Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitelstvo i starosta Hajan jsou jedna rodina

  22:45aktualizováno  22:45
Malá obec Hajany na Brněnsku má po více než půl roce nového starostu. Noví zastupitelé jednohlasně zvolili lídra kandidátky Jaroslava Kokrhánka. "Nejprve jsem nabídnul funkci starosty všem. Nikdo se nepřihlásil. Zůstalo to na mě," řekl šestačtyřicetiletý Kokrhánek.

Jaroslav Kokrhánek - Vítězem voleb v Hajanech na Brněnsku se stal Jaroslav Kokrhánek (vpravo). | foto: Monika TomáškováMF DNES

Tomu úřad předá krajský správce, který obec musel měsíc vést. Pokud by Kokrhánek nedal před mimořádnými volbami kandidátku dohromady, řídil by vesnici s více než 300 obyvateli i nadále kraj.

"Ty lidi by ale nebyli odsud a nikdy by do problémů v obci neviděli tak, jak místní," zdůvodňuje svůj vstup do politiky nový místostarosta Tomáš Vích.

V nově zvoleném zastupitelstvu teď bude kromě jiných zvedat ruku společně se svou přítelkyní Lucianou Kokrhánkovou a jejím bratrem Vojtěchem.

Nové zastupitelstvo mají v Hajanech proto, že to minulé padlo kvůli hádkám kolem bývalého starosty obce Zdeňka Švaňhala.

Ten stál v čele Hajan sedmnáct let. Odvolali ho jeho vlastní lidé. Důvodem bylo neprůhledné vedení úřadu.

Na jeho místo zvolili dočasného nástupce Josefa Vykutila, kterému se podařilo odvrátit statisícové exekuce na obec.

. Otec, syn, dcera, její přítel a dobří přátelé

Nové obecní zastupitelstvo v Hajanech

"Když to funguje doma, nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat i tady," prohlásila dcera nového starosty Hajan Luciana Kokrhánková. Ona, její bratr, přítel a otec jsou novými zastupiteli obce na Brněnsku. Zbylí tři zastupitelé jsou přátelé rodiny Kokrhánkových.

"Sestavit kandidátku nebylo vůbec jednoduché. Nikdo do toho nechtěl jít. Obec je rozeštvaná. Tak jsem do kandidátky postavil část své rodiny a pár kamarádů," zdůvodnil po mimořádných volbách na konci března nový starosta Hajan Jaroslav Kokrhánek.

Podle toho, jak to vypadalo na prvním zasedání obce, si může Kokrhánek gratulovat. V Hajanech se totiž po devatenácté hodině rozezněl jednohlasý koncert.

Na otázku: "Kdo je pro?" zvedlo ruku všech sedm zastupitelů a nový starosta diktoval: "Pro 7, proti 0, zdrželo se 0." A tak pořád dokola.

"Dřív na schůzích třeba bývalý starosta Švaňhal ukazoval lidem, jak mají hlasovat. V životě jsem nic podobného nezažil. Byl tady neuvěřitelný nepořádek," naráží na problémy, kvůli který byl Švaňhal odvolán, nový místostarosta obce Tomáš Vích.

Do zastupitelstva nekandidoval proto, že chodí s dcerou Kokrhánka, ale z vlastní iniciativy. "Nikdo mě nenutil. "Řekl jsem si, že by byla velká škoda nechat obec řídit někoho cizího z kraje," poznamenává Vích.

Jeho čtyřiadvacetiletá přítelkyně Luciana Kokrhánková říká, že ji nikdo ke kandidatuře do obecního zastupitelstva nemusel nutit. "Byla jsem nadšená, že by se konečně mohlo něco změnit. Okolí mi fandí," usmívá se studentka, která má starostu Hajan "proklepnutého" více, než je mezi politiky běžné.

"Můj otec je schopný. Když si něco usmyslí, dokáže to dotáhnout do konce," dokládá Kokrhánková, která se chodila na schůze dívat už dřív. Ani jejímu bratru devatenáctiletému Vojtěchu Kokrhánkovi nebyly včera prostory hajanského obecního úřadu cizí. Od třinácti let tam chodil s otcem na obecní schůze zastupitelstva. "Politika je můj koníček," vysvětluje, proč do toho šel.

"Nemusel jsem nikoho ze současných zastupitelů přesvědčovat. Celá síla naše vychází z rodiny, to využijeme i v obci. Bez rodiny bych nic neudělal. Rodina a přátelé, to je to nejdůležitější," říká Kokrhánek a dodává: "Budou to mraky práce, ale ten adrenalin pro ni už mám v sobě šest let."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz