Někteří místní tvrdí, že částice azbestu se do školy v Želešicích dostaly z nákladních aut, která okolo jezdí z blízkého lomu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Dvě stovky dětí vyhnal ze školy nebezpečný azbest, může pocházet z lomu

  • 8
Základní a mateřská škola v Želešicích na Brněnsku musela zavřít. Důvodem jsou zvýšené hodnoty nebezpečného azbestu ve vzduchu. Hygienici budou řešit, zda nepochází z projíždějících nákladních aut.

S okamžitou platností a až do odvolání zavíráme. Takové oznámení vyvěsila v neděli odpoledne na weby obce a místní základní a mateřské školy starostka Želešic na Brněnsku Magda Kvardová (Pro Želešice).

Více než dvě stovky dětí se rázem ocitly ve „školním vzduchoprázdnu“. Důvodem je zpráva z kontrolního měření koncentrace škodlivin, kterou starostka dostala na stůl o dva dny dříve - v celé škole je ve vzduchu překročený limit pro rakovinotvorný azbest.

„Musím chránit děti i zaměstnance školy. A protože nevím, jaký mohou mít naměřené hodnoty dopad na jejich zdraví, rozhodla jsem o okamžitém uzavření školy,“ uvedla Kvardová.

Rodiče na zprávu okamžitě zareagovali a většina dětí zůstala už v pondělí doma, do mateřské školy se dostavilo jen pár předškoláků. Útočiště našli provizorně na faře.

Škola zařizuje exkurze či návštěvy divadel

A tak zatímco děti se mohou radovat z předčasného vánočního volna minimálně do středy, rodiče, učitelé i vedení obce řeší otázku, kam s nimi. A není jich málo. Mateřinku navštěvuje 67 dětí, základní školu 157 žáků.

„Jednáme s místní praktickou školou, kterou zřizuje kraj, zda by nám neuvolnili nějaké místnosti, kde by děti mohly být. Narychlo zařizujeme exkurze, návštěvy divadel a další program. Ve výuce se větší děti budou střídat,“ popsala plánované náhradní možnosti ředitelka školy Dagmar Fránková.

A rodiče mezitím narychlo shánějí hlídání. „Jsem naštěstí doma, takže problém nemusím řešit. Ti, co chodí do práce, to ale mají mnohem složitější. Těžko si mohou najednou nahlásit až do odvolání dovolenou,“ podotkla Jana Nečasová, která má ve škole devítiletého syna a třináctiletou dceru.

Spolu s dalšími rodiči a zaměstnanci školy vyrazila v pondělí večer na úřad na jednání, které svolala starostka. Ta se již spojila i s krajskou hygienou, jejíž pracovníci se chystají do školy s měřicími přístroji.

Původ částic zjistí měření

„Dozvěděli jsme se o tom v pondělí, takže zatím nemohu nic určitého říct. Jen to, že ve středu provedeme kontrolní měření. Celou školu projdeme a zjistíme, odkud by se případně mohl azbest do ovzduší dostávat,“ sdělila Hana Pokorná, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví jihomoravské hygienické stanice.

„Máme speciální zařízení, kterým odebereme určité množství vzduchu a určíme, jaké částice obsahuje,“ doplnila Pokorná.

Azbestová minerální vlákna se mohou uvolnit z oblečení, nábytku, zdí, malby a dokonce i ze školní křídy. „Pokud je dlouhodobě a ve velkých koncentracích vdechujeme, mohou způsobit různá plicní onemocnění a dokonce až rakovinu,“ poznamenala hygienička.

Podle ní se azbest může do vzduchu dostávat mnoha způsoby. „Nejčastěji se tak děje při rekonstrukcích starých budov z dob, kdy se ještě materiály s azbestem používaly. Když v nich dělníci začnou hýbat s materiálem, který ho obsahuje, dostává se ven. Tady se ale podle mých informací žádné opravy nedělaly,“ dodala Pokorná.

Hygienici tak nyní budou řešit několik variant, včetně výkopových prací v okolí. Podle mínění místních se mohl azbest do ovzduší dostat i s nákladními auty s kamennou drtí, která kolem školy pravidelně projíždějí z blízkého lomu.

„Těch aut jsou tisíce ročně. Dlouhá léta se tady mluví o obchvatu, ale zatím se nic neděje,“ postěžovala si Nečasová, která se před 15 lety přestěhovala z Brna do domku hned vedle hlavní silnice. „Dávali jsme si ho dohromady, abychom mohli žít na čerstvém vzduchu, ale situace je dnes neúnosná.“

Není to naše vina, tvrdí šéf lomu

O možné příčině informovala starostka obce už i vedení kamenolomu. „Jsme připravení při řešení problému spolupracovat,“ přislíbil Zdeněk Pavlík, ředitel divize kamenivo Morava spadající pod společnost Kámen Zbraslav.

Podle něj ale za azbest ve škole kamenolom vinu nenese.

„Pravidelně provádíme měření. Máme i bezpečnostní list, který upozorňuje na případná rizika. Při zpracování kameniva se sice mohou uvolňovat částice látky zvané aktinolit, který patří mezi azbestové minerály, ale nevyskytuje se ve formě, aby byl zdraví nebezpečný. Navíc se jedná maximálně o několik desítek projíždějících aut denně,“ tvrdí Pavlík.

Podle něj auta jezdí zakrytá a kamenivo se kropí, aby tolik neprášilo. To ale například Nečasová popírá.

„Máme to z první ruky. Jezdí odkrytá a nekropená. Prachu je tolik, že nemohu otevřít okna dětského pokoje, která vedou směrem k silnici,“ namítla obyvatelka Želešic. Doufá, že teď už se bude situací někdo zabývat. „Pochybuji, že to lidé nechají jen tak,“ dodala.

Kdy se škola znovu otevře, dnes nikdo nedokáže odhadnout. Rozhodnout může návštěva hygieniků. „Třeba se katastrofální scénář nepotvrdí a děti se do budovy zase vrátí,“ doufá starostka Kvardová.