Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zedníci, kteří opravují kapli nad Mikulovem, tahají „vercajk“ na zádech

  8:32aktualizováno  8:32
Kapli Božího hrobu na Svatém kopečku nad Mikulovem opravují zedníci. Musí si však cestou do práce do batohu naložit zednickou lžíci a další nářadí a překonat zhruba osmdesát výškových metrů. Kopeček je totiž přírodní rezervací, kam technika nemůže, a tak zedníkům nezbývá, než šplhat na kopec po svých.

Svatý kopeček nad Mikulovem je přírodní rezervace, kam technika nemůže, takže zedníci museli lešení na opravu kaple Božího hrobu vyrobit z kmenů stromů posekaných v okolí stavby | foto: Radek Miča, MAFRA

Když brněnské biskupství loni v létě s rekonstrukcí unikátní kaple začalo, muselo poslechnout hlavně připomínky mikulovských ochránců přírody. A ti povolili vjezd jen osobnímu autu.

"Přístup ke kapli Božího hrobu je velmi obtížný. Veškerý materiál je na vrchol kopce dopravován menšími automobily. A zbývající část ručně," potvrzuje Hana Tomková z brněnského biskupství, která má opravu kaple na starosti.

Auto tak vyvezlo na vrchol jen to nejtěžší, zbytek museli pracovníci naložit na záda.

Svatý kopeček nad Mikulovem je přírodní rezervace, kam technika nemůže, takže zedníci museli lešení na opravu kaple Božího hrobu vyrobit z kmenů stromů posekaných v okolí stavby

Navíc se na kopci nesmí používat ani žádná mechanizace. "Pouze nezbytnou elektrickou energii vyrábí mobilní centrála," dodala Tomková.

Lešení z kmenů

Stavaři museli řešit i to, jak dopravit na kopec nezbytné lešení. Ovšem jen do okamžiku, kdy pracovníci začali vysekávat okolní náletové dřeviny. Lešení pak postavili přímo z osekaných kmenů.

Biskupství se na opravu památky podařilo ve spolupráci s mikulovskou radnicí získat víc než milion korun. Ze zašedlé ruiny ukryté v křoví se za ně vyloupla zajímavá stavba s maurskou podobou.

"Opravili jsme střechu, vnější i vnitřní omítky, podlahy a investovali jsme také do terénních úprav okolí včetně vysekání náletových dřevin," informovala Hana Tomková.

Svatý kopeček nad Mikulovem je přírodní rezervace, kam technika nemůže, takže zedníci museli lešení na opravu kaple Božího hrobu vyrobit z kmenů stromů posekaných v okolí stavby

Obnovou už podle ní prošla i kamenná lucerna, socha Krista a kovaná barokní mříž.

Kamenické restaurátorské práce si vzal na starosti tým pod vedením Radovana Krále, mikulovského sochaře a restaurátora. Sochu Krista restauruje akademická sochařka Radka Levínská. Vše by mělo být hotovo do konce dubna.

Stáří kaple

Oprava kaple odstranila také otazníky, které stavbu provázely několik staletí. Dosud totiž nebylo jasné, jak stará tato památka skutečně je. Odborníci odhadovali, že vznikla někdy kolem roku 1630. A jejich odhad se po opravě kaple v podstatě potvrdil.

"Na stěnách v interiéru Božího hrobu byly objeveny letopočty 1644," řekla Martina Jandlová, mluvčí brněnského biskupství.

Po opravě se má Boží hrob stát především lákadlem pro turisty. "Význam tohoto místa již není kultovní, nekonají se zde žádné bohoslužby. Přesto by mělo být důstojným ukončením celého cyklu čtrnácti zastavení Křížové cesty na Svatém kopečku," míní mikulovský kněz Karel Janoušek.

Stavba je postavena v "jeruzalémském slohu". To znamená, že kaple je kopií původní kaple Božího hrobu v Jeruzalémě. Podobných staveb je v České republice jen několik.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

VIDEO: Mareš, Krainová a Sokol překonali v Brně taneční rekord

Mareš, Sokol a Krainová v Brně překonali taneční rekord

Přesně 2052 lidí předminulý víkend roztančili na brněnském výstavišti Leoš Mareš, Simona Krainová a Ondřej Sokol....

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Škoda Octavia RS 2,0 TSI / 162 kW
Škoda Octavia RS 2,0 TSI / 162 kW

r.v. 2014, naj. 21 511 km, benzín
558 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz