Zemědělci v Bořitově vylévají mléko do polí

Zemědělci v Bořitově vylévají mléko do polí | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zemědělci vylili u Lysic na protest proti cenám 30 tisíc litrů mléka

  • 12
Na třech místech jižní Moravy se řidičů otevřela neobvyklá scéna. Zemědělci se totiž sešli na polích a začali tam vylévat litry mléka. Akcí chtějí upozornit veřejnost i politiky, že už rok prodávají mléko pod výrobní cenou.

30 000 litrů mléka už skončilo na poli u Lysic na Blanensku. Do akce u Bořitova, Oslavan a Sudoměřic se zapojily další desítky podniků, které vylijí přibližně třetinu své denní výroby. Podle odhadů to bude zhruba osmdesát tisíc litrů mléka.

Kromě jižní Moravy budou zemědělci protestovat ještě na pěti místech republiky. "Nejsme řízení žádnou organizací. Ta iniciativa vyšla zespodu. Od farmářů, pro které je současný stav katastrofa. Když mlékárny naše mléko nechtějí, tak je vylijeme," řekl jeden z organizátorů akce František Halásek, předseda Zemědělského družstva Okříšky.

Zemědělci v Bořitově vylévají mléko do polí

Mlékárny nyní při výkupu mléka platí za litr od 5,50 do šesti korun. Podle zemědělců by to ale mělo minimálně sedm až osm korun, aby se jim vůbec vrátily výrobní náklady. "O těch potížích samozřejmě vím. V současné době však není zvýšení výkupních cen reálné," sdělil výkonný ředitel Mlékárny Olešnice Václav Mirvald.

Farmáři doufají, že svým protestem přimějí stát, aby jim v těžké situaci pomohl. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka však zásahy do trhu s mlékem už dosáhly svého stropu.

"Je nám líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je ještě komplikována protestními akcemi. Ty řešení nepřinášejí," uvedl Vorlíček.

Zemědělci: Stát nám nepomáhá

Už rok tak zemědělci prodávají mléko pod výrobní cenou. Za současnou katastrofální situaci mohou podle nich politici. Čeští i evropští.

"Stát nám nepomáhá. Všude jinde si zemědělce považují jako své živitele. U nás je to nepochopitelné," posteskl si jeden z organizátorů protestu František Halásek.

Podle Haláska ministerstvo zemědělství letos špatně rozdělilo peníze na svůj rezort. Více financí než na dojnice šlo na krávy chované pro maso.

Chybný je podle něj také systém v Evropské unii. Ten při rozdělování peněz zohledňuje především plochu, na které zemědělec pracuje. "Kdo má pole, dostane stejně jako ten, kdo chová krávy. To je ale mnohem nákladnější," řekl Halásek.

Ministerstvo zemědělství: podporujte poptávku

Ministerstvo zemědělství se však brání tomu, že by na farmáře nemyslelo. "Problémů jsme si vědomi a řešíme je už od samého začátku," řekl mluvčí Petr Vorlíček.

Vorlíček připomněl, že Česko od roku 2010 počítá s upřednostněním mléka ve speciálních programech a EU minulý týden schválila 208 milionů eur na podpůrná opatření v sektoru mléka. "Tyto zásahy ale dosáhly stropu svých možností. Je spíš třeba podpořit poptávku po mléce," řekl Vorlíček.

Česko příliš otevřelo svůj trh

Jiný názor na situaci má ředitel jihočeské Madety Milan Teplý, která patří mezi největší výkupce mléka. Podle něj Česko příliš otevřelo svůj trh a na to teď doplácí domácí zemědělci. "Ať si EU říká co chce, ale hlavně původní státy dovozu brání. To my naopak ještě každému vytvoříme ty nejlepší podmínky," řekl Teplý.

Protest zemědělců podporuje Agrární komora ČR. Její prezident Jan Veleba akci označil jako akt zoufalství. "Jestli je u nás něco na úrovni, tak je to mléčný sektor. Je škoda, že se politici o něj nezajímají," poznamenal Veleba.

Krávy museli prodat do Řecka

Agrární komora si nechala udělat průzkum mezi šedesáti procenty všech producentů mléka. Vyplývá, z něj, že třetina z nich zvažuje konec. "Kdo má selský rozum, tak krávy prodá," podotkl Veleba.

To je například případ firmy Zera Rájec, která se do protestního vylévání mléka zapojí. Zera letos prodala téměř čtvrtinu krav do Řecka. "Pokud to tak půjde dál, tak je zrušíme úplně. Je to smutné, jestli z Česka chov krav zmizí, už se neobnoví," řekl ředitel Vladimír Skoták.

Musí se i propouštět

Některé podniky už raději chov krav na mléko zrušily, jiné o tom uvažují. Musí se také propouštět. "Na Blanensku hrozí konec každému zemědělskému podniku. Je to zoufalé. Proto jsme se k protestu připojili," posteskla si Ludmila Slavíčková, ředitelka družstva Zepo Bořitov, na jejichž pozemcích se dnes bude mléko vylévat.

Přestože většina farmářů protest podporuje, ne všichni jsou ochotni své mléko jen tak vylít. "Problémy máme také, ale pochybuju, že taková akce k něčemu bude. A abych se zúčastnil nějaké šaškárny, na to mě neužije," řekl ředitel Agos bio Jiří Polák.