Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbrojovka by oslavila 100 let. Zbraně mířily z Brna do celého světa

  7:04
Zbraně a Brno. To spojení k sobě historicky patří asi jako boty a Zlín. Právě před sto lety se začala psát historie legendární Zbrojovky, která za hranicemi proslavila nejen Brno, ale i celé Československo. Stala se totiž jednou z největších zbrojařských firem na světě.

A nevyráběla pouze zbraně, v jejích dílnách v Zábrdovicích vznikaly i traktory, auta nebo psací stroje a další kancelářská technika.

Zbrojovka nevznikla v Brně na zelené louce – do českých rukou přešla v roce 1918 vídeňská pobočka rakouskouherských dělostřeleckých dílen. Zpočátku tak firma s 560 zaměstnanci používala k výrobě rakouské díly, zakrátko už ale vymýšlela vlastní. Po vzniku Československa bylo prvořadým úkolem sjednotit výzbroj armády.

„Vojáci totiž měli mnoho typů zbraní. Byly tu rakouské, další měli legionáři z jednotlivých front. To s sebou samozřejmě neslo komplikace kvůli pořizování náhradních dílů nebo munice,“ uvádí historik brněnského Technického muzea Roman Řezníček.

Zbrojovka tak situaci začala řešit vlastními typy pušek, pistolí nebo kulometů.

Historie vídeňské firmy v Brně dala základ tomu, že se výroba rozběhla právě na jihu Moravy, ačkoliv se nabízela možnost dovážet zbraně ze spojenecké Francie. „Ta ale ležela příliš daleko, navíc ji od Československa dělilo nevyzpytatelné Německo,“ popisuje tehdejší situaci Řezníček.

Zbrojovka nezásobila jen Československou armádu. Pušky a kulomety z Brna putovaly i pro armády států Malé dohody, tedy Rumunska a Jugoslávie. „Pro tu jugoslávskou dodala v průběhu let dohromady kolem 700 tisíc pušek,“ vypočítává historik.

Zbrojařská firma rostla do světových rozměrů a vstupovala na trhy mnoha zemí, které nebyly nasycené domácí produkcí. Zbraně z Brna se vyvážely do států Jižní Ameriky, od Venezuely přes Ekvádor a Brazílii až po Argentinu. „Zakázky měla Zbrojovka i v Číně, Íránu nebo Etiopii,“ vyjmenovává Řezníček.

Lehký kulomet zaujal i Anglii

Dveře se v meziválečném období otevřely i na anglický trh – právě díky vlastnímu vývoji nových kvalitních zbraní, konkrétně lehkého kulometu vzor ZB 26. Velkou Británii oslovil svou konstrukcí, takže zakoupila licenci na jeho výrobu. Kulomety pod značkou Bren měli britští vojáci nejen ve 2. světové válce, ale i po ní.

Zbrojovka v datech

  • 1918: založen státní podnik Zbrojovka Brno 
  • 1925–1929: řadí se mezi největší výrobce zbraní na světě
  • 1926: začíná vyrábět automobily i lehký kulomet vzor 26
  • 1939: firmu ovládnou Němci a zbraněmi zásobí svou armádu
  • 1946: znovu zřízen národní podnik Zbrojovka Brno, začíná výroba traktorů 
  • 1952: výroba traktorů se přesouvá do Líšně
  • 1976: vzniká samostatný podnik Zetor, který funguje dodnes
  • 80. léta: zbraně už tvoří menší část objemu výroby, Zbrojovka se zaměřuje zejména na kancelářskou a výpočetní techniku nebo dieselové motory pro traktory 
  • 90. léta: změny v rámci privatizace vedou k pádu podniku 
  • 2006: konec Zbrojovky Brno, stroje v dražbě kupuje dceřiná firma uherskobrodské Zbrojovky s názvem Brno Rifles, která výrobu zbraní ve městě udržela
  • 2008: za 707 milionů korun kupuje areál Zbrojovky společnost J&T, přeprodala ji firmě CPI, která tam plánuje velkou moderní čtvrť 
  • 2017: na podzim začaly první demoliční práce v areálu

„Je doloženo, že tam sloužily až do 80. let,“ říká historik. Další známou zbraní ze Zbrojovky byla puška vzoru ZB 24 objednávaná tuzemskou armádou či vzor ZB 33 určený pro četnictvo.

