Fanoušci Zbrojovky při víkendovém zápase v Uherském Hradišti.

Fanoušci Zbrojovky při víkendovém zápase v Uherském Hradišti. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zbrojovka neví, co s řádícími fanoušky. Jsme zoufalí, zní z klubu

  • 18
Není jich tolik, aby dokázali zaplnit stadion, přesto je o nich docela často slyšet. Fanoušci fotbalové Zbrojovky ovšem nedělají brněnskému klubu příliš dobrou reklamu, upozorňují na sebe spíš výtržnostmi.

"Viděls o víkendu ten fotbal?"

"Zbrojovku? To jsem neviděl, ale zase prohrála, že jo?"

"No jo, ale bylo to super. Fanoušci rozmlátili záchody a pak to tam všechno házeli po ´cajtech´ a pořadatelích."

"Ty vole, to jsou borci. Škoda, že jsme tam nebyli, to musel být nářez."

Zhruba takový rozhovor mezi dvěma mladíky vyslechl v pondělí ráno na přechodu pro chodce v Brně editor MF DNES. Docela dobře ilustruje situaci na českých fotbalových stadionech, kam někteří lidé nechodí kvůli pěkným gólům, napínavému zápasu, radosti z vítězství či zpívání společných fanouškovských chorálů.

O víkendu to kromě chuligánů ostravského Baníku a pražské Sparty opět předvedli i příznivci brněnské Zbrojovky (více najdete zde). Při porážce 0:5 na Slovácku zvládli vylomit plot do vedlejšího sektoru, bavili se rozděláváním ohňů na tribunách, poté zdemolovali záchody na stadionu a jejich kusy metali po bezpečnostní agentuře. Pět z nich kvůli tomu skončilo na policii.

V případě Zbrojovky přitom nešlo o žádnou výjimku. V posledním podzimním kole předvedli její fanoušci spoušť v Praze na Bohemians (o prosincovém excesu čtěte zde), kde se dokonce muselo utkání přerušit. Minulé léto zase řádili při oslavě stého výročí klubu.

Reakce klubu? "Bylo by špatně, kdybych řekl, že takové fanoušky chceme. Jestli mají problémy s manželkou, nebo mají málo peněz a chtějí nějaké odreagování, těžko říct. Ale vadí nám, když se jdou pobít, takové fanoušky odmítáme," sděluje sportovní ředitel klubu Zdeněk Kudela.

Učinil tak ovšem až na přímý dotaz, třeba na webových stránkách Zbrojovky byste odsouzení sobotních výtržností hledali marně. Nijak ostře se klub neozval ani při předchozích incidentech.

Jde o společenský jev, říká Kudela

Tento "rádiový klid" svádí k myšlence, že Brňanům podobné eskapády nevadí, natož aby s nimi bojovali. To Kudela odmítá. "Nejen my jsme z toho zoufalí, ale co můžeme dělat? To jsou společenské jevy, kterým se těžko ubráníme. Kluby jsou postihované, protože společnost tenhle problém neumí vyřešit," podotýká funkcionář.

Fotbal násilnosti skutečně přitahuje, mezi ostatními sporty v tomto ohledu s přehledem vede. A Brno se v tomhle nelichotivém žebříčku drží v popředí. "Ale podívejte se na Spartu nebo na Baník. Podobné věci se dějí ve větších aglomeracích, kde má klub nějakou tradici a postavení," vysvětluje Kudela.

Podle předsedy Ligové fotbalové asociace a místopředsedy Fotbalové asociace ČR však mají být kluby aktivnější.

"Jestli ty víkendové události někoho poškodily, tak primárně majitele a akcionáře klubů. Musí převzít iniciativu a ujednotit se na jasné strategii. Domnívám se, že jediné možné řešení v našich podmínkách je registrace fanoušků, jasná identifikace a eliminace těch problémových," prohlásil Svoboda (celý rozhovor najdete zde).

Kudela volá hlavně po lepší legislativě a návratu policistů na stadiony. "Jinak klub nemá páku, jak dostat ze stadionu nežádoucí lidi," tvrdí Kudela.

Policie zasahuje na stadionech, jen když dojde k vážnějšímu konfliktu. Na Slovácku tak přistihla devětadvacetiletého fanouška Zbrojovky, který měl zákaz vstupu na sportovní akce. "Teď mu hrozí až tři roky vězení," upozornil policejní mluvčí Aleš Mergental.

Kluby jsou navíc zodpovědné za své příznivce i na soupeřových stadionech, kde nad nimi nemají žádnou kontrolu. A za agresemi nutně nemusí stát jen známí chuligáni. Na Slovácku se jednalo o davový efekt.

"Nešlo o chuligánství, ale o vandalismus," tvrdí jeden z brněnských fanoušků Lukáš Winkler, podle kterého problémy vyprovokovala místní bezpečnostní agentura. Pokutu ovšem nejspíš zaplatí Zbrojovka.