Zelináři a další trhovci prodávají v azylu - na Moravském náměstí od poloviny března. Na snímku prodejce Jiří Vacek (vlevo).

Zelináři a další trhovci prodávají v azylu - na Moravském náměstí od poloviny března. Na snímku prodejce Jiří Vacek (vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Trhy na jiné adrese. Zelináři nadávají, Brňané si libují

  • 15
Říká se mu "Zelňák na Moraváku". Tradiční brněnské trhy s ovocem a zeleninou jsou letos dočasně kvůli opravě Zelného trhu přesunuty na Moravské náměstí. Zatímco zelináři mají velkou potíž se zásobováním, mnoho Brňanů říká, že by se jim tam líbily napořád.

"Nové místo mi víc vyhovuje, dostane se tam i člověk, který nepracuje v centru. Od svého oblíbeného prodejce však vím, že stánkaři mají problémy s dopravou," naráží Brňanka Hana Skořepová na to, že prodejci nemají kde parkovat. A tak dostávají pokuty za stání na chodníku.

"Na Moravském náměstí je problém hlavně s dovozem zboží. Nemůžeme tam vjíždět, parkovat, nic. Každé ráno nosíme stoly od cesty. Parkovací místa nedostačují. Pokud nás město po opravách pustí na Zelňák, rozhodně chceme zpět," popisuje situaci Richard Wahby, provozovatel dvou stánků.

Oprava Zelného trhu

  • Na Zelném trhu se zpevňuje chodník i celá plocha, vznikne nový parkovací systém, přibudou stromy, lavičky, stojany na kola. Má se kultivovat stánkový prodej (více zde).
  • Oprava má být hotová v listopadu 2014, vyjde na zhruba 60 milionů korun.
  • Proto byly letos trhy přesunuty na Moravské náměstí, budou zde do 15. listopadu (všední dny od 9 do 18.00, sobota od 7 do 12.00).

Wahbyho nespokojenost sdílí i další stánkaři (více o problémech čtěte zde). "Zelný trh byl pro nás mnohem pohodlnější, zázemí se nedá srovnávat. Tady se často stává, že necháme auto dvacet minut na chodníku a už platíme pokutu. Až budeme moct, na Zelný trh se vrátíme," nespokojeně říká prodavačka, která si nepřeje být jmenována.

Prodejce trápí pokuty za parkování

Že je parkování největší nevýhodou nového místa, potvrzuje i mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

"Od 1. dubna jsme tam zaznamenali přes sto přestupků týkajících se parkování, strážníci většinou udělovali blokové pokuty," uvedl.

Řešením by mohlo být povolení takzvaného zvláštního užívání komunikace. To znamená, že by bylo stánkařům umožněno zastavovat či parkovat u vjezdu do parku. Tuto úpravu však musí posvětit městská část Brno-střed.

"Odbor obchodu, dopravy a služeb vyřídil zvláštní užívání komunikace u okraje parku, kam lze zaparkovat deset aut. To je maximum, které provizorní podmínky umožňují," komentuje Roman Burián, mluvčí radnice Brna-střed.

A popsal i dohodu s městskou policií: strážníci mají tolerovat auto stojící na chodníku, pokud je chodník průchozí a z auta se vykládá zboží. Pokud je auto jen zaparkované a opuštěné, je čas na pokutu.

Trhy Moravské náměstí konečně oživily

Prodejci z dočasného azylu radost nemají, zato nakupující jsou s novým umístěním stánků spokojeni. "Trhy jsou teď mnohem dostupnější, cestu k nim si nemusím plánovat. Ideální by bylo, kdyby byly stánky na obou místech," myslí si třeba Stanislava Adámková.

"Nejraději bych byla, kdyby trhů s lokálním ovocem a zeleninou bylo po Brně ještě více," potvrzuje i Hana Skořepová.

Přesunutím trhů ožilo i samotné Moravské náměstí. "Nečekaně dostalo funkci. Kdyby se postavil dočasný pavilon, který by stánkaři využívali jako zázemí a pro lidi by sloužil například jako kavárna, prostor by ožil ještě víc," pozitivně hodnotí změnu Rostislav Koryčánek, bývalý šéf Domu umění a nově zvolený kandidát na děkana brněnské fakulty architektury.

S tím souhlasí i teoretička architektury Šárka Svobodová a doplňuje, že Brnu celkově chybí koncepční práce s veřejným prostorem, jako je tomu třeba v Praze, kde funguje Kancelář veřejného prostoru.

"Moravské náměstí je místo s potenciálem, který však město nevyužívá. Přitom by stačil vhodný mobiliář: nové lavičky, koše, odstranění nesmyslných betonových květináčů, a lidé by si na náměstí našli cestu sami. Trhy jsou každopádně dobrá věc, náměstí oživí," uzavírá.