Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel proslulý hladovkář Miloslav Mareček

  13:23aktualizováno  14:59
V Kyjově zemřel hladovkář Miloslav Mareček, jenž se do veřejného povědomí dostal zejména protesty v 90. letech. Jeho tělo bylo nalezeno 7. října, mrtvý byl zřejmě už několik měsíců.

Miloslav Mareček | foto: Monika Tomášková, MF DNES

"Výsledky pitvy jsme ještě nedostali, takže zatím neznáme příčinu jeho úmrtí," uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Přestože na těle Miloslava Marečka vyšetřovatelé nenašli žádné poranění a v jeho okolí žádné stopy násilí, zatím nevylučují ani násilný čin. "Zahájili jsme i úkony trestního řízení pro podezření z ublížení na zdraví," dodal Zámečník.

O hladovkářově smrti jako první informovaly noviny Naše Slovácko.

S matkou si psal dopisy
Miloslav Mareček žil osaměle a i s matkou v posledních letech komunikoval jen prostřednictvím dopisů. Delší dobu na ně však už neodpovídal, a tak rodina dala podnět policii, aby do domu vstoupila. To se stalo 7. října.

"Seděl v křesle, a přestože byl možná mrtvý už několik měsíců, jeho tělo ještě nezačalo podléhat hnilobnému procesu. Bylo spíš mumifikované, vysušené, bez tekutin," uvedl mluvčí. Lidé z okolí viděli naposledy Marečka v červnu.

Známý hladovkář z počátku devadesátých let "rebeloval" i v poslední době. Soudil se mimo jiné se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, které odmítal platit zdravotní pojištění. Jeho dům byl velmi neudržovaný, místo záclon měl nalepené noviny.

Mareček byl v Česku zřejmě nejznámějším hladovkářem, jíst přestal několikrát a vydržel to i devadesát dnů. Jeho první hladovky na počátku 90. let vzbudily ve veřejnosti velký ohlas, média sledovala jeho zdravotní stav a lidé se scházeli na náměstích na podporu jeho požadavků.

Dokázal oslovit i politické špičky
Do Kyjova se za ním tenkrát vydal i šéf generální prokuratury Jiří Šetina nebo místopředseda federální vlády Jozef Mikloško.

"Byl to boj s větrnými mlýny, ale myslím, že to svůj význam mělo, i když já jsem na tom rozhodně jenom tratil," řekl Mareček v rozhovoru pro MF DNES před dvěma lety.

V té době žil osaměle a s nikým se nechtěl bavit. Jeho dům byl zpustlý, a tak působil i sám kdysi velmi známý hladovkář.

S nepravostmi, jak říkal, ale bojoval dál. Neměl doklady, protože nechtěl mít české občanství, soudil se s VZP a pak i s kyjovskými městskými strážníky. Neplatil zdravotní pojištění a vysvětloval to tím, že nebude dávat peníze na něco, co nechce.

Strážníky hnal mačetou
Když pak strážníci doprovázeli do jeho domu exekutora, který přišel vymáhat dluh od pojišťovny, vytáhl na ně mačetu a jednomu z nich způsobil drobné poranění. Dostal za to deset měsíců podmíněně.

Mareček pak naopak zažaloval strážníky, že neoprávněně vnikli do jeho bytu, a žádal odškodné dvacet tisíc korun. Letos v únoru však jeho žalobu Krajský soud v Brně zamítl.

Muž, který nejedl 90 dnů

Miloslav Mareček se narodil v roce 1954 v Kyjově. Byl signatář Charty 77 a bývalý pracovník ve sklárnách. První hladovku držel ještě před listopadem ’89, když ho obvinili z pobuřování za to, že rozšiřoval Několik vět. Byl převezen na psychiatrii a lékaři mu podávali umělou výživu, psychiatrička ho prohlásila za nesvéprávného.
Dva roky po první hladovce přestal jíst znovu, protestoval tak proti postupu generální prokuratury při vyřizování jeho podnětů.
Nejdéle vydržel nejíst devadesát dnů. Tvrdil, že tak bojuje i proti zneužívání psychiatrie, a dožadoval se také odsouzení iniciátorů tzv. pendrekového zákona.
Svými protesty vzbudil pozornost politiků, novinářů, veřejnosti i prezidenta. Za jeho požadavky se protestovalo i na Václavském náměstí a z Marečka se v té době stala mediální hvězda.
Věcí, kterých se dožadoval, hladověním nakonec nedosáhl. Stáhl se do ústraní a začal žít jako samotář.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz