Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Popíjení vína na jižní Moravě si turisté mohou odpracovat. Pro zážitek

  • 0
Okopat vinohrad, zastřihnout révu a až potom se večer také napít vína. To nemusí být jen pracovní den vinaře, ale i turisty. Ti začali platit za to, že si vyzkouší práci na vinici, dozví se, jak roste réva, a pak teprve za odměnu degustují víno ve sklípku.

Novým trendem jsou zážitkové akce, třeba S motykou do vinohradu, kterou organizuje Zemědělské družstvo Sedlec a Turistické informační centrum Mikulov.

„Mrzí mě, jak se propaguje vinařská turistika. Lidé jen přijedou, dostanou víno a jídlo a sedí ve sklepě. My chceme turisty víc zapojit,“ říká Daniel Záblacký ze Zemědělského družstva Sedlec, které na svých vinicích akci pro jednotlivce i teambuildingy pořádá.

Několikahodinový program vyjde na necelých pět set korun na osobu.

„Lidé přijedou a my je uvítáme se sklenkou vína. Pak se vydáme vycházkou přes meruňkový sad do malé terasovité vinice s výhledem na Svatý kopeček v Mikulově. Povíme jim, proč a jak réva roste, lidé se na hodinku zapojí do práce,“ říká.

Název programu vznikl částečně v žertu

Práce ve vinici je různá podle toho, jaké je právě roční období. Lidé mohou vinohrad okopávat nebo třeba odstraňovat výhonky vinné révy.

Poté dostanou turisté brigádníci za odměnu ochutnat lokální sýry, koláčky nebo masovou pomazánku s příchutí vína. A samozřejmě víno na zapití.

„Povídáme si o vinařství a lidé alespoň takto poznají ten rozdíl mezi chutí vína ve vinici a ve sklípku. Na závěr dne se projdeme kolem největšího moravského rybníka Nesyt a sledujeme západ slunce,“ říká Záblacký.

Za nápadem nechat turisty, aby si zkusili práci vinaře, stojí kromě něj i Marcela Koňáková, která dvacet let pracuje v Turistickém informačním centru v Mikulově.

Nepochází z vinařské rodiny, ale zážitek z vinic, vinohradu a vína se rozhodla zprostředkovat těm, kteří se také nenarodili s demižonem u kolébky.

„Práce ve vinohradu je znásobením zájmu o víno a celý kraj. Ten zážitek se nedá popsat, to se musí zažít,“ vypráví.

Že jde o emoce, potvrzuje i Záblacký. Název programu částečně v žertu navrhla Koňáková a pak se ujal.

„Je to nadsázka. Nemá vzbudit pocit, že si lidé zaplatí za práci ve vinici. Cílem je, aby návštěvníci poznali práci vinařů a proces výroby vína. Od lidí, kteří se už akce zúčastnili, máme pozitivní zpětnou vazbu,“ líčí Záblacký.

Vinařství nabízejí i dvoudenní kurz či adopci révy

Podobný program organizuje i Vinařský institut, který pořádá Den vinařem. Ten je rozsáhlejší, trvá dva dny a účastníkům představí práci na vinici i při výrobě vína ve vinařství.

Ve sklepě se pak lidé naučí základy degustace. S jídlem a ubytováním vyjde kurz na necelé tři tisíce korun.

Vinařství Lahofer zase nabízí roční adopci hlavy révy pod názvem Mějte svoji hlavu.

Majitelé, mezi které patří i moderátor Marek Eben, si zde vypěstují své vlastní hrozny, ze kterých pak vinařství vyrobí originální šarži vína.