Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po prvním kole je Brno Schwarzenbergovo, Zeman to tak ale nechat nechce

  9:59aktualizováno  9:59
V prvním kole prezidentských voleb Brňané jasně podpořili Karla Schwarzenberga. A právě na moravskou metropoli nyní obracejí svou pozornost Zemanovci. Ve městě univerzit chtějí například vyhrožovat školným. Schwarzenberga budou propagovat jeho příznivci a dobrovolníci, kterých se mu hlásí stále víc.

Karel Schwarzenberg má v Brně mnoho dobrovolníků a podporovatelů. Své příznivce si tam chce získat i Miloš Zeman. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Ve dvou týdnech, které zbývají do druhého kola, se budeme soustředit především na Brno, které jako jediné v kraji podpořilo protikandidáta. Budeme dělat kontaktní kampaň. V ulicích chceme mít stánky, přibudou poutače i plakáty," uvedl jihomoravský předseda Zemanovců Marian Keremidský.

Zeman vs. Schwarzenberg

V prvním kole prezidentských voleb dalo na jižní Moravě Miloši Zemanovi hlas 25,8 procenta voličů, Karla Schwarzenberga podpořilo 21,97 procenta lidí.

Rozdíl mezi expremiérem a knížetem byl za celý kraj nepatrný: zhruba dvacet tisíc hlasů.

V Brně však šlechtic s výsledkem 32,35 zvítězil o téměř deset procent.

Politoložka Vladimíra Dvořáková předpokládá, že Zeman bude zdůrazňovat Schwarzenbergovo účinkování v současné nepopulární vládě.

A Zemanovci dávají najevo, že právě tak chtějí nalákat i mladé lidi. "Brno je studentské město. A Karel Schwarzenberg je předseda TOP 09, která usiluje o zavedení školného. Chceme, aby to bylo slyšet," doplnil Keremidský.

Argumenty pro mladé bude "důchodce z Vysočiny" potřebovat. Zatím mezi nimi podle politologů velkou podporu nemá. "V prvním kole bodoval Karel Schwarzenberg diskusemi na sociálních sítích, punk stylem, stejně jako kontaktním přístupem, když šel za lidmi do hospod," říká Dvořáková.

Zeman ale na jih Moravy tento ani příští týden nejspíš nepřijede. Soustředí se hlavně na svou silnou stránku, ve které si naopak není tak jistý Schwarzenberg - televizní debaty.

Za Karlem Schwarzenbergem v kraji stojí například brněnský režisér Břetislav Rychlík, který v pondělí večer plánoval další kampaň v Praze přímo s prezidentským kandidátem. "Budeme se snažit, aby byla jako dosud - beze stopy nenávisti. Je také důležité přesvědčit ty, kteří jít volit nechtějí. To je přeci absurdní. Vlast tím ženou do náruče Miloše Zemana," tvrdí Rychlík.

Propagátorovi Schwarzenberga Hollanovi zrušil Facebook účet

Už více než týden visí obří portrét Schwarzenberga na domě Jiřího Vítka v Brně. Profesí vodohospodář kolem sebe shromáždil desítky podporovatelů ministra zahraničí.

"I když všichni máme hodně práce, těch čtrnáct dnů času tomu teď rádi věnujeme. Za to, abychom pět let byli pyšní na hlavu našeho státu, to rozhodně stojí. Je mi přes padesát a chtěl bych mít za prezidenta tak šlechetného muže, nejen titulem, ale hlavně duší," řekl Vítek. Podle něj dobrovolníci přesvědčují své známé a propagují "Karla" na odznacích.

Jiří Vítek (uprostřed v klobouku) se rozhodl pověsit na svůj dům v Kosmákově...

Jiří Vítek (uprostřed v klobouku) se rozhodl pověsit na svůj dům v Kosmákově ulici u brněnské Staré osady plakát s Karlem Schwarzenbergem. Zavolal do volebního štábu a v neděli už s přáteli připili na zdraví finalistovi.

Prezidentská kampaň už také přinesla první aféru. Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění před časem natočil video, ve kterém s kamarádem vyzýval, aby lidé volili Schwarzenberga či Dienstbiera. Video mělo velkou sledovanost. V pondělí Hollanovi provozovatel sociální sítě Facebook zablokoval účet. Byl totiž někým mnohokrát za krátký čas nahlášen jako falešný.

"Jsem přesvědčený, že je to kvůli tomu videu. Je to práce buď přímo někoho z vedení kampaně, nebo útok Zemanových příznivců. Uvědomili si dopad našich aktivit na sociálních sítích a vědí, že v nich budeme pokračovat," myslí si Hollan.

Knížete podporují mimo jiné i sokolové

Zlomit vliv dobrovolných aktivit, se kterými nemá oficiální Schwarzenbergův volební tým nic společného, může být pro Zemanovce náročné. K podpoře Schwarzenberga vyzývají například i brněnští sokolové. "Sdílí s námi stejné hodnoty - svobodu, humanismus, demokracii. Navíc jeho otec byl sám sokol a dnešní ministr zahraničí v době emigrace i mnoha sokolům v zahraničí pomáhal," vyjmenoval důvody Michal Doležel z brněnské pobočky.

I tak se však členové sdružení podporujícího individualismus podle Doležela budou rozhodovat sami za sebe. "Někteří k volbám dost možná ani nepůjdou. Každopádně je to na nich," dodal.

Těžištěm sokolských aktivit podle něj bude hlavně snaha informovat voliče. V úterý 22. ledna se tak například odehraje v kavárně Trojka debata se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym. Bude zaměřená na politickou minulost obou prezidentských kandidátů.

Zeman nicméně může i na jihu Moravy další hlasy čerpat z oficiální podpory vedení ČSSD. Hned po prvním kole prohlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek, že bude Zemana volit. A své požehnání mu dal také místopředseda sociální demokracie, který má dlouhodobě k Zemanovi blízko - Zdeněk Škromach, který pochází z Hodonína. "Zeman je jediná volba. Knížete na Hradě nechceme," řekl Škromach.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz