Mandloňové sady, skrytá a zdaleka ne každému známá pýcha Hustopečí, bojují o záchranu

Mandloňové sady, skrytá a zdaleka ne každému známá pýcha Hustopečí, bojují o záchranu | foto: Radek Miča, MAFRA

Ze sadů mandloní bude atrakce pro turisty

  • 1
Mandloňové sady, skrytá a zdaleka ne každému známá pýcha Hustopečí, bojují o záchranu. A důležitým dílčím vítězstvím na cestě k jejich znovuoživení jsou peníze od nadace Via, které se městu podařilo získat.

"Ucházeli jsme se o prostředky z několika grantových schémat," popsal místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

"U nadace Via byl námi podaný projekt vyhodnocen jako jeden ze tří nejlepších. Prostřednictvím nadace poskytla ČSOB a Poštovní spořitelna z programu pro podporu regionů našemu městu na záchranu lokality mandloňových sadů částku 350 tisíc korun," dodal místostarosta.

Čokoládovny už plody nepotřebují

Mandloňové sady v okolí Hustopečí jsou sice v současné době pouhým zlomkem jejich někdejší rozlohy, stále však tvoří nejrozsáhlejší porosty mandloní v Česku.

V minulosti produkovaly mandle pro čokoládovny, ale společnost Nestlé je počátkem 90. let minulého století přestala využívat a od té doby se na dlouhou dobu ocitly bez jakékoli péče.

Lidé na radnici v Hustopečích si však uvědomili, že i přes pokračující chátrání a zarůstání sadů představují mandloně zajímavý doplněk specifické krajiny v okolí města a mohly by se stát i turistickou atrakcí.

Odbor životního prostředí proto loni v červenci zveřejnil záměr na revitalizaci mandloňových sadů. A právě na jeho základě se nyní městu podařilo získat nadační podporu.

Nemoci a paraziti

A jaké jsou v současné době nejdůležitější otázky k řešení? "V současné době jsou stromy ve špatném stavu. Jsou proschlé, rozlámané, některé napadené nemocemi a parazity. V sadech se rozrůstá nálet nežádoucích dřevin," uvádí v projektu Petr Berka z odboru životního prostředí Městského úřadu v Hustopečích.

Připomíná, že už v roce 2007 se dělal zdravotní ořez u více než dvou set stromů.

Plán na obnovu sadů předpokládá rovněž prořezání a odstranění náletových dřevin či suchých větví, které by mohly ohrozit bezpečnost procházejících návštěvníků sadů.

"V současné době se jedná asi o 240 stromů v lokalitě nad hřbitovem a zhruba 265 mandloní nad střelnicí na pozemcích ve vlastnictví města. V případě získání posledního pozemku od soukromého vlastníka se jejich počet zvýší asi o 235 stromů," popsal v Petr Berka.

Práce na revitalizaci mandloňových sadů v okolí Hustopečí, při níž bude využita i získaná dotace, je plánována na letošní rok.

"Současně s obnovou sadů se chystá projekt vybudování turistickonaučné mandloňové stezky, jejíž součástí je nordic walking trasa," připomněl místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.