Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O grantech na kulturu v Brně budou vedle politiků rozhodovat i odborníci

  13:00aktualizováno  13:00
Po dvouletém boji mezi městem a nezávislými umělci schválili v úterý brněnští zastupitelé změnu systému dotací na kulturu. V nově zřízené hodnotící komisi, která bude rozhodovat o přerozdělování peněz, poprvé zasednou i nezávislí odborníci. Novinkou budou i tříleté dotace či tematicky zaměřené granty.

Umělci vybojovali nový systém dotací. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Výsledná podoba usnesení je kompromisem přijatelným pro všechny," zhodnotil nový systém jeden z hlavních iniciátorů návrhu David Oplatek z iniciativy Brno kulturní.

Brněnští zelení na úterním zastupitelstvu usilovali o úplné vyloučení politického vlivu z rozhodování. "V posledním měsíci se v návrhu objevila změna, původní převaha odborníků v komisi byla vrácena, nyní budou mít poslední slovo politici, kteří rozhodnou v třetím kole," upozornil předseda brněnských zelených Martin Ander. Vznesl také návrh, aby byli politici z rozhodování o přidělování dotací zcela vyloučeni.

Dosud výši dotací v podstatě navrhovali úředníci magistrátního odboru kultury a schvalovali politici. Podle v úterý schváleného návrhu budou v prvních dvou kolech o přidělení dotací rozhodovat nezávislí odborníci, své návrhy potom předloží členům městské rady pro kulturu.

Za rok může vše vypadat jinak

"Je to pilotní projekt na jeden rok. Za rok může vypadat jinak, vše se bude vyvíjet," reagovala na zasedání zastupitelstva náměstkyně pro kulturu Jana Bohuňovská. Novinkou budou rovněž tříleté dotace na projekty a provozní náklady. Těmito granty město podpoří nejvýznamnější dlouhodobé akce a "kulturní služby", které výrazně doplňují nabídku v Brně. První dotační výzva bude zřejmě vypsána ještě letos na období 2014 až 2016.

Napište nám svůj názor

Připadá vám změna v rozdělování peněz na kulturu dostatečná? Pište na karolina.kyselova@mfdnes.cz

Nezávislí umělci i kulturní organizace tak mohou program plánovat i několik let dopředu, což byl dosud největší problém. "Organizace dostanou více peněz na delší dobu. Podpoří to lepší projekty a profesionalizuje se chod institucí," vysvětlil Oplatek.

Třetí novinkou, kterou zastupitelé v úterý schválili, jsou tematicky zaměřené dotace. "Cílem je zvýhodnit příležitostné události, které se v Brně konají a jsou nějak významné," dodal Oplatek. Jedná se například o výročí významných osobností, kulturní oslavy či témata vyhlášená UNESCO.

K dalším novinkám patří bodové posuzování žádostí podle konkrétních kritérií nebo možnost částečně proplácet personální náklady. Brněnská kulturní scéna i veřejnost také dostanou možnost nominovat své zástupce do odborných hodnoticích komisí.

Problematiku absence odborníků v kulturních komisích řešila už debata MF DNES a týdeníku Respekt Hyde Park Zelňák začátkem letošního roku, naštvaní umělci tehdy žádali rezignaci náměstkyně Bohuňovské.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz