Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vypálil Zemanovku a šidil s lihem, teď se majitel likérky vyhýbá vězení

  9:40aktualizováno  9:40
Vladislav Jarošek, zakladatel místního sdružení SPOZ v Mutěnicích na Hodonínsku, se vyhýbá vězení. Už od léta v něm měl sedět kvůli daňovým podvodům. Někdejší výrobce lihovin však za mříže nechce s odkazem na své údajné zdravotní problémy.

Psal se 19. květen 2011 a Miloš Zeman se veselil v Mutěnicích na Hodonínsku. Přijal pozvání Vladislava Jaroška, který tu zakládal místní buňku SPOZ. Zeman si zapěl se zpěvákem Jožkou Černým, popil víno a pokřtil slivovici s názvem "Zemanovka".

V listopadu roku 2013 však měli v ani ne čtyřtisícové obci úplně jinou návštěvu. Policejní komando. Bez úspěchu pátralo právě po Jaroškovi, který je celostátně hledaný.

Vladislav Jarošek

54 let

V roce 2003 podle soudů nedostatečně znehodnotil téměř 500 tisíc litrů lihu, které jeho společnost vyrobila. Tvrdil, že z něj vyrobil nemrznoucí směs. Kde ale líh skutečně skončil, dodnes není jasné. Dostal za to šest let vězení.

Od 9. října po něm pátrá na žádost brněnského krajského soudu policie, protože ani po opakovaných výzvách do věznice nenastoupil. Trestu se brání a poukazuje na své srdeční problémy.

Zakládal mutěnickou buňku SPOZ. Ta ale zanikla a ani on už členem strany není.

Jeho koníčkem je myslivost a sportovní střelba. Působil v hodonínském mysliveckém spolku.

Už před dvěma lety, kdy Zeman odjížděl z areálu Sklepy Jarošek a loučil se výrokem "smrt tunelářům", byl jeho hostitel odsouzený za daňový podvod s lihem ve výši sedmdesát milionů korun.

Dostal šest let vězení. A nic na tom nezměnila ani série odvolání a dovolání, které až do dneška Jarošek podal.

"Nejvyšší soud 23. 10. odmítl dovolání Vladislava Jaroška jako neodůvodněné. Platí rozhodnutí brněnského krajského soudu," okomentoval Jaroškův poslední soud, na jehož rozhodování se Jarošek s předstihem přišel osobně zeptat, mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Protože ale dovolání nemá na trest odkladný účinek, Jarošek měl ve vězení sedět už od srpna. Použil ale další argument, proč nemůže nastoupit - údajně má vážně nemocné srdce. Úřady to ale jako důvod k odložení vězení neviděly.

"Na základě stanoviska lékařské komise byl vyzván, ať nastoupí rovnou do pankrácké vězeňské nemocnice, kde se o něj postarají," konstatovala mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Jaroškova reakce? Prostě zmizel. "Má za to, že nástup do vězení se rovná trestu smrti, protože vězeňské zdravotnictví mu nedokáže poskytnout potřebnou úroveň lékařské péče," zdůvodňuje Jaroškův přístup jeho advokát Jaroslav Nejtek.

Že se jeho klient jako celostátně hledaný nyní těžko dostává k jakékoliv lékařské péči, ale příliš komentovat nechtěl.

Firmy předal rodině

A sami policisté, kteří po Jaroškovi pátrají, mají určité pochybnosti, zda jeho údajné akutní zdravotní potíže jsou tak vážné, jak sám uvádí. "3. místo - Jarošek Vladimír," píše se totiž například ve výsledkové listině příhraniční ligy ve střelbě brokem, která se konala 24. srpna v Čáčově.

Na fotce, která je k dohledání na webu hodonínských myslivců, stojí s ostatními účastníky Jarošek s pohárem a diplomem. Že by byl v ohrožení života, zjevné není. 

Vášnivý myslivec a sportovní střelec, který ještě před pár měsíci chodil na střelnici hodonínských myslivců i dvakrát týdně, přitom nedávno vedení svých firem převedl na své příbuzné. Ani oni ale prý nevědí, kde se někdejší známý výrobce pálenek skrývá.

"Netuším, kde je a k firmám se vyjadřovat nechci. Považuji to za svou soukromou záležitost," uvedla pouze Jaroškova neteř Iva Kryštofová.

Mynář o problémech bývalého straníka nevěděl

Právě podivné jednání Jaroškových firem mu přitom vysloužilo šest let vězení, kterým se snaží vyhnout. Podle soudu vyrobil Jarošek v roce 2003 téměř půl milionu litrů denaturovaného lihu.

"Denaturační proces však nebyl úplný, společnost líh dostatečně neznehodnotila a měla z něj zaplatit spotřební daň. Podnikatel však líh do základu daně nezahrnul. Navíc uváděl, že dál z lihu vyráběl nemrznoucí směs Nemrazol," uvedla v roce 2010 soudkyně krajského soudu Halina Černá.

Někdejší předseda SPOZ a nyní prezidentův kancléř Vratislav Mynář už dříve MF DNES tvrdil, že o kauze Jaroška v květnu 2011, kdy zakládali organizaci v Mutěnicích, nevěděl.

"Informaci, že je odsouzen za daňové podvody, jsem v daném okamžiku neměl," uvedl Mynář. Potvrdil také, že místní organizace v Mutěnicích byla "svým vlastním rozhodnutím zrušena" a Jarošek už členem SPOZ není.

"Můžu říct jen tolik, že vždy tvrdil, že je nevinen," reagoval na rozhodnutí soudů advokát Nejtek.

Neznehodnocený líh mohl skončit v likérce

Podle soudce Vrchního soudu v Olomouci Petra Angyalossyho, který loni odvolání Jaroška zamítl, ale šlo v roce 2003 o jasný podvod.

"Denaturace lihu byla fiktivní. Jarošek uváděl, že denaturoval v jeden den 300 tisíc litrů lihu. Ale v té jeho provozovně se dá denaturovat maximálně 40 tisíc litrů za den," řekl soudce.

Co mohl Jarošek udělat s lihem, který evidentně neznehodnotil? "Nelze přehlédnout, že Jarošek má i likérku," dodal Angyalossy.

Kde skončila třílitrová lahev "Zemanovky", kterou si Miloš Zeman z Mutěnic odvezl, je jasné. K osmdesátinám ji daroval někdejšímu vůdci SSSR Michailovi Gorbačovovi. Vystopovat jejího výrobce je ale nyní podstatně složitější.

"Kolegové budou každopádně vděční za jakékoliv informace o pohybu Vladislava Jaroška. Mohl by se vyskytovat na jižní Moravě," uvedla Hana Jeřábková, mluvčí pražské policie, do jejíž působnosti kvůli trvalému bydlišti v Praze pátrání po Jaroškovi spadá.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz