud svérázné," uvedl brněnský šéf komory Jiří Mach.

Jenže zatímco se lékaři dohadují, pacienti v Brně se do Mojí ambulance jen hrnou. Denně se zaregistruje až sto nových lidí. A ordinují do večera. "Oslovujeme je hlavně řadou výhod. Nabízíme pracovní dobu lékařů až do večera, příjemné a moderní prostředí nebo komunikaci prostřednictvím e-mailu a krátkých textových zpráv," sdělila ředitelka společnosti Lenka Laníková.

V červenci podle ní hodlá společnost otevřít v Brně druhou ambulanci. Zatím zde probíhá rozsáhlá informační kampaň. Jenže právě reklama České lékařské komoře vadí. Letákovou kampaň, kterou Moje ambulance rozjela, dokonce ČLK lékařům zakazuje. Porušili by tak etický kodex. Jenže zdravotnická společnost si najala externí firmu, a to už napadnutelné není.

Zvyšuje konkurence kvalitu služeb?
"Může se stát, že skončí svobodná volba lékaře a konkurenceschopnost malých praktických ordinací. Bude jeden velký monopol," uvedl obavy komory její mluvčí Michal Sojka.

Moje ambulance však argumentuje opačně. "Konkurence na trhu se zvyšuje. A tím pádem i kvalita služeb," myslí si Simona Součková, mluvčí společnosti.

Podle ní se klienti nenechají jen tak ošálit nějakou nabídkou, kterou vidí na ulici. "Když mají dobrého lékaře, neodejdou od něj. Ale pokud jsou nespokojeni, nabídneme jim alternativu," uvedla mluvčí. Podle jejich průzkumu je se svým lékařem spokojeno jen 17 procent pacientů.

Registrace na ulici
Nezvyklým zdravotnickým projektem se už zabývalo také ministerstvo vnitra, lépe řečeno jeho zdravotní pojišťovna. "Žádné pochybení jsme neprokázali. Ani naši pacienti si nestěžovali," sdělila mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková. Dodala však, že pokud pracovníci najaté agentury rozdávají registrační list do ambulance, je to v rozporu se zákonem.

"Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že jen praktický lékař může při převzetí pojištěnce vyplnit registrační list," dodala Kadečková. Pojišťovna to bude nyní zkoumat.

Moje ambulance má i na tento argument vysvětlení. "Registrační lístek už obsahuje razítko a podpis lékaře společnosti," uvedla Součková. Jestli firma porušuje zákony nebo jedná neeticky, bude jasné příští týden, kdy komora zveřejní právní stanovisko.

"Zkoumáme, jestli jejich postupy nejsou v rozporu například se zákonem o pojišťovnách," podotkl Sojka.

Žena přišla o svého lékaře
Minulý týden přeregistraci na ulici napadl jeden lékař z Olomouce. Poté, co mu volala jeho vyděšená pacientka, že aniž by to tušila, vyměnila jej za neznámého doktora. U jejich dveří totiž zazvonil dealer Mojí ambulance a při přátelském rozhovoru vyzvěděl její zdravotní pojišťovnu, rodné číslo a další důležité údaje.

"O registraci či přeregistraci k jinému lékaři však nepadlo ani slovo. Nakonec ji nechal podepsat potvrzení k podpisu pro případ, kdyby chtěla změnit lékaře. Moje pacientka měla za to, že jen podepisuje své zdravotní údaje. S podobným případem jsem se ve své praxi dosud nesetkal," popsal lékař Petr Němeček. Moje ambulance případ řešila, nechce jej však rozebírat.

Za projektem – zatím čtyř ambulancí na Moravě – stojí Marek Potysz z Třince. Lékař a podnikatel dlouhá léta řídil síť soukromých nemocnic Agel. Ke kritice Mojí ambulance pouze vzkázal: "Reakce dotčené konkurence nás mrzí, ale počítali jsme s tím. Rozhodnou pacienti."

Autoři:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Najdete na iDNES.cz