Zatmění Slunce, jak ho zachytila VUT Brno na Špicberkách. | foto: Miloslav Druckmüller, Shadia Habbal, Peter Aniol, Pavel Štarha

Lovci zatmění musí Američanům zaplatit za půdu, na níž budou stát

  • 6
Když v roce 1999 s manželkou pozoroval v Maďarsku zatmění Slunce, myslel si, že nic takového už neuvidí. Dnes Miloslav Druckmüller, matematik z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, jezdí se svými kolegy Janou Hoderovou a Pavlem Štarhou po celém světě.

Původně rodinný výlet se tak během let změnil v pečlivě plánované expedice. Na nich pak fotí takzvanou korónu, zářící okolí Slunce, které je vidět právě při zatmění.

Druckmüllerovy fotografie jsou mezi vědci mimořádně uznávané. V pondělí 21. srpna se tak do hledáčku fotografických aparatur jeho týmu dostane Slunce zakryté Měsícem znovu - tentokrát v USA.

Už desátá expedice brněnského týmu je co do vybavení tou největší a nejsložitější. Třicetičlenná výprava, tvořená kromě Čechů také vědci z Havajské univerzity, si na zatmění počíhá na pěti stanovištích.

„Nejatraktivnější místo na hoře Whiskey Mountain leží přibližně ve třech tisících metrech nad mořem. Autem se tam nedostaneme, musíme proto i s technikou jet na koních,“ prozrazuje Hoderová.

Pořízení záběrů může překazit špatné počasí. V USA ale vědce zaskočila i jiná komplikace - za kus půdy, kde budou stát, musí zaplatit.

Zda se podaří zachytit zatmění trvající jen pár minut, není do poslední chvíle jisté.

„Je to strašný stres. Že se to povedlo, vám dojde až vzápětí. Jestli se všechno podaří, budeme mít takové množství dat, že se z toho asi zblázníme,“ směje se Druckmüller.

Fotografie sluneční koróny, které ze souborů algoritmů vytvoří brněnští vědci, nemají ve světě obdoby a kvalitou překonají i obrazy pořízené kosmickou sondou.

Rozhodující pro Druckmüllerův tým byla expedice v roce 2006, kdy se jim zatmění podařilo poprvé zachytit ze sta procent. Další velmi úspěšnou byla výprava před dvěma lety na Špicberky (psali jsme zde). V současné době je brněnský tým zapojený do dvou kosmických projektů NASA a Evropské vesmírné agentury.

Zatmění slunce v Indonézii v roce 2016:

9. března 2016