Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

V minulosti zpronevěřil peníze. Starosta ho chce odvolat, jenže nesmí

  • 8
Tajemník úřadu v Brně-Kohoutovicích Zdeněk Krutek zatajil závažné obvinění ze zpronevěry. Starosta Petr Šafařík (ČSSD) jej proto chce odvolat. Ale narazil. Zákony totiž jeho odvolání brání.

Tajemník Krutek musel v roce 1998 ze stejné funkce na radnici odejít kvůli úmyslnému trestnému činu – nechal si 22 tisíc korun z městské pokladny. Jenže loni vyhrál konkurz a je ve stejné funkci znovu.

Hned poté, co to vyšlo najevo, jej starosta Petr Šafařík (ČSSD) vyzval k rezignaci. „Očekával jsem, že ve funkci skončí. Řekl ale, že neodejde. A já nemám žádnou možnost, jak jej odvolat,“ popsal starosta.

Tajemníka sice jmenuje, odvolává a stanoví mu plat, ale pouze se souhlasem nadřízeného úřadu, kterým je brněnský magistrát. Ten je vázaný zákonem o obcích a o úřednících.

„Pokud tajemník plní své povinnosti, není odvolatelný. Může odejít jedině dohodou. Já jinak jednat nemůžu, protože u případného soudu by úřad městské části spor hned prohrál,“ popsal Pavel Loutocký, tajemník brněnského magistrátu, který je nadřízený úředníkům městských částí.

Podle zákona může starosta vedoucího úřadu odvolat, jen pokud neplní svoje povinnosti nebo byl pravomocně odsouzen. Taková situace však nenastala. Protože se Krutek státnímu zástupci přiznal a škodu nahradil, věc se nedostala k soudu.

O svém provinění se však při výběrovém řízení ani nezmínil. „Kdybych takovou důležitou informaci měl, asi bych se pak v rámci výběrové komise choval jinak,“ připustil Šafařík, který byl jejím předsedou. Ta z více než dvaceti uchazečů vybrala loni na jaře právě Krutka.

Na příští týden kohoutovický starosta svolává koaliční jednání, kde chce situaci kolem tajemníka projednat.

Tajemník předložil fiktivní fakturu

Krutkovo vyjádření se nepodařilo MF DNES získat, už od minulého týdne nebere telefon a nereaguje na e-maily. Už dříve ale obvinění ze zpronevěry potvrdil. V roce 1996 nevrátil přes 22 tisíc korun za dvakrát zaplacenou fakturu do pokladny úřadu. O tři roky později sice městský státní zástupce stíhání zastavil s podmínkou na jeden rok, zároveň ale konstatoval, že je to proto, že Krutek se k činu přiznal a škodu radnici uhradil.

Zvláštní na celém případě je ale i to, že Krutek na oněch 22 tisíc korun předložil úřadu fiktivní fakturu. Tu měla vystavit firma Hamlet, která byla založena jen tři týdny před datem uvedeným na faktuře.

A jejím jednatelem byl nynější starosta Šafařík. Jak se falešný dokument jeho firmy na radnici dostal, nedokáže vysvětlit.

„Vůbec si to nevybavuji, netuším, jak je to možné,“ řekl Šafařík, který v té době nebyl v zastupitelstvu. Když kohoutovický úřad případ řešil, i tehdy prohlásil, že o faktuře nic neví. S Krutkem se ale zná léta z ČSSD.

Odvolání se táhne roky

Neodvolatelného šéfa úředníků mají i v Hodoníně, kde se už dva roky snaží sesadit tajemnici Jarmilu Horskou. Podněty k odvolání posílá na krajský úřad starostka Hodonína Milada Grauová (ANO) přes rok. Ani nejnovější žádost neuspěla.

„Rozhodla jsem tak, že jsem z procesních důvodů nevyhověla žádosti,“ konstatovala šéfka krajského úřadu Věra Vojáčková. Prohřešky, které hodonínští politici sepsali, se totiž nestaly v posledním půl roce před podáním žádosti. Ani nemohly, protože Horská byla poslední dva roky v pracovní neschopnosti.