Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zbrojováci bojkotují utkání Brna s Baníkem, policie připravila manévry

  11:17aktualizováno  11:17
Policejní doporučení fotbalovému klubu Zbrojovka Brno před zápasem s Baníkem Ostrava pořádně rozladilo domácí fanoušky. Někteří z nich hodlají utkání bojkotovat. "Připojte s k bojkotu utkání. Sraz je v 16:30 před vchodem do sektoru S," napsali zástupci občanského sdružení Zbrojováci na Facebooku.

V únoru 2009 se řádění fandů Baníku Ostrava v Brně vymklo kontrole. Policisté proto na listopadový zápas Brna s Baníkem (22. listopad 2010) připravili masivní bezpečnostní opatření. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Fanoušci se hodlají přesunout i před hlavní tribunu, kde má protest pokračovat. Nelíbí se jim totiž, že kdo chtěl jít na zápas s Baníkem, musel při koupi vstupenky předložit občanský průkaz s tím, že jeho jméno bylo zapsáno na lístek. Ten šlo navíc získat pouze v předprodeji, dnes již budou pokladny zavřené.

řádění ostravských fandů

K mimořádným opatřením v Brně vedl mimo jiné incident ze 6. listopadu, kdy se chuligáni a příznivci Baníku v Ostravě při zápase s Plzní poprali s policií. Ta musela použít slzný plyn, kvůli němuž byl přerušen zápas. Incident vznikl mimo stadion, ale zapojili se do něj i fanoušci z ostravského kotle.

"Před zápasem se určitě sejdeme před hlavní tribunou a dáme najevo nespokojenost. Samozřejmě civilizovanou formou," řekl Jakub Mikšovský, místopředseda občanského sdružení Zbrojováci.

Těch se totiž jednání klubu dotklo. "Na fotbal už chodí jen hrstka srdcařů. A klub místo toho, aby se snažil přilákat další lidi, zbylé fanoušky ještě odrazuje," zlobí se Mikšovský.

Vedení brněnského fotbalového klubu si za opatřeními stojí. "Jsme si vědomi, že to fanoušky může obtěžovat a zřejmě se to negativně projeví na návštěvě. Děláme to však kvůli bezpečnosti, která je pro nás na prvním místě," řekl mluvčí Boris Keka.

Střety fandů obou táborů jsou vzácné

Ovšem právě v míře rizika a s ním souvisejících opatření se příznivci s vedením neshodnou. Zápasy s Baníkem sice patří mezi rizikové, střety mezi fandy na stadionu nebo v jeho okolí jsou však vzácné.

"Byl jsem asi na dvanácti zápasech Zbrojovky s Baníkem a nikdy se takhle fanoušek nešikanoval. A to si dovolím napsat, že bylo často mnohem větší riziko. Na Srbské se nikdy nikomu nic nestalo," píše na stránkách www.zbrojovaci.cz fanoušek s přezdívkou golostroj.

Policie si ale za svým doporučením stojí. "Každé opatření je určitě správný krok. My jen upozornili na to, že tu určité riziko je. Naším cílem je zajistit bezpečnost slušných fanoušků," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Bezpečnostní opatření

Na utkání mezi Zbrojovkou Brno a Baníkem Ostrava připravili policisté i brněnští strážníci řadu bezpečnostních opatření. "Do akce nasadí městská policie několik desítek strážníků, včetně členů Jednotky operativního zásahu, strážníků Jednotky dopravní a psovodů. Opatření se nevztahuje jen na zápas, který začíná v 17:00, ale i na dobu před a po něm," popsala mluvčí Městské policie Brno Denisa Kapitančiková.

S masovou účastí svých jednotek počítají i policisté. "Do opatření, která daleko přesáhnou hranice Brna, budou nasazeny stovky policistů především pořádkové policie. Ty podpoří i psovodi a jezdci na koních. Ze vzduchu bude situaci monitorovat policejní vrtulník. K zásahu budou připraveny i technické prostředky včetně vodního stříkače," naznačil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Policejní hlídky nebudou operovat pouze v okolí stadionu, ale v celém městě. "Jednotky budou připraveny k zásahu při možných výtržnostech či jakémkoliv narušení veřejného pořádku," vysvětlil Malášek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Bojovníci vs. profesoři. Brno na Žižkově znovu srazily chyby vzadu

Roman Pivarník, trenér Brna

V nejvyšší soutěži je dusila neschopnost vstřelit gól. Ve druhé lize fotbalisty Zbrojovky Brno postihla choroba...

Přijíždí jihočeské zrcadlo. Udrží Brno výbornou bilanci s Budějovicemi?

Brněnští fanoušci se budou muset v příští sezoně spokojit jen s druholigovými...

Na jaře fotbalisté Zbrojovky dopláceli na to, že nedávali góly, a stálo je to záchranu v první lize. Na začátku...

ANALÝZA: Míč je náš, plánovali, ale drhne to. Úsilí Brna kazí laxnost

Také po nedělní trefě proti Chrudimi předvedl brněnský útočník Lukáš Magera...

Taktický plán brněnských fotbalistů je zřejmý. „Chceme být aktivní a nepůjčovat soupeři balon,“ nastiňuje trenér Roman...

Najdete na iDNES.cz