Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zeman byl Jihomoravanům bližší. Také jí tlačenku a žije na periferii

  18:47aktualizováno  18:47
Ačkoli přímo v Brně vyhrál prezidentské volby Karel Schwarzenberg, ve zbytku jižní Moravy zvítězil Miloš Zeman. A někde uspěl hned se 70 procenty. Triumf svého člověka zapili v brněnské pizzerii šampaňským členové Zemanovců. S alkoholem se ale krotili, aby novému prezidentovi neudělali ostudu.

Někoho výsledky prezidentské volby potěšily. Příznivci Karla Schwarzenberga v brněnské restauraci Tenkrát na Západě ale moc šťastní nebyli. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"To, že jihomoravané podpoří Miloše Zemana, bylo tím jasnější, čím víc se blížil termín voleb. Pro lidi, kteří nevidí obrazně řečeno dál než za svoje humno, v podstatě jiný kandidát nebyl. V momentě, kdy KDU-ČSL nasadila Zuzanu Roithovou a komunisté nenasadili nikoho, byl lidem bližší ten, který jí tlačenku s cibulí a žije na periferii stejně jako většina z jihomoravských voličů," komentoval výsledky první přímé volby prezidenta brněnský politolog Michal Pink.

V pizzerii Viva v brněnských Žabovřeskách sledovala výsledky voleb skupinka sedmi Zemanovců. Když byla sečtena polovina hlasů, ještě váhali, zda slavit. Při osmdesáti procentech sečtených hlasů už ale bylo jasno, že Miloš Zeman bude příštím prezidentem, a členové strany šli bouchat šampaňské.

"Pro nás to znamená daleko větší odpovědnost v tom ohledu, že se stáváme v uvozovkách prezidentskou stranou. Nesmíme udělat našemu novému prezidentovi ostudu a musíme udělat velmi dobré volební výsledky v parlamentních a komunálních volbách," řekl místopředseda Strany práv občanů v Brně-střed Martin Pavlík.

Předseda jihomoravské organizace Marian Keremidský i šéf Brna-středu Marek Viskot do pizzerie nedorazili. Odjeli do pražského Top hotelu, kde čekali na výsledky s Milošem Zemanem.

Ve všech okresních městech na jižní Moravě chtějí za prezidenta Miloše Zemana. Nejvíce hlasů, a to téměř 70 procent, dostal levicový kandidát na Znojemsku, o tři procenta méně pak na Vyškovsku. Více než šedesátiprocentní podporu voličů si bývalý premiér získal také na Blanensku, Hodonínsku a Břeclavsku.

Téměř 95 procent všech hlasů dostal Zeman v Podmyčích na Znojemsku, o něco méně pak v Lubnici a v Blanném ve stejném okrese.

Ve volebním okrsku s pěti voliči odvolilo 24 lidí

Přesto se na jihu Moravy najdou i obce, kde s přehledem vyhrál Karel Schwarzenberg. V tradičně křesťanských Dolních Bojanovicích na Hodonínsku mu svůj hlas dalo 968 voličů, zatímco jeho protivníka chtělo na hradě "jen" 566 lidí.

A zajímavě dopadl souboj prezidentských kandidátů ve folklorním Kyjově. I když se tady den před volbami zaplnilo náměstí Zemanovými přívrženci na předvolební agitaci, ministr zahraničí tam získal téměř 42 procent hlasů. "Kyjov je totiž přesně to město, které je na rozhraní mezi městem a venkovem. A přesně tomu odpovídají i volební výsledky," dodal Pink.

Perličku z volebních místností přidala ještě Eva Sychrová z Krajského úřadu v Brně, která má volby v kraji na starosti. "Zajímavostí druhého kola byla třeba volební účast v nejmenším jihomoravském okrsku ve Vojenském újezdě Březina. Ačkoli je v něm registrováno pouhých pět voličů, dalších devatenáct jich zde odvolilo na voličský průkaz," uvedla Sychrová.

Že však nešlo o žádné svatebčany nebo třeba účastníky rodinné oslavy, vysvětlila Emília Šebestová z tamní volební komise - byli to účastníci jazykového kurzu ministerstva obrany.

Schwarzenberg zůstane předsedou, radují se v TOP 09

Lídr jihomoravské TOP 09 Jan Vitula se snažil na výsledku hledat i dobré stránky. "Zaprvé, že Karel zůstane předsedou TOP 09. Zadruhé, i když jsme prohráli, náš kandidát získal 45 % hlasů, což není vůbec špatný výsledek. Naším cílem bylo lidi před volbami názorově sjednotit. Chci, abychom v tom pokračovali, i když bude stát v čele České republiky Miloš Zeman. Musíme ho jako prezidenta respektovat," podotkl Vitula.

S gratulací naopak přispěchal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Dnešek je vítězstvím celé České republiky a jejich občanů. Jsem rád, že se ve druhém kole potkaly dvě výrazné osobnosti, vítám zvolení levicového kandidáta. Věřím, že Miloš Zeman bude úřad hlavy státu vykonávat jako moudrý a zkušený státník, který bude občany naší země spojovat," reagoval na výsledek Hašek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz