Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitelé v Brně poprvé schůzovali on-line. Řešili obchvaty i revitalizaci kasáren

  10:03aktualizováno  10:03
Jednání zastupitelstva města Brna dnes lidé mohli poprvé sledovat živě na internetu. Politici na schůzi schválili zadání obchvatů Tuřan a Žebětína, třetí obchvat má ulevit silnicím ve Slatině. Zastupitelé počítají i s revitalizací slatinských kasáren.

Brno - Jihomoravská metropole Brno | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Hned tři městské části se v příštích letech dočkají vysněných obchvatů. Díky novými silnicím by měla zmizet část aut z Tuřan, Slatiny a Žebětína.
 
Brněnští zastupitelé schválili zadání investic na tuřanský a žebětínský obchvat, ze Slatiny má auta odvést silnice postavená investorskou společností CTP Invest, která staví mezi městskou částí a Šlapanicemi obří průmyslovou zónu. Město si obchvatem podmiňuje napojení zóny na městské komunikace.

Ožít mají i slatinská kasárna
Opuštěná kasárna ve Slatině se v budoucnu změní na plnohodnotnou část čtvrti. Městu se totiž podařilo po několikaměsíčním sporu dotáhnout do konce převod areálu od ministerstva obrany do svého majetku.

Nyní se rozhodne, co se slatinským areálem bude dál. Už několik let existuje studie, podle které by se do přestavěných kasáren mohl přestěhovat slatinský úřad městské části a městská policie, část areálu by mohla sloužit jako bydlení pro seniory.

Politici se před kamerami ani nepředváděli
Hned po začátku jednání nejspíš zatrnulo komínským úředníkům, kteří historicky první přenos ze zasedání zastupitelstva sledovali. Jejich starosta Karel Hledík totiž přímý přenos využil k tomu, aby je prostřednictvím kamery popohnal do práce.

Kdo čekal, že se budou brněnští politici před kamerami předvádět, byl zklamaný. Primátor dokázal projít všech sto osm bodů jednání za čtyři hodiny čistého času, tedy asi za polovinu běžné délky zastupitelstva.

Na plamenné projevy nedošlo a celé zasedání proběhlo v obvyklé atmosféře. "Kdyby jednání trvalo deset patnáct minut, tak se každý bude hlídat. Po hodině ale přestane kamery vnímat. A to je dobře," podotkl primátor Roman Onderka.

Po celé čtyři hodiny sněmovní sál snímalo šest kamer - dvě statické a čtyři pohyblivé. S přenosem z jednání souhlasilo všech třiapadesát přítomných zastupitelů.

Neoficiální online přenos jednání existoval i dosud, byť jej bylo třeba brát s rezervou. Šlo totiž o glosy, které na svých stránkách ke každému zasedání zveřejňoval Petr Paulczyňski. Ten i přes oficiální přenos v tradici pokračoval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz