Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zeman pojede na jih Moravy. V kampani může pomoci Zemanovcům i Haškovi

  9:30aktualizováno  9:30
Prezident Miloš Zeman stráví příští týden tři dny na jižní Moravě. Provázet ho budou hlavní tváře kandidátek ČSSD i SPOZ. Cestu zahájí ve středu dopoledne v Brně a ukončí v pátek odpoledne v Kyjově.

Ilustrační foto | foto: František Panec, MAFRA

Navzdory probíhající předvolební kampani Zeman i Zemanovci vytrvale tvrdí, že prezidentovo turné po regionech s volbami nesouvisí.

"Situaci je potřeba soudit podle činů, nikoliv řečí. Je nanejvýš jisté, že prezidentovo aktivní vystupování ve veřejném prostoru v předvolební kampani nás opět posunuje blíže prezidentskému systému," hodnotí například politolog Michal Pink z brněnské Masarykovy univerzity.

Zeman je totiž čestným předsedou strany SPOZ. A právě s touto stranou jsou nyní spjaty všechny Zemanovy cesty po regionech České republiky.

Návštěva prezidenta

Středa 25. září
10.30 příjezd do Brna, setkání s představiteli města a kraje
15.00 diskuse se studenty VUT
16.15 diskuse s Brňany na náměstí Svobody

Čtvrtek 26. září
dopoledne návštěva TOS Kuřim
12.15 diskuse ve Znojmě
16.20 diskuse v Břeclavi
18.00 diskuse v Hodoníně

Pátek 27. září
10.30 diskuse ve Vyškově
12.45 diskuse v Kyjově
14.30 ukončení návštěvy

Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje, výběr z programu

Například ve Zlínském kraji navštívil Zeman začátkem září Slušovice, jejichž hospodářský úspěch před rokem 1989 je spojený s Františkem Čubou. A právě Čuba je nyní ve Zlíně známou tváří SPOZ.

Ve stejném duchu naplánoval prezident i svoji návštěvu na jihu Moravy. Neopomene totiž navštívit Kyjov, kde je starostou lídr jihomoravské kandidátky Zemanovců František Lukl. Ten je současně ministrem pro místní rozvoj v demisi a křeslo mu svěřil Zemanem vybraný premiér Jiří Rusnok.

V Jihomoravském kraji navíc Zemanova cesta ovlivní i jeden z nejdůležitějších volebních soubojů v celé republice. Zasáhne totiž sociální demokracii a její dva soupeřící lídry - Bohuslava Sobotku a Michala Haška. Oba z nich přitom mají ambice stát se příštím premiérem.

Sobotka je sice předsedou strany. Hašek však může získat větší vliv díky preferenčním hlasům, díky kterým v minulých volbách Sobotku přeskočil. Má navíc dlouhodobě mnohem lepší vztahy se Zemanem, který příštího premiéra bude jmenovat. A po celé tři dny prezidentovy návštěvy v kraji ho bude doprovázet jako hejtman.

Návštěva koliduje se začátkem kampaně krajské ČSSD

K tomu se navíc přidalo načasování Zemanovy cesty na jižní Moravu. V den prezidentské návštěvy Brna měli totiž sociální demokraté naplánovaný start své kampaně na jižní Moravě.

"Souběh termínů musíme vyřešit. Jedna varianta je přesunout zahájení kampaně. Další možností je pak to, že bych si na toto zahájení kampaně jen odskočil z cesty s panem prezidentem, případně ho přivedl s sebou," říká Hašek.

Kdyby se zahájení kampaně nezúčastnil, nechal by hlavní slovo Sobotkovi. A do toho se mu zřejmě nechce.

Sobotka naopak s přesunutím předvolebního mítinku kvůli Zemanovi rozhodně nepočítá. "Máme tuto akci dlouhodobě v kalendáři. Není proto důvod, abychom ji rušili," hodnotí Sobotka.

Situace tedy může dopadnout přesně tak, jak zmiňuje Hašek. Zeman jako čestný předseda Zemanovců může s Haškem zahajovat kampaň sociální demokracie v Brně. Navzdory tomu, že SPOZ a ČSSD si konkurují a přetahují se o voliče ve stejné části spektra.

Prezidenta doprovodí dcera

Pokud by se tak opravdu stalo a Hašek takto naplno vtáhl Zemana do předvolební kampaně sociální demokracie, zachoval by se podle politologa Pinka jako voják, který zběhne z armády a začne sloužit v armádě jiné.

"Jak pak mohou voliči i sociální demokraté věřit, že to za čas v jiné situaci nezopakuje?" upozorňuje politolog Pink.

A jak hodnotí Zemanovo předvolební angažmá předseda ČSSD Sobotka? "Nebylo by dobré, aby prezident spojoval jméno jen s jednou stranou. Do voleb ještě zbývá mnoho času a i prezident republiky může změnit svoji strategii," říká Sobotka.

Prozatím je ovšem jasné to, že Zeman bude mít při návštěvě Jihomoravského kraje stejnou strategii jako v krajích, které navštívil dosud. Kromě setkání s regionálními politiky a podnikateli se téměř v každém městě setká na náměstí při diskusi i s občany. Při jeho státnických povinnostech ho tentokrát doprovodí dcera Kateřina.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz