Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

  15:52aktualizováno  15:52
Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových podmínkách úspěšně hospodařit, správně pěstovat obiloviny i řepku a k tomu ještě chránit půdu před erozí, radí odborníci ze zemědělského družstva Pooslaví v Nové Vsi na Brněnsku.

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení odtokových linií – metodu, která zabraňuje erozi půdy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodinový seminář u kávy a koláčků, ale i následná debata přímo na poli s kukuřicí nebo nad čerstvě posečeným strništěm čeká na účastníky projektu Demonstrační farmy. První letní setkání měli farmáři minulou středu, na termíny 15. srpna a 13. září se ještě mohou hlásit.

Fotogalerie

Co se naučí? Třeba že proti erozi pomůže setí kukuřice do vymrzlé meziplodiny. Zjistí, které hospodářské plodiny stečení vody zabrání nebo jak pracovat s pásy rostlin. A dobrý i špatný příklad si prohlédnou zblízka na poli. „Už jsem podobné semináře absolvoval a pokaždé jsem byl spokojený,“ říká Milan Hrůza, účastník kurzu, který navštívila i MF DNES.

V Pooslaví pěstují především pšenici, ječmen, kukuřici, řepku olejku, žito a vojtěšku. A například u kukuřice doporučují zmiňované meziplodiny. „Používáme technologii setí kukuřice do vymrzlé plodiny. Loni jsme takto zaseli hořčici,“ vysvětluje agronom Leoš Chalupa.

Na jaře pak hořčici ošetřili postřikem, jenž měl zabránit zadušení nově zaseté kukuřice.

„Měsíc poté ale vůbec nepršelo, proto nevyrostla do dostatečné výšky,“ ukazuje ředitel družstva Lukáš Jurečka na lán s nízkými rostlinami a srolovanými listy. „Shodli jsme se na tom, že letos zkusíme hořčici postříkat herbicidem už začátkem prosince, aby z půdy nevyčerpala všechnu vodu pro kukuřici,“ doplňuje ředitel.

Pásy jako od mimozemšťanů

Rozhodnout, kam a které plodiny umístit, občas vyžaduje znalosti zemědělské alchymie. „Řídíme se především protierozními vlastnostmi. Proto běžně kombinujeme na jednom poli více plodin,“ poznamenává Jurečka.

Svažitá oblast, na kterou se farmáři přijeli podívat, se totiž nachází nad Oslavany. Eroze půdy tady trápí nejen zemědělce, ale také obyvatele města a okolních obcí. Kvůli dešti se narušená půda snadno splavuje a končí v domech a zahradách.

„Riziko si dobře uvědomujeme, proto jsme půdní blok rozdělili na dvě části. V té spodní máme řepku, která má dobré protierozní vlastnosti. A protože potřebujeme někam zasadit také kukuřici, rozhodli jsme se pro vrchní část pole,“ objasňuje systém Jurečka.

Tam kukuřici protínají pásy jiné barvy a náhodný pozorovatel pravidelné pruhy rozhodně nemusí považovat za dílo mimozemšťanů. Ve skutečnosti i tady jde o metodu, která zabraňuje erozi půdy, jedná se o takzvané přerušení odtokových linií.

Na polích u Nové Vsi zemědělci použili pás jařiny, tedy jarního ječmene, na jiném místě zase ozim, tedy ozimé žito. „Ječmen ale pro náš účel příliš nezafungoval. Ozimé žito se osvědčilo mnohem lépe,“ shrnuje Jurečka.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole....

Azylový dům v Břeclavi půjde k zemi. Klienti se musejí vystěhovat

Ženská noclehárna Arcidiecézní charity Praha (9. prosince 2018).

Poté, co Břeclav pomohla charitě s provozem azylového domu ve městě a zabránila vystěhování lidí na ulici, ohlásila...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Najdete na iDNES.cz