Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ze znojemského podzemí ukradli tisíce mincí

  20:15aktualizováno  20:15
Tisíce mincí, které návštěvníci znojemského historického podzemí v posledních dvaceti letech naházeli pro štěstí do jedné z tamních podzemních studní, někdo ukradl. Z hloubky šesti metrů je vylovil již v lednu. Až nyní ale průvodci podzemím zjistili, že je studna prázdná.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"V lednu jsme při jedné z prohlídek zjistili, že je studna hrozně zakalená bahnem. Až po dvou měsících kal opadl, viděli jsme, co se vlastně stalo," popsala jedna z průvodkyň.

Policie případ, na který upozornil regionální týdeník Znojemsko, nevyšetřuje, nikdo ji totiž nekontaktoval. Podle zaměstnanců Znojemské Besedy, která má prohlídky podzemí na starosti, byly totiž mince z větší části již neplatné. Poseté po dně studny však byly v silné vrstvě. "Dokonce po jejich vylovení voda ve studni mírně poklesla," řekla průvodkyně.

Jak se zloděj k mincím dostal, nikdo neví. "Buď se k nim musel potopit s potápěčskou výstrojí, nebo měl síto," dodala zaměstnankyně Besedy.

Není to přitom první případ krádeže ve znojemském podzemí. Před více než rokem kdosi odnesl uložené archivní víno. Kromě oficiálního vchodu vedou do podzemí i vstupy z řady historických domů v centru města.

"Těch vstupů je skutečně hodně. Loni jsem prolézal nepřístupné části podzemí a bylo vidět, že jimi někdo chodí. Městská policie je kontroluje, je ale otázka, zdali se ty vstupy dají nějak efektivně zabezpečit. Budu o tom mluvit s lidmi, kteří mají podzemí zmapované," uvedl starosta Znojma a zároveň šéf Znojemské Besedy Petr Nezveda.

Labyrint chodeb pod centrem Znojma patří k největším bludištím ve střední Evropě. Podle střízlivých odhadů obsahuje totiž zhruba čtyřicet kilometrů chodeb, navíc ve čtyřech patrech pod sebou. Spekuluje se však i o délce mnohem větší.

Podzemí tvoří bývalé sklepy měšťanských domů. Chodby jsou tesány ve skále. Jejich vzájemné propojení z nich vytváří spletitý a skutečný labyrint. V době, kdy mělo Znojmo výsadní postavení v řetězu hraničních pevností, převzaly chodby znojemského podzemí roli důležitého a nedílného článku systému opevnění města.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz