Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidiči na železničních přejezdech dál riskují. Nezastaví je ani závory

  12:41aktualizováno  12:41
Stovky lidí ročně jihomoravští policisté nachytají, jak přecházejí nebo přejíždějí železniční přejezdy na červenou. Nic se nezměnilo ani po nedávné nehodě ve Studénce. Při nedávné kontrole v Blansku policisté za dvě hodiny odchytili deset chodců. Červenou nerespektovalo i sedm řidičů a jeden cyklista.

Stejnou situaci řeší hlídky také v Rájci-Jestřebí. „Další přejezd máme v Boskovicích. Tam ale nic podobného nesledujeme. Nevíme proč,“ uvedl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Hranice rizika většinou zkouší řidiči, kteří za to ještě nebyli potrestáni. „Poprvé dostanou pokutu a sedm bodů. Když se dopustí stejného přestupku podruhé, dostanou další body. Potom jim hrozí sebrání řidičského průkazu na 1,5 roku. Sečte se jim totiž trest za samotný čin i překročení povolené hranice bodů,“ komentoval Nečesánek.

Strach z pokut i vyhazovu

Nezodpovědně se chovají stovky řidičů a chodců i jinde v kraji. Před časem kvůli tomu modernizovali přejezd v Kaštanové ulici v Brně-Tuřanech. Mezi hazardéry patří často řidiči kamionů. Čelí tlaku nadřízených, kteří jim hrozí pokutami, pokud nedovezou náklad včas. A tak přejíždějí na červenou, aby je vlak nezdržel.

„Proti nárokům zaměstnavatele se řidiči ani nebrání. Každému druhému hrozí exekuce, a proto se bojí o práci. Jsou raději zticha,“ říká předseda Sdružení řidičů Pavel Lukáš.

Tvrdí, že kamionisté jsou také nuceni firmami, aby objížděli dálnice. „Cestují pak přes obce. Vyhýbají se rozkopaným silnicím. Někdy čas dojezdu opravdu nemohou ovlivnit. To by měl vyřešit dispečer, ale s tím bývají problémy,“ poukázal Lukáš.

Přejezdy, kde řidiči a chodci často hřeší

Blanensko

  • Rájec-Jestřebí
  • Blansko

Hodonínsko

  • Strážnice (silnice Vrbovec–Hodonín)

Břeclavsko

  • silnice Břeclav–Mikulov
  • Velké Pavlovice

Brno

  • Brněnské Ivanovice (Kaštanová

ulice)

* silnice Modřice – Horní Heršpice

Takto sankcionovaným řidičům vzkázal, že si mohou stěžovat na inspektorátu práce. Podle Antonína Vojty, vedoucího oddělení inspekce pro pracovní vztahy a podmínky na oblastní pobočce inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, by si řidiči měli dávat pozor už na obsah pracovní smlouvy, kterou podepisují. „Vždycky záleží na tom, na co obě dvě strany přistoupí,“ poznamenal Vojta.

O nehodách na železničních přejezdech se mluví stále. Drážní inspekce dlouhodobě prosazuje, aby co nejvíce přejezdů zabezpečovaly závory. Teď jsou zhruba na čtvrtině z nich.

„Pokud se staví nový přejezd, tak umístění závory zvýší náklady o deset až patnáct procent,“ poznamenal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Je to v lidech, říká psycholog

Umístění závor nyní zvažují ve Strážnici na Hodonínsku. A to kvůli dvěma tragickým nehodám, které se nedávno odehrály právě na přejezdu z Vrbovce na Hodonín.

Ta poslední se stala na začátku srpna. Vlak se srazil s dodávkou, dva ze tří mužů v autě na místě zemřeli. Trať byla šest hodin neprůjezdná. Po střetu vlak tlačil dodávku Peugeot po kolejích ještě asi dvě stě metrů. Dva spolujezdci z auta ve věku 53 a 55 nepřežili, řidič dodávky utrpěl těžká zranění. Právě on pravděpodobně nehodu způsobil.

„Vjel na koleje v době, kdy blikala přerušovaná světla a fungovala i zvuková signalizace,“ sdělila tehdy policejní mluvčí Kamila Haraštová. Další, téměř totožný případ se odehrál v červnu. Osobní vlak smetl dodávku. Řidič auta na místě zemřel. Ve vlaku cestovalo kolem 20 lidí, záchranáři ošetřili dvě ženy. Jedna byla v šoku, druhá lehce zraněná.

Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka možnosti lepšího zabezpečení prověřoval ve Strážnici dopravní inženýr. „Navrhl, aby se tam umístily závory. O této možnosti se vyjednává, je to otázka měsíců,“ sdělil.

Dopravní psycholog René Falta ale tvrdí, že některé řidiče nezastaví ani závory.

„Záleží na osobnosti člověka. Pokud odmalička dotyčný není vedený k dodržování zákonů a předpisů, nezastaví ho na přejezdu ani závory. Další skupinou lidí jsou ti, kteří žijí hektickým životem a stále někam spěchají, také v tomto případě hrozí, že projedou přejezd na červenou,“ domnívá se psycholog.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Za pravdu bych mohl být perzekvován, řekl soudu o bitce starosta Bystrce

Bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl (vpravo) a zastupitel Martin Küfhaber se...

Při vyšetřování rvačky mezi starostou brněnské Bystrce Tomášem Kratochvílem (ČSSD) a vojákem z tajné služby svědčil ve...

Zábradlí se neosvědčilo, chodce u nádraží v Brně budou chránit přechody

Dělníci zahradili průchod od tramvají k hlavnímu nádraží

Pouze měsíc a půl po instalaci zábradlí u brněnského hlavního nádraží rozhodli městští radní o jeho odstranění. Zábrany...

Najdete na iDNES.cz