Nebyly to ale jen zbrojařské vynálezy, které v Brně mezi válkami vznikaly. Zbrojovka okusila i výrobu aut. V tomto odvětví však jejich „zetka“ měla silnou konkurenci v podobě Škody a Tatry. Těchto aut tak mnoho nevyjelo, do dnešních dní se jich zachovalo jen několik desítek. Některé jsou až do 20. dubna k vidění na výstavě věnované právě stoletému výročí vzniku Zbrojovky v Zetor Gallery v brněnské Líšni. „Pokoušeli se sice vyrobit i prototypy v o -jenských vozidel, ale ty nikdy nebyly zavedeny. Navíc do vývoje zasáhla válka,“ vysvětluje Řezníček.

I tak se už ve druhé polovině 20. let Zbrojovka stala jedním z největších zbrojařských výrobců na světě. Ve 30. letech podnik dál rostl, přesto se ani jemu nevyhnula světová hospodářská krize. Zatímco na začátku roku 1932 nebyl daleko od 4 000 zaměstnanců, na konci stejného roku byl na počtu okolo 2 500 lidí. Pak ale firma znovu nabrala tempo. „K 30. září 1934 tam pracovalo již 5 756 zaměstnanců,“ doplňuje historik.

Válka ale znamenala změny i pro Zbrojovku. Vedení obsadili Němci a rozkaz zněl jasně – usilovně vyzbrojovat německou nacistickou armádu. Vzpoury nebo sabotáže byly v podniku podle Řezníčka vyloučené, protože jako zbrojařský závod byla firma velmi pečlivě hlídaná. Válka ale zároveň znamenala poslední období, kdy v zábrdovickém areálu dominovala vojenská výroba.

Po ní se totiž podnik vyvíjel jiným směrem. Především armáda vlivem Sovětského svazu začala přecházet na ruské zbraně, dalším důvodem byla blízkost Brna k Rakousku, tedy nepřátelům ze Západu. „Proto byla vojenská výroba za komunistického režimu soustředěna na východě – v Uherském Brodě, nebo ještě dál na Slovensku,“ objasňuje Řezníček konec výroby vojenských zbraní v Brně.

Zůstal Zetor i výrobce zbraní

Na Zbrojovku tak zbyla výroba psacích strojů, různých vah a v pozdějších letech i další kancelářské a výpočetní techniky. Ze zbraní už vyráběla jen lovecké kulovnice a brokovnice. Na brněnském podniku však ležela výroba traktorů značky Zetor. Ta začala v roce 1946 a postupně rostla. V 50. letech se odstěhovala do Líšně, kde samostatný podnik sídlí dodnes.

Právě Zetor je jedním ze dvou „dětí“, které po brněnské Zbrojovce přežily. Firma totiž po revoluci v divokých podnikatelských letech chřadla, až v roce 2006 padla. Výroba zbraní však neskončila. Stroje v dražbě odkoupila dceřiná společnost uherskobrodské Zbrojovky Brno Rifles. „Dnes máme asi dvacítku zaměstnanců,“ podotýká její ředitel Pavel Rampula.

Společnost dnes působí vedle zábrdovického koupaliště, s bývalým obřím areálem Zbrojovky už nemá nic společného. S ním mají naopak velké plány developeři ze skupiny CPI. Na podzim začali s prvními demolicemi někdejších dílen. Do budoucna zde chtějí vybudovat novou čtvrť s 800 byty, další tisíce metrů čtverečních padnou na kanceláře a obchody. Podle plánu má být hotovo v roce 2027.

Autor:
  • Nejčtenější

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

Královopolanky dominovaly v Hradci Králové. Jedna výhra je dělí od bronzu

19. dubna 2024  19:27

Basketbalistky KP TANY Brno dělí už jen jedno vítězství od ligového bronzu. Sokol Hradec Králové...

Na konopném festivalu radí, jak docílit špičkové úrody. Nabízí pivo i sazenice

19. dubna 2024  18:48

Ochutnat konopné pivo nebo si naklonovat svůj CBD řízek mohou návštěvníci na třídenním tematickém...

Díky šoku je réva odolnější i proti mrazu, technologii zkouší v Česku poprvé

19. dubna 2024  17:21

Unikátní ochranu vinné révy před mrazem zkouší v těchto dnech ve Vinařství Habánské sklepy ve...

VIDEO: Záchranáři lákají nováčky, ukázali resuscitaci muže po mafiánské popravě

19. dubna 2024  15:24

Drsnou scénou začíná nové náborové video jihomoravských záchranářů, kteří se tímto způsobem snaží...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...