Město po mnoha letech, kdy brněnský stadion za Lužánkami zarostl v džungli, nechalo plochu hřiště vysekat. Znamená to však, že se rekonstrukce oddaluje. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ze stadionu za Lužánkami zmizela džungle. Ale přestavba se oddaluje

  • 23
Město po mnoha letech posekalo prales na bývalém stadionu Zbrojovky Brno za Lužánkami. Paradoxně se tak však stavba nové arény na tomto místě oddaluje. Státní peníze na rekonstrukci totiž Brno nesehnalo, tak alespoň posekalo trávu.

Džungle uprostřed Brna, jak se stadionu za Lužánkami někdy přezdívá, se před pár dny dočkala nečekané údržby. Město nastartovalo sekačky a po mnoha letech, kdy si Brňané na dezolátní stav zarůstajícího stadionu stěžovali, hřiště posekalo.

Kdo by si však myslel, že se blíží doba znovunavráceného lesku a slávy za Lužánkami, je na omylu. Posekáním často až dvoumetrové zeleně město jen potvrdilo, že se stadion dvoumiliardové rekonstrukce v nejbližší době nedočká.

Za Lužánkami to prokouklo

"V minulosti jsme trávník nesekali, neboť jsme chtěli stadion opravit s pomocí státních peněz. Poté, co nemáme finance na rekonstrukci hřiště stále slíbené, udržujeme a budeme udržovat plochu minimálně tím, že ji posečeme," vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Prales, který od roku 2001, kdy se tu hrál fotbal naposledy, vyrostl, tak podle jeho slov město neřešilo, protože čekalo právě na státní pomoc. A té se očividně nedočká.

Proč ale situace došla tak daleko, když posekání takového stadionu podle informací magistrátu vyjde na maximálně patnáct tisíc korun? "Město standardně udržuje parky či zeleně sloužící k městskému volnočasovému, odpočinkovému a parkovému účelu. Stadion k tomuto neslouží, proto jej upravujeme pouze v rámci nejnutnějších prací," vysvětlil Žára.

Na stadionu se uchytili pajasany, kuny i bažanti

Tím, že magistrát nechal stadion zchátrat, paradoxně způsobil jiný unikátní jev. Příchod na stadion totiž ještě před několika dny připomínal přírodní rezervaci. O kus dál sice hučí provoz na rušných brněnských ulicích Sportovní a Drobného, za betonovými torzy vysokých tribun ovšem okolí ztichlo.

Stadion za Lužánkami

1949-1953: stavba stadionu

70. léta: postavena nová tribuna, stadion se tak stal největším v zemi (s kapacitou 50 tisíc lidí)

1978: Zbrojovka Brno zde vyhrává ligový titul

1990: areál koupila Boby Revue bývalého hokejisty Lubomíra Hrstky, působí tu tým Boby Brno

2001: na stadionu se odehrál poslední ligový zápas

2004: za 17,5 milionu stadion koupilo město Brno

2011: čeká se na výsledek soudu o vlastnictví okolních cest a chodníků mezi městem a firmou Czechcity. Dosud nerozhodnutý spor brání vydání stavebního povolení. Hlavní problém: Brno na dvoumiliardovou rekonstrukci stadionu nezískalo státní peníze.

Člověk se najednou ocitl v prostoru, kde si příroda přímo uprostřed města nerušeně dělala, co se jí zlíbí.

"V tribunách hlediště převažovaly dřeviny různého stáří. Nejpočetněji zastoupený zde byl pajasan žláznatý, který k nám byl zavlečený z Číny a Koreje. Velmi rychle a snadno se rozšiřuje," popisovala loni v létě flóru na stadionu botanička Petra Štěpánková z Masarykovy univerzity, kterou MF DNES na místo pozvala (čtěte zde).

Stadion se rychle stal domovem i pro řadu na takových místech nezvyklých zvířat. Žili tam kuny, bažanti i celá řada dalších ptáků. Z nedalekého arboreta Mendelovy univerzity tam zalétá vzácný hmyz, například některé druhy včel.

"Ve větší míře tu byl bělásek rezedkový. Je to jeden z tažných druhů motýlů, podobně jako jsou tažní ptáci. Žije normálně ve Středomoří, každoročně však letí na sever," komentoval taktéž na stadion pozvaný zoolog Zdeněk Laštůvka z Mendelovy univerzity. Řada těchto rostlin i živočichů je teď pryč.

Akce fanoušků vycházejí naprázdno

Co však bude se stadionem dál, nikdo neví. Už v minulosti se jednou za čas pokusili stadion zachránit brněnští sportovci. Před třemi lety třeba fotbalisté brněnské Zbrojovky vypleli část zdejší tribuny, aby na chátrající stav hřiště upozornili brněnské politiky.

Svůj pochod k výročí sta let tohoto fotbalového klubu tu vloni v lednu ukončili fanoušci Zbrojovky. "Věřím, že se nového stadionu ještě dožiju," zadoufal tehdy brankář mistrovského týmu Zbrojovky z roku 1978 Josef Hron.