Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)

Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Zdravou“ Lachemu koupili Němci

  • 0
Brněnská Lachema našla svého kupce. Nejedná se však o známějšího výrobce léčiv, ale o odtrženou a prosperující společnost Pliva-Lachema Diagnostika. Ta vyvíjí a vyrábí zdravotnické diagnostické prostředky pro analýzu moči, biochemii a mikrobiologii. Značka Lachema proto jen tak ze světa nezmizí.

Její výrobky se budou i nadále prodávat ve střední a východní Evropě a v budoucnu snad i v Asii a Jižní Americe. Alespoň takové má s brněnským podnikem plány německá firma s podobným zaměřením ERBA Diagnostics Mannheim, která ji minulý pátek koupila od izraelské společnosti Teva.

Za kolik? "To je tajemství. Nový vlastník si nepřál zveřejňovat tuto částku," uvedl jednatel koupené Lachemy Jaroslav Řehůřek. Kromě rozvoje výroby stávajících produktů plánují Němci v nejbližších měsících posílit vývojové kapacity a zahájit výrobu nových produktů.

"V prvním roce plánuje ERBA investovat do firmy více než 20 milionů korun. A to i přes globální finanční problémy," prozrazuje jejich strategii Řehůřek.

O práci tak nemusí mít strach sto brněnských ani 25 v Rusku působících zaměstnanců. Naopak firma plánuje v závěru tohoto roku nabrat asi desítku pracovníků. "Člověk nikdy neví, ale věřím, že to má budoucnost. Je tady vidět rozvoj," míní odborový předák Pavel Zakopal. Optimismus však mírní. Zaměstnanci výrobny léčiv, která na konci roku skončí, vyhráno nemají. "Jestli se firmě bude dařit a nabere více zaměstnanců, to se ukáže až v horizontu jednoho roku," dodává Zakopal.

Nejásá ani zástupce brněnské Obchodní a hospodářská komory. "Je dobře, že tady část Lachemy zůstává, má šanci na úspěch a další rozvoj. Pro celý region je ale velká škoda, že zde končí výroba léčiv," naráží Petr Bajer na konec akciové společnosti. Ta už totiž nevyrobí jedinou tabletu.

Zhruba čtyři stovky zaměstnanců si musí hledat novou práci. Rozhodl o tom před čtrnácti dny vlastník, izraelská nadnárodní skupina Teva Pharmaceutical Industries. "Jednání o prodeji závodu skončila neúspěšně, přestože jsme oslovili několik desítek firem," uvedl dříve mluvčí společnosti Pavel Košek.