Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Berlíně zemřel Jan Sochor, klávesista kapely Progress Organization

  21:05aktualizováno  21:05
Klávesista brněnské kapely Progress Organization Jan Sochor zemřel tuto středu v Berlíně, kde poslední léta žil a tvořil. Bohem políbený muzikant, zpěvák, skladatel a aranžér bude mít pohřeb v Brně tak, jak si to přál.

The Progress Organization v roce 1968. Jan Sochor na fotografii druhý zprava. | foto: Archiv Pavla Váně

Skladatel a hudebník Jan Sochor byl známý hlavně jako klávesista rockové skupiny Progress 2, ale také hudebník či aranžér doprovodných skupin Boba Frídla a zpěvaček Marthy a Teny Elefteriadu.

Rodák z Havlíčkova Brodu, kde se narodil v roce 1947, podlehl dlouhé těžké nemoci. "Pro mě je to nejen ztráta výborného muzikanta, aranžéra, zpěváka, kapelníka a skladatele, který uměl hrát, na co sáhl, ale hlavně ztráta osobní," svěřil se jeho spoluhráč především ze skupiny Progress 2 Pavel Váně.

Fotografie členů kapely Jana Sochora z roku 1974. Zleva Jan Sochor, Bob Frídl,

Jan Sochor na fotografii s ostatními členy kapely.

"Byl to totiž hlavně dobrý kamarád, což je pro hraní v kapele vždycky velmi podstatné," dodal a zavzpomínal, jak se jako kluci potkali kdysi na Vranovské přehradě.

"On tam jezdíval se svou partou z Havlíčkova Brodu a byl to rozený bavič. Poznal jsem ho s kytarou u ohně," vybavuje si přítel a vzpomíná také, že když potom přišel Jan Sochor studovat do Brna stavební fakultu, velmi rád ho sám přitáhl do hraní v The Progress Organization, která se též později jmenovala Barnodaj.

"Honza dobře zpíval a hrál opravdu na cokoliv, klávesy, kytaru, saxofon, lesní roh...,"chválí svého spoluhráče Pavel Váně, který s ním slavnou brněnskou kapelu známější hlavně pod pozdějším názvem Progress 2 zformoval na podzim roku 1968. Jan Sochor v ní působil jako klávesista, zpěvák i jako skladatel, ale hrál také na saxofon a lesní roh.

S kapelou doprovázel Boba Frídla

The Progress Organization byla brzy velmi žádaná kapela, 1. května 1969 otevírala například klub Šelepka, 19. června 1969 hrála jako předkapela americké skupině The Beach Boys na zimním stadionu Za Lužánkami. Roku 1970 vydala první nahrávku Klíč k poznání, pak se ale kvůli začínající normalizaci rozpadla.

Až v lednu 1971, kdy kapela už neexistovala, natočila své první album Barnodaj. Pak se Jan Sochor přidal do Skupiny Aleše Sigmunda doprovázející sestry Marthu a Tenu. Nato muzikant vytvořil vlastní Skupinu Jana Sochora doprovázející písničkáře Boba Frídla.

V roce 1977 vzniklo druhé album Mauglí od skupiny The Progress Organization přejmenované ovšem na Barnodaj. Roku 1978 Skupina Jana Sochora zanikla a Bob Frídl začal vystupovat sólově. Koncem 70. let Jan Sochor založil skupinu Ex Libris.

V 80. a 90. letech 20. století působil také ve skupinách Hurricanes a Key Band pod vedením Ladislava Kerndla a později Ladislava Malého.

"Někdy v roce 1983 se pak přesunul posupně do západního Berlína, kde hrál v kapele The Soulband a zároveň vystupoval i sám," dodává Pavel Váně, který si se svým dlouholetým přítelem zahrál i v říjnu 2008 na dvou koncertech v Brně, které byly uspořádány při příležitosti 40. výročí založení skupiny The Progress Organization. V březnu 2010 hrál Jan Sochor také na 1. brněnském Beatfestu opět se svou starou kapelou a přáteli.

Zesnulý hudebník si podle sdělení své přítelkyně přál být pohřben v Brně. Datum jeho pohřbu bude ještě upřesněno.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz