Ilustrační foto brněnského náměstí Svobody

Ilustrační foto brněnského náměstí Svobody | foto: Jan Škarvada

Zastupitelé odmítají řešit pochybení spojená s opravou náměstí Svobody

  • 5
Když Brno před čtyřmi lety vybíralo firmu, která opraví náměstí Svobody, čtrnáct krát porušilo různé zákony a vyhlášky. Prokázala to kontrola magistrátních úředníků, kterou si objednala Strana zelených. Zastupitelé však odmítli dopracování kontrolní zprávy, dokonce ji ani "nevzali na vědomí".

Včera o průšvihu minulého vedení města jednali zastupitelé. A výsledek? Nulový. Nejenže zamítli návrh zelených, aby se zpráva dopracovala a aby se přesně specifikovalo, jak k chybám došlo a kdo za ně nese odpovědnost.

Jednání dostoupilo vrcholu, když odmítli vzít zprávu kontrolorů vůbec na vědomí. Proč? "Předvolební trik pro média, nafouknutá bublina, exhibice zelených." Tak nazývali zastupitelé ODS výsledek práce Odboru interního auditu a kontroly, který na pochybení u zakázky za 180 milionů korun přišel.

"Ve skutečnosti se nenašlo vůbec nic, za co by byla odpovědná samospráva," uvedl šéf brněnské ODS Pavel Blažek. Podle něho problém zelení zveličují.

"Každá zakázka tak velkého rozsahu vždycky nese stopy nějakých omylů. Navíc to nejsou omyly politiků, ale úředníku, kteří ty věci zpracovávají,"myslí si zase zastupitel Petr Paulczyňski (ODS).

Úředníků se však zastal jejich šéf, tajemník magistrátu Pavel Loutocký. "Největší problém je, že se vybral dodavatel výběrového řízení. To je moment pochybení, kdy zodpovědní vedoucí měli zasáhnout," řekl. Ani to však zastupitele nepřesvědčilo.

Jak tomu příště zabránit?

Zelení zdůrazňovali, že ne každé porušení zákona je trestný čin, ale to neznamená, že by se ve veřejné správě mělo porušení zákona bagatelizovat.

Šéfka jejich klubu zastupitelů Jana Drápalová zkusí, po včerejším neúspěchu s návrhem na dopracování kontrolní zprávy, podobný návrh předložit radě města.

"Jako zadavatel veřejných zakázek by měla mít veřejná správa především zájem, aby byly všechny postupy úřadu v souladu se zákonem," myslí si Drápalová.

Zastupitelstvem neprošel ani její návrh, aby se navrhly změny při zadávání veřejných zakázek, díky kterým by byl postup propříště transparentnější.

ODS to vysvětluje tím, že odbor ve své kontrolní zprávě vydal interní příkazy, které mají kontrolu vylepšit. "Opatření uložena byla. Jaká? To po mě chcete příliš mnoho," řekl Paulzcyňski.

Přitom podobné opatření navrhovala i vedoucí kontrolního výboru Helena Sýkorová (KSČM). "Organizační výbor by měl připravit návrh takových opatření, aby se veřejné zakázky daly kontrolovat ještě před schválením," uvedla včera.

14 hříchů. A vedení města mlčí

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) nikdo z politiků minulé brněnské rady ani zastupitelstva zákon neporušil. "Nedošlo k ohlášení na policii, což by se v takovém případě muselo stát. Podřízení, kterých se to týkalo, dostali vytýkací dopis, aby se to do budoucna neopakovalo," uvedl včera.

Opravu náměstí Svobody schválili radní v říjnu roku 2005, za vlády ODS a lidovců. Zakázku získala firma Přemysla Veselého. Primátorem byl Richard Svoboda, současný senátor, a technickým náměstkem Miroslav Hošek, současný zastupitel. Ten se však k chybám ve veřejné zakázce odmítl vyjádřit.

Kontrola po aféře senátora Vlastimila Sehnala

Ke kontrolám veřejných zakázek přistoupilo vedení města poté, co před volbami v roce 2008 vypukl skandál s nahrávkou rozhovoru podnikatele Přemysla Veselého a senátora Vlastimila Sehnala (ODS).

Veselý na pásce detailně popisuje, jak stavební firmy dávaly a dávají ODS "desátky" za přidělení veřejné zakázky. Popisuje mechanismus i procenta z ceny, placená do kasy stranické, ale i některých soukromých.

Při následném prověření veřejné zakázky na opravu náměstí a současně morového sloupu zjistili kontroloři čtrnáct pochybení, mezi nimi porušení zákonů o veřejných zakázkách a o finanční kontrole, ale také například to, že magistrát účelově zakázku rozdělil na dvě části. Díky tomu se mohl řídit volnějšími pravidly při zadávání zakázky.

Radnice podle zprávy také neuzavřela smlouvu, která by byla v souladu s vybranou nabídkou.

,