ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Každou chvíli bez vody. Želešice doplácí na lajdáctví při pokládání trubek

  • 0
Ruce ve dřezu umývají talíř, když v tom voda přestává téct a z kohoutku už „nevypadne“ ani kapka. Pro obyvatele Želešic na Brněnsku nijak výjimečná situace. Potíže s vodovodem mají už několik let, v posledním půlroce ale hlásí poruchy téměř každý týden.

Naposledy byli od pitné vody odstřižení minulé pondělí, kdy popraskalo potrubí ve Sportovní ulici.

„Obecní rozhlas nás na odstávku či havárii vždy půl hodiny předem upozorní. Nanosíme vodu do kýblů, abychom měli v čem vařit a oplachovat nádobí,“ popsala běžnou praxi provozovatelka místní hospody Jarmila Švecová.

Důvod, proč několikrát do měsíce voda neteče, vidí starostka obce Magda Kvardová (Pro Želešice) v nekvalitním potrubním systému.

„Stávající vodovod stavěli před několika desítkami let. Prý na něj použili nekvalitní materiál z Polska a ten teď každou chvíli někde praská,“ uvedla.

„Vodovod dosáhl hranice své životnosti dříve, než se čekalo. Situaci je třeba operativně řešit,“ přidal se zastupitel za stejné hnutí Roman Veselý.

Podobně to vidí i Brněnské vodárny a kanalizace, které se o vodovodní řad v obci starají.

„Stáří želešického potrubí je zhruba 40 let, což není hodně. Běžně vodovodní trubky vydrží klidně 60 a více let. Třeba vodovody v Březové nad Svitavou fungují přes století a dodnes jsou v perfektním stavu,“ podotkl vedoucí oddělení rozvoje vodovodní sítě Pavel Dvořák.

„Stavbaři nedodrželi v Želešicích kázeň při pokládce potrubí. Trubky vyžadují důkladné podsypání pískem, jenže my je tam objevili v obležení hrubého kamení,“ vysvětlil.

První opravy začnou po prázdninách

Vedení obce tak zatím nezbývá než prosit místní o trpělivost. Úleva pro obyvatele téměř dvoutisícové obce ležící na jih od Brna by ale mohla přijít už brzy.

Po prázdninách totiž odstartuje první etapa rekonstrukce vodovodu v nejproblematičtějších ulicích Sadová, Vášova a Školní. Z obecního rozpočtu na ni půjdou zhruba čtyři miliony korun.

Nepříjemnosti s pitnou vodou se zastupitelstvo snaží kompenzovat cenou za vodné a stočné.

„S dodavatelem se nám podařilo dojednat, že výše poplatků oproti loňsku neporoste. I letos proto platíme na vodném 33,18 koruny za kubík a na stočném 35,64 koruny,“ informovala starostka Kvardová.

Vadné vodovodní trubky přitom nejsou jediným problémem, který Želešice trápí. V současnosti navíc řeší, kudy má vést nový obchvat, jenž z obce odvede víc než pět tisíc aut, která skrz ni denně projedou. Pomoci by měl také od četných náklaďáků z blízkého lomu.

A minulý rok místním dětem přerušil vyučování azbest objevený v základní škole. Budovu museli zavřít a žáci se učili v náhradních prostorách (psali jsme zde).