Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O milionech se nestačili pohádat. Zastupitelé neschválili program

  9:04aktualizováno  9:04
Čtyřicet politiků městské části Brno-střed v pondělí řešilo závažnou otázku. Organizaci desetimilionových veřejných zakázek chce totiž radnice svěřit soukromé advokátní kanceláři. Smlouvu kritizuje opozice i část protikorupčních expertů. Žádné vzrušené debaty mezi koalicí a opozicí se ovšem nakonec nekonaly.

Starosta Brna-středu Martin Landa. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po deseti minutách se celý sál opět zvedl a šel domů. Opozice sice dala dohromady třetinu hlasů potřebnou pro svolání mimořádného zasedání, už ale ne většinu nutnou pro schválení programu. Stačilo tak jediné hlasování, které zastupitelstvo utnulo.

„Opozice měla tři týdny, aby si pro svůj program vyjednala podporu u nadpoloviční většiny zastupitelů. Nestalo se tak,“ vyjádřil se starosta Martin Landa (Žít Brno).

Kontrakt za bezmála dva miliony korun s advokátní kanceláří Coufal, Georges and partners schválili radní městské části Brno-střed v polovině června. Nyní už čeká pouze na podpis právě starosty Landy (o smlouvě více zde). Kdy dokument parafuje, v pondělí neuměl říci. Opozice ovšem už nemá žádnou možnost, jak mu v tom zabránit. „Mohou ale zavolat linku 158 a jednat,“ dodal Landa.

Rozladěná opozice

Opozice z řad TOP 09, ODS či ČSSD byla po zrušeném zasedání rozladěná. „Je to pro mě nesmírně nepříjemné překvapení. Podal jsem dva podněty k antimonopolnímu úřadu, který to bude vyšetřovat,“ konstatoval šéf kontrolního výboru Bohumil Straka (TOP 09).

Zakázkou vede frontová linie už několik týdnů. Radnice s požadavkem na právní služby sama oslovila šestici firem, které měly na podání nabídek jen tři dny. Redakce MF DNES pak nechala smlouvu posoudit nezávislými odborníky. „Takto krátký termín na podání nabídky není běžný a je v rozporu s dobrou praxí,“ uvedla Markéta Nováková, právní asistentka nevládní organizace Transparency International.

Smlouva je neurčitá, říká Kohoutková z protikorupční agentury

Podle Novákové hrozí, že advokátní kancelář může mít na základě špatně koncipované smlouvy reálnou možnost ovlivnit zadávací řízení veřejných zakázek a jeho průběh. To ale zákon o veřejných zakázkách zakazuje.

Advokátka Andrea Kohoutková z nevládní protikorupční organizace Oživení říká, že smlouva je příliš neurčitá.

„Není z ní jasný předmět plnění ani výše peněžních prostředků, které za ně poskytovatel - tedy radnice - zaplatí. Smlouva je tedy lehce zneužitelná,“ dodala Kohoutková.

Opozice dokonce smlouvu nazvala „tunelováním pravomocí radnice soukromou právní kanceláří“.

Koalice ale veškeré výtky odmítala. A po opakovaných výpadech například ze strany dřívějšího starosty Libora Šťástky (ODS) v pondělí vyrazila do protiútoku.

Kromě zrušeného zastupitelstva už dopoledne Landa svolal tiskovou konferenci, na které ho podpořili i místostarostové Jasna Flamiková (SZ), Jiří Švachula (ANO) a Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL). A také jeden úředník – tajemník městské části Petr Štika, kterého nové vedení radnice vybralo v březnu.

„Firma nebude mít žádné kompetence ani přímý vliv na tyto zakázky. Bude pouze garantovat, že průběh veřejné zakázky je v souladu se zákonem. Zadavatelem zakázky je stále městská část, která bude hodnotit i nabídky,“ bránil dokument Štika.

To, že je smlouva příliš obecná, je podle něj jen otázka výkladu. Přepsat ji radnice odmítla. Výběrové řízení na právní služby by totiž musela vypsat znovu.

Šťástka nedostatky u smluv popřel

Koalice přitom v pondělí navrch zaútočila ústy Štiky na opozici. Podle něj za působení dřívějšího starosty Libora Šťástky radnice uzavřela nevýhodné smlouvy na pojištění majetku radnice bez výběrového řízení, za což hrozí pokuta od antimonopolního úřadu. Šťástka ale v pondělí jakýkoliv nedostatek popřel.

Radnice teď plánuje směrnici, která má zajistit zveřejňování všech zakázek nad 50 tisíc korun na internetu. „Kdokoliv se může zaregistrovat na webových stránkách. E-mailem bude upozorněn, že je veřejná zakázka vypsána. Dozví se to i z úřední desky,“ dodal Landa.

Zda ale skutečně bude zajištěna transparentnost výběrových řízení, není jasné. Směrnice má začít platit až za několik měsíců. Do té doby budou zastupitelé i veřejnost odkázáni na to, co se objeví tak jako dosud na stránkách radnice. A zrovna kontroverzní dvoumilionová zakázka na právní služby na webu nebyla. Zákon to ale umožňuje.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz