Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Soudce, soud, kladívko | foto: Profimedia.cz

Ze dne na den přišla o dítě, soud změnil své předchozí rozhodnutí

  • 6
O své dva syny se dvaačtyřicetiletá žena z Brna s bývalým manželem po rozvodu soudí od roku 2004. Městský soud v Brně před pěti lety dnes sedmnáctiletého Michala a dvanáctiletého Martina svěřil nejprve do péče matky, o tři roky později stejný soud děti rozdělil, mladší poslal k matce, staršího syna svěřil otci.

Ani to ale nebyl definitivní konec sporu rodičů. Vše totiž vyvrcholilo minulý čtvrtek, kdy se dvanáctiletý syn Martin nevrátil po škole domů.

Matka jej proto začala hledat. Ve škole jí řekli, že dítě odešlo už ráno s otcem. Ten jí ale telefon nezvedal. Tak zkusila kontaktovat policii.

"Řekli mi, ať zajdu na nejbližší služebnu. Tam mi oznámili, že dítě přišlo s otcem a sociální pracovnicí řeklo, že jsem týden v nemocnici a nemá se o něj kdo starat. I že jej můj současný manžel bije. Je to nesmysl, sociální pracovnice se se mnou ale odmítla bavit, že má po pracovní době. Řekla, že bývalý manžel jí slíbil, že mi o všem dá vědět," popisuje žena, jejíž jméno redakce zná, ale s ohledem na děti je neuvádí.

"A druhý den mi oznámila, že pro ni je klíčové, co řekl syn. Soudu pak navrhla, aby jej předběžným opatřením svěřil otci. To, co Martin řekl, nikdo neověřil," dodala.

Soud chlapce předběžně svěřil otci, znalci to ale nedoporučovali

Nic na věci nezměnilo ani to, když se vše dostalo k soudu. Ten totiž hned v pátek vydal předběžné opatření a dítě otci svěřil.

I přes to, že podle znalců, kteří oba rodiče i děti před třemi lety zkoumali, je otec "nevyváženou a emočně nestabilní osobou" s trvalými poruchami osobnostmi, která "negativně ovlivňuje až stigmatizuje děti" a také jimi manipuluje proti matce. I přes to, že znalkyně svěření dětí do péče otce nedoporučily.

Podle soudu je ale vše v pořádku. Hrozí totiž, že se chlapec ocitl v "pro jeho život nepříznivých podmínkách". Proto soud jedná co nejrychleji i bez detailnějších podkladů.

"Otec i sám nezletilý uváděli skutečnosti, ze kterých vyplynulo, že zůstal bez jakékoliv péče. Sám také požádal, zda může zůstat u otce. Proto soud rozhodl o tomto předběžném opatření," uvedla mluvčí Soňa Vyplašilová.

Kritika otce nebyla podle soudu dobře podložená

Proč soud před lety ani nově nevzal v potaz doporučení znalců a kdo a jak výpověď chlapce ověřoval, mluvčí ale vysvětlit nedokázala s tím, že soudkyně, která předběžné patření vydala, není k zastižení.

K případu se nechtěl vyjádřit ani soudce, který zrušil původní rozhodnutí své kolegyně a otci předloni svěřil staršího Michala. "Případ si opravdu nepamatuji," uvedl Libor Nováček.

Ve vlastním rozsudku z listopadu 2007 dospěl k názoru, že podle znalkyň je sice výchovně způsobilejší matka, kritiku otce podle něj ale oslovené odbornice v posudku dostatečně nevysvětlily a nepodložily.

K soudu je přitom sám soudce kvůli doplnění posudku nepředvolal, jejich výslech překvapivě nenavrhly ani sociální pracovnice.

"Obecně lze říci, že by měl dítě do své výchovy dostat výchovně způsobilejší rodič, na druhou stranu znalecký posudek je pouze jedním z mnoha důkazů," vysvětlil v obecné rovině soudce Nováček.

Připustil také, že v případě pochybností o znaleckém posudku si soud zpravidla vyžádá revizní znalecký posudek. To se ale nestalo.

Otec: Týrali je. Musel jsem zkrátka něco udělat

Otec dětí se k případu příliš vyjadřovat nechce. Tvrdí ale, že jinak jednat nemohl. "Oba moji kluci byli v té rodině týraní, nejdřív starší, teď i mladší. Už jsem se na to nemohl dívat," vysvětlil šestačtyřicetiletý Dušan Š. Podrobnosti rozebírat nechtěl a odkázal na svého advokáta.

Podle něho si vše vymyslel malý Martin. "Sám chlapec chtěl, aby se případem zabýval soud. Cílem otce je pouze zajistit, aby nezletilý vyrůstal v prostředí, které mu bude nejlépe vyhovovat. A aby byl zjištěný i názor dítěte," vysvětlil advokát Ivo Nejezchleb.

Připomněl také, že návrh soudu nepodával přímo jeho klient, ale sociální pracovnice z městské části Brno-Líšeň. Ta se ale k případu vyjádřit odmítla. Vysvětlit odmítla i to, proč matku sama vůbec nekontaktovala a neřekla jí, že se malého Martina doma nedočká.

"Mohu jen potvrdit, že spis tady máme vedený, žádné informace ale sdělovat nemůžeme, jde zde o nezletilé dítě," vysvětlila vedoucí sociálního odboru Ivona Dvořáková.

Matka: Syna nevídám. Bojím se

Hana K. je zoufalá. Podala už stížnost na postup sociální pracovnice, návrh na zrušení předběžného opatření, na sociální odbor dodala vyjádření psycholožky z Manželské a rodinné poradny, která s jejím synem pracuje od roku 2003.

"Obě děti měly k současnému manželovi Hany K. pozitivní vztah, vyplynulo to jak z psychologického pohovoru tak i z testů, které provádím zásadně bez přítomnosti rodičů," píše Dagmar Zedníčková.

Zásadní zvrat to ale nepřineslo. "S Martinem se nevídám, otec to odmítl. Vzal jej i ze školy, hledá mu novou, změnil mu i ošetřující lékařku. Ta potvrdila, že syn je zdravý, ten ale tvrdí, že do školy nemůže, že má teplotu," popisuje žena.

"Nevím, jak mám prokázat, že se něco nestalo, že současný manžel kluky nikdy nebil. A bojím se, že se vše potáhne moc dlouho a bývalý manžel Martina zatím poštve proti mě stejně jako staršího syna," dodává.

Že se vše potáhne nejméně několik měsíců, potvrzuje i advokát Dušana Š. Chlapec po tu dobu zřejmě bude u otce. Matka jej neuvidí ani na Vánoce. Předběžně má povoleno syna na pár hodin vidět až 27. prosince.