Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zdravotnictví: kámen úrazu budoucí krajské koalice

  19:33aktualizováno  19:33
Sociální demokraté v čele s pravděpodobným budoucím hejtmanem Michalem Haškem si po drtivém vítězství ve volbách mohou vybírat hned ze tří koaličních partnerů. Včerejší první kolo vzájemného "oťukávání" ale ukázalo, že vytvořit koalici nebude pro ČSSD úplně jednoduché.

Michal Hašek a Miloš Janeček a Ladislav Skopal | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hlavním důvodem je zrušení poplatků za zdravotní péči v krajských nemocnicích. Přesně tohle totiž ČSSD před volbami slíbila voličům a přesně to také kritizovali ostatní lídři. Michal Hašek se ale svého slibu vzdát nehodlá.

"Koaličního partnera si vyberu takového, který mi umožní prosadit maximum z programu ČSSD, například zrušení poplatků za zdravotní péči," prohlásil Hašek včera na tiskové konferenci.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

"Sociální demokracii jsme na jednání seznámili s našimi důvody, proč jsme proti tomu a čekáme na jejich vyjádření," prohlásil o hodinu později k poplatkům lídr lidovců Stanislav Juránek.
 
Už před volbami označil Haškův slib za populistický. "Na zrušení poplatků nám nejvíce vadí, že tenhle krok je nesystémový. Tím, že se zruší poplatky jen v krajských nemocnicích, se tohle opatření nedotkne ani poloviny lidí," podotkl současný hejtman a nakonec si postěžoval: "Zdravotnictví máme v nejlepším stavu ze všech krajů, ale paradoxně jsme kvůli zdravotnictví prohráli krajské volby."
 
Právě zrušení poplatků, neprivatizování krajských nemocnic a záchrana brněnské Úrazové nemocnice se totiž staly ústředními tématy předvolební kampaně ČSSD.

Poplatky by nezrušila ani ODS
Na rušení poplatků se bude Hašek těžko domlouvat i s občanskými demokraty. Ti mimo jiné kritizují, že kraj by za pacienty ročně zaplatil asi pětasedmdesát milionů. A kde přesně by Hašek chybějící peníze vzal, zatím nedokázal říct.

"Poplatky byly nosné volební téma ČSSD, takže chápu, že pan poslanec a asi i budoucí hejtman Hašek z toho teď slevit nemůže a bude si hledat koaličního partnera, se kterým to prosadí. Já zrušení poplatků neberu jako nepřekonatelný problém, ale je to věc dalšího jednání," uvedla Anna Procházková z ODS.
 
Nejsnáze by Hašek pochodil u komunistů. "Z principu to nezavrhuji, ale musíme vše důkladně zvážit. Krajské nemocnice mají jen třetinu lůžek, zbytek jsou státní a jiné nemocnice. Ale za jistých okolností by se ten návrh dal podpořit,"  konstatoval už v minulosti lídr KSČM Vojtěch Adam. Jenže komunisté jsou pro Haška až posledním možným koaličním partnerem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